Diskuse k článku

Losovačky zprofanoval špatný zákon

Stojíme si za transparentností našeho losovacího řešení, byť losování již téměř neprovádíme, říká Pavel Robek, jednatel společnosti Gordion.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Jana K

Besserovy losovačky
Z článku stejné autorky na ČP: Besser a spol. měli losovačky rádiO vítězi zakázky na rekonstrukci Klementina nakonec losování spolurozhodovat nebude.Kdyby před dvěma týdny ministr kultury Jiří Besser neodstoupil, v tichosti by zřejmě pokračovaly přípravy další sporné zakázky, za níž byl Besser zodpovědný: téměř půlmiliardového tendru na opravy v pražském Klementinu, napsaly čtvrteční Hospodářské noviny.O co šlo? Zakázka na rekonstrukci Klementina byla v internetovém Informačním systému o veřejných zakázkách uveřejněna 13. listopadu. Odhadovaná cena stavby přesáhla bez DPH 484 milionů korun. V zadávacích podmínkách se počítalo s tím, že finalisté, jejichž počet byl stanoven na pět, budou vybráni losováním. Paradoxem je, že takto byla nastavena soutěž několik dní po té, co parlamentem prošla novela zákona o veřejných zakázkách, ve které se již s losovačkami v užších řízeních nepočítá.       Minulý pátek oficiálně skončil Jiří Besser ve funkci ministra kultury. Začátkem minulého týdne, kdy již bylo zřejmé, že Besser odejde, byla zveřejněna informace o zakázce na rekonstrukci Klementina znovu. Tentokrát ale s poznámkou: „zadavatel nebude omezovat počet zájemců vyzvaných k podání nabídky. K podání nabídky budou vyzváni všichni zájemci, kteří řádně prokázali splnění kvalifikace.“Jak uvádějí Hospodářské noviny, dle vedení Národní knihovny spolu změna zadávacího řízení a odstoupení Bessera z funkce nijak nesouvisejí. Firma Gordion, která soutěž připravuje, prý udělala chybu a místo otevřeného tendru vypsala losovačku.A co další tendry v gesci Besserových podřízených? Také došlo k omylu? Losování spolurozhodovalo o vítězi nového skladu knih v Hostivaři, losovat se mělo i o zakázku na stavbu filmového depozitáře. Dle časopisu Respekt bude toto řízení kvůli kritickým reakcím změněno na otevřené. 
0/0
15.2.2012 9:14
Foto

Jana K

To je PR Gordionu?
Gordion je jedna z nejprofláklejších firem, které se živí veřejnými zakázkami - a každý, kdo se veřenými zakázkami jen trochu zabýval to musí vědět, víme-li to i my laici. Výčet těch, které maniplovala, by byl nekonečný. Od České pozice bych čekala kritičtější přístup k rozhovoru s jedním ze symbolů české korpce...
0/0
15.2.2012 9:10
Foto

K24a78t74e71ř14i78n43a 28M31e71n11z57e51l29o77v40á

Dobrý den, paní Jano
Dobrý den, paní Jano K,odmítám, že bych psala PR článek pro Gordion nebo pro nějakou jinou firmu. Pokud sledujete Českou pozici, víte, že tématu losování ve veřejných zakázkách se věnuji dlouhodobě, což je patrné i z odkazů na další články zveřejněné na konci rozhovoru. Texty jsou k losování vesměs kritické a zaznívají v nich převážně názory subjektů, které poukazují na slabá místa tohoto zadávacího řízení. Chtěla jsem dát příležitost vyjádřit se i druhé straně, tedy těm, kdo losují. Již během podzimu loňského roku jsem oslovila zástupce několika firem, žádná z nich ale na zaslané dotazy neodpověděla.                        
0/0
15.2.2012 11:25
Foto

O80t45t68o 36L75o71u54d90a 2977903114653

Pan Robek evidentne neumi
Pan Robek evidentne neumi pouzivat hlavu. V jedne odpovedi tvrdi, ze je dobre, ze se da snizit pocet uchazecu kvalifikacnimi predkoly vyberoveho rizeni dle noveho zakona. A v druhe odpovedi zase tvrdi, ze nemuze se souteze vyloucit subjekt o kterem se, byt treba neformalne, dozvedel, ze je nespolehlivy. Tak od ceho tedy to kvalifikacni predkolo bude?? Budto tam bude Ferda z Horni Dolni uvadet, ze stavel Orlickou prehradu a zadavatel mu teda bude muset verit, anebo tedy uvede reference, ty se treba i neformalne overi a podle nich se rozhodne kdo postupuje.
0/0
15.2.2012 7:27