Diskuse k článku

KREDO: Zkratka pro potenciální vysokoškolský průšvih za 1,5 miliardy?

Rektoři kritizují projekt z dob Josefa Dobeše, jenž má vysokým školám přinést analýzy. Potíže provázejí jeho přípravu, nastavení i zavedení.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Rychlík 10.8.2012 15:11

Děkujeme Vám...

za řádnou citaci a zajímavý článek k tématu ;-) Hezký den, rmt
Inosfera.Cz 10.8.2012 8:43

KREDO

Reakce na tento článek na: http://www.inosfera.cz/inoforum/projekt-kredo-kdo-konecne-rekne-ze-kral-je-nahy/
Ctenarcp 7.8.2012 8:31

Uvedla jste výstižný příklad

V absurdním prostředí, kde  instituce žádají o peníze na "projekty", které jsou však hlavním předmětem jejich činnosti (a tedy důvodem existence), se vlastně zákonitě stává z "out-sourcingu"  hlavně  "source-exhausting".
Emma2 7.8.2012 8:01

Efektivni projekt?

Tady ten maxi projekt jasně ukazuje, co byl hlavní problém ministra Dobeše: ač si stanovil některé dobré cíle, nebyl schopen vybrat pro jejich naplnění dobrou cestu a ty správné lidi. Je jistě záslužné starat se o posílení rozpočtů vysokých škol. Ovšem realizovat projekt za 1.5 mld Kč je obrovské riziko a potenciální průšvih. Takovýto projekt musí být velmi dobře řízen a administrován. To si MŠMT opravdu myslí, že lidé (nyní Odbor projektů reforem), kteří nebyli schopni uřídit ani relativně malý intelektuální tunel Petra Matějů, tedy projekt Reforma terciarního vzdělávání, si poradí s něčím tak složitým jako je KREDO? I některé části dopisu Konference rektorů napovídají, jak efektivní tato podpora VŠ asi bude. Např. tento odstavec na s. 3: "Pokud bude VŠ zadávat zpracování analýz dle zákona o zadávání veřejných zakázek, není reálné v době stanovené MŠMT (nejpozději do 30.6.2013) projekt zvládnout. Vzhledem k napjatému časovému harmonogramu v podstatě není možné, aby si VŠ najala externí firmy; jednalo by se zřejmě o veřejnou zakázku v režimech, které ze zákona trvají dlouho". To je tedy super, takže rektoři předpokládali, že by VŠ práci kontrahovaly ven a peníze určené na podporu VŠ a jejich lidských zdrojů vydaly konzultanským firmám na jejich předražené a velmi často nekvalitní analýzy? Předpokládám, že cílem tohoto projektu je nebo by mělo být zapojit vlastní síly a konečně zahájit diskusi uvnitř VŠ o kvalitě jejich jednotlivých odborů a potřebnosti je všechny držet a dalším směřování. Kromě toho nezájem o udržitelnost je také varující. Pokud nebude zajištěna udržitelnost výsledků např. propojením s akreditačním systémem, nebude mít takovýto projekt žádný smysl a kvalita VŠ se stejně nezvýší. Pouze se rozpustí spousta peněz, což logicky přitáhne auditory všech úrovní a kdo ví, co z toho balíku bude nakonec Evropská komise ochotná proplatit.