Diskuse k článku

Kolem ceny ropy se točí svět. Tedy kolem fikce?

Vyšetřování Evropské komise zpochybňuje nastavení cen černého zlata v globálním měřítku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

C47h36á66n 39Š26í18m70a 9564907890268

No, to je zajímavá otázka. Jak to?
Doc. Švihlíková z VŠE si klade podobnou otázku:"Jak je ale možno vysvětlit propast mezi HDP na obyvatele vůči průměru EU (80%) a cenovou úrovní (cca 66-70%), resp. ekonomickou výkonností vůči Německu na 66% a mzdovou úrovní cca 40% vůči Německu. Jak tento značný rozdíl vysvětlit? Resp. jak se ptá emeritní profesor Choma – jehož si zde dovolím odcitovat – kam mizí těch 26 procentních bodů?"http://www.blisty.cz/art/68385.htmlA proč se může ČR označit za kolonii vysvětluje tady:http://www.blisty.cz/art/64962.htmlJe to smutný. Vláda spolupracuje na tom, abychom byli kolonie dál. Blábolí o malé otevřené ekonomice, která musí vyvážet a na místní spotřebu a zvyšování HDP místními službami pro místní lid kašle. Ale možná tu není dostatečný počet schopných lidí, po všech těch emigracích. Loni odteklo ze republiky na dividendách apod. 220 miliard Kč. To je skoro 20% státního rozpočtu. Tahle prachy roztáčí kola HDP a zvyšují životní úroveň  jinde.   
0/0
19.5.2013 21:48
Foto

Furio

Přesně takto se projevuje neviditelná ruka trhu.
Je naprosto jasné, že i zadlužení států je zmanipulované a dluhy jsou jen naklonované "investice"/spekulace/tunelování. Je zajímavé, že zadluženy jsou prakticky všechny státy světa. Komu ve skutečnosti vlastně státy dluží? Politikům a státním podnikatelům, kteří státy cíleně rozkrádají přes veřejné zakázky, coby skrytí akcionáři anonymních offshor společností. Dokud bude možnost skrývat majetek, tak se nic nezmění! Na jedné straně se dělají veřejné zakázky na akce za 1500 Kč a na druhé straně se zadávají firmám zakázky za miliardy bez výběru. Je to logické, když se ušetří na spoustě drobných zakázkách koruny, tak vybudou finance na neprůhledné miliardové zakázky. Takto tunelářům neuteče ani halíř. Drobní podnikatelé a živnostníci se perou o tisícikorunové zakázky jak psy o kost a nahoře si manažeři a ministři rozdělují v poklidu miliony a miliardy, nebo si alespoň nadělují stotisícové a milionové odměny ze státního. Smutné potom je když člověk poslouchá ódy, jak to ti naši politici dělají dobře a přitom dýcháme (tedy daňoví poplatníci) Řecku na záda, paradoxem je, že na rozdíl od Řeků máme mnohem nižší příjmy a vyšší produktivitu práce a přesto politici dovedli ČR do kýženého stavu žebroty.
0/0
18.5.2013 18:27
Foto

I52s94a64a77c 95N73e24w58t67o57n 8596119487507

ceny ropy i ropných produktů mohly být manipulovány
Ale božínku, to je objev... Každý soudný člověk ví už řadu desetiletí, že ceny na burzách nemají nic společného s realitou (kolik skutečných obchodů s cílem surovinu tam nakoupit a zpracovat se tam reálně odehrává?). A pokud mají různí "manažeři", "bankéři", "brokeři" a jiné pochybné profese svůj výdělek závislý na výsledku těchto spekulací, tak nelze předpokládat, že nepodlehnou pokušení a nebudou s těmi cenami manipulovat tak, jak potřebují.Novináři a "analytici" si také rádi přivydělají - obzvlášť, pokud mají v té ruletě také vsazeno.  
0/0
18.5.2013 8:06
Foto

C49h70á83n 42Š65í34m80a 9804557890708

Duspěva trefil hřebíček na hlavičku, když říká, že
„Je třeba také brát v úvahu vliv spekulativních operací. Když sledujete, kolik volných finančních prostředků jde do hedgeových fondů a dalších finančních institucí… Tyto fondy mají omezené spektrum investic – do dluhopisů, akcií, ale samozřejmě i komodit. A pak najednou zjistíte, že vliv těchto papírových operací na cenu komodit je často větší, než je reálný vliv nabídky a poptávky.“ Sám Duspěva se nyní domnívá, že čerstvý skandál kolem cen ropy je dalším potvrzením jeho obav.To je dobrý postřeh. Velké spekulativně používané peníze na tzv. "trzích"  nemají vliv jen na komodity, ale i na státy, jak vidíme v případě tzv. "krize eura". A že omezené spektrum investic se rozšířilo o státy odhaluje i toto:http://byznys.ihned.cz/zpravodajstvi-evropa/c1-59869730-velke-hedgeove-fondy-sazi-na-recke-banky-smejcuv-piraeus-mohutne-expandujeJe dobré si při této příležitosti připomenout, že Söros "sehnal" už v roce 1992 dostatek peněz na to, aby položil na lopatky Bank of England. Dnešní QE FEDu není nic jiného než zdroj peněz právě pro takové "hraní" na trzích. Jak jinak by mohlo nastat toto: http://zpravy.e15.cz/burzy-a-trhy/zahranicni-akcie/prumyslovy-dow-jones-stoupa-do-rekordnich-vysin-963295Že se dá trhy manipulovat je tedy jasné. Jak třeba může dopadnout taková hra se dá odhadnout z případu popisovaného zde:http://www.scienceworld.cz/neziva-priroda/da-se-optimalizovat-sazeni-na-dostizich-335/Je to totiž v principu totéž.Že získat informace lze ukazuje nejen případ Bloomberg z posledních dnů: http://mam.ihned.cz/c1-59865710-urady-v-usa-zkoumaji-zda-jim-pres-bloomberg-neunikala-dataA že dohodnout na společném postupu se dá, ukazuje nejen případ sazby Libor. http://byznys.ihned.cz/c1-57050060-skandal-libor-new-york-zacina-kvuli-podvodum-vysetrovat-sedm-obrich-svetovych-bankNakonec dohoda ani nemusí být přímá. Stačí jen když aktéři mají společné zájmy a dost peněz nebo jiného vlivu.Výsledkem je koncentrace ekonomické moci http://www.osel.cz/index.php?clanek=5955a opětovné posílení schopnosti ovlivňovat dění.Řešení je jasné. Regulace nepomůžou, protože ve finančním byznysu jsou ty nejchytřejší mozky a chamtivost se tam považuje za dobrou vlastnost. http://byznys.ihned.cz/c1-55063420-anonymni-investor-chamtivost-je-dobra-aneb-proc-chapu-manazera-goldman-sachsJe třeba udělat systémové změny. Je třeba změnit finanční systém. Finanční systém by měl být ve veřejných a nikoli soukromých rukou. 
0/0
18.5.2013 6:00