Diskuse k článku

Království za dobrou energetickou politiku!

Nový návrh Státní energetické koncepce ČR se liší od toho z loňského roku. Nevykukují z něj vize o samospasitelnosti jaderné energetiky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Vlk

Asi jsme každý četl něco jiného
Pokud pan Ludvík nevidí v novém návrhu státní energetické koncepce prolomení limitů těžby hnědého uhlí, pak se pořádně nepodíval na čísla. Pokrytí plánované spotřeby hnědého uhlí ve výši 235 PJ v roce 2035 a 204 PJ v roce 2040 (a na této úrovni to má zůstat i dalším desetiletí) není možné bez těžby za limity. A to nejen na Bílině, ale i na dole ČSA, tzv. II. etapa.Jenže v surovinové politice je to ještě více natvrdo: "Při splnění uvedených podmínek, zejména realizaci výrazného odklonu od uhelné energetiky, bude třeba využít část zásob za územně ekologickými limity přibližně v horizontu roku 2035. Hnědé uhlí, jakožto strategický domácí zdroj, je nezbytné a žádoucí ponechat z důvodu diverzifikace primárních energetických zdrojů a z důvodu energetické bezpečnosti ve snížené míře nadále v energetickém mixu ČR, a to i po roce 2040. Kroky nezbytné k přípravě využití části uhelných zásob za dnešními územně ekologickými limity, je třeba realizovat nejpozději do roku 2018. Vzhledem k nepřemístitelnosti ložisek hnědého uhlí a vzhledem k jejich současnému i budoucímu významu  pro  energetickou  bezpečnost ČR je nutno  striktně vyžadovat zákonnou  ochranu  těchto ložisek  v rámci platných  dobývacích  prostorů  a  CHLÚ,  ve  smyslu neprovádění žádných  činností, které by mohly vést k jejich budoucímu znepřístupnění. Tuto povinnost je nezbytné promítnout do územně plánovací dokumentace krajských úřadů."
0/0
31.7.2012 6:03
Foto

J53i58b 93J55i83b 5164174847927

Jestli to nebude tím, že p. Ludvík není nezávislý expert, ale
Jestli to nebude tím, že Pan Vratislav Ludvík není žádný nezávislý energetický expert, ale příslušník plynárenské lobby.A tímto prizmatem je třeba na jeho články nahlížet. Proto dokavaď se v Kocourkově Státní energetické koncepci (SEK) počítalo jen s jádrem a uhlím a na plynaře se zapomínalo, tak neměl potřebu jeho koncepci nikterak šetřit. Ovšem ve chvíli, kdy se v koncepci počítá s navýšení podílu plynu na energetickém mixu téměř až o polovinu(!) dosavadního podílu nemá celkem logicky pan Vratislav Ludvík nejmenšího důvodu Kubovu (SEK) jakkoli hanit, ba naopak má proč na ni pět chvalozpěvy. Víc než si myslíte... (;-).
0/0
31.7.2012 17:33
Foto

Martin Hájek1

Poznámka a otázka
Jen mě tak napadlo, když jste tak odborně rozebral motivace pana Ludvíka, jestli náhodou totéž neplatí pro Vás, jen namísto modré lobbujete za zelenou a proto samozřejmě návrhu ministra Kuby nefandíte.Vy v tomto státě znáte nějakého zcela nezávislého experta na energetiku? Tak to bych opravdu chtěl znát jeho jméno, ať víme, na čem jsme.
0/0
31.7.2012 19:41
Foto

Vlk

Vystihl jste to přesně
Ano, takto ty rozbory energetických koncepcí (kam nyní musíme podřadit i surovinovou politiku) od  p. Ludvíka vnímám také. Jen jestli si to uvědomují i ostatní čtenáři. :-(
0/0
1.8.2012 6:45