Diskuse k článku

Karta Schwarzenberg může být hromosvodem vyřazené Arevy

Právní bitvy okolo temelínského tendru dostávají šéfa diplomacie do delikátní situace.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

V. Větrovec

Jsou věci, které zatím neumíme.
Jak jste psal, že Škoda JS už není schopna postavit sama celou JE, je fakt. Situace ale není ztracena, neboť stále dodává velké množství zařízení pro jaderné elektrárny ve světě. To je myslím důkaz, že dovede odvést kvalitní práci, jenom chybí know-how. Stejně jsou na tom i další české firmy podnikající v jaderném průmyslu. A proto bychom neměli kupovat elektrárnu "na klíč", ale dohlédnout na to, aby bylo zapojeno co nejvíce českých firem. Jen potom bude možné získat právě toho know-how a naučit se vyrábět další věci, které dnes neumíme. Tohle je možnost, jak se začít vracet zpět na úroveň.
0/0
19.11.2012 19:06
Foto

je to pravda
ceske firmy by zvladly celou stavbu ETE 3,4, kdyby se zacala vcas pripravovat jako cesky projekt "od piky",dnes mi je zcela jasne, ze jsme to dost prosr@li, skoda 
0/0
16.11.2012 11:38
Foto

K67a37r50e92l 43V91y52š63a32t66a

Jaderná elektrárna je složitý
technologický celek, skládá se z obrovské spousty jedinečných podskupin a valná většina z nich je patentově chráněná. Česká republika má kapacitu a vyspělost strojírenství na zvládnutí i takového monstra, ale tím že nevyvinula svůj projekt reaktoru a navazujících částí, nemůže se pustit do stavby sama,  musí vybrat dodavatele vlastnícího vybranou technologii a ten bude samozřejmě generální dodavatel. Pro nás je mimo jiné jedna z nejdůležitějších podmínek garantování zapojení co největšího množství našich (vyrábějících u nás) firem které přinesou zaměstnanost.      Pokud jde o případné vítězství ruské strany v tendru, po předání stavby a zkušebního provozu bude celá JET vlastněná ČEZem ( s převahou vlastnictví akcií státem) a je na vedení ČEZu jak se bude o provoz starat. A určitě na to nebude mít vliv  Putin, než se stavba dostane k závěrečné fázi ,  už asi vládnout Rusku nebude.     S velmocenskou politikou se musíme smířit bez ohledu jestli je ruská, americká nebo čínská, vždy je to politika založená na síle státu a postavení ve světě.      
0/0
15.11.2012 16:56
Foto

M40i67l59a72n 45H15a38r59m89á23č75e70k 4388295967543

Škoda Praha postavila a zprovoznila Temelín 1 a 2,
dnes sice dále dobře funguje, ale v mnohem menším rozsahu, takže na to být generálním dodavatelem stavby a zprovoznění Temelína 3 a 4 prostě nemá.  Proto se také této soutěže neúčastní. Prostě my Češi již nejsme schopni postavit novou jaderku. Musíme mít zahraničního generálního dodavatele, který dá nové dva bloky JET dohromady, to je podstata mého sdělení. Škoda JS je jeden z mnoha výrobců technologií (vlastněných Rusy), ale bude fakturovat někomu a ten někdo teprve bude generálním dodavatelem ČEZu, t.j. tím, kdo  nám bude fakturovat a kdo bude mít  odpovědnost. Byl bych rád, kdyby  byl generálním dodavatelem někdo, kdo je v NATO.Pokud to budou Rusové, tak se s tím samozřejmě také vyrovnám, ale jsme pro Rusko již dnes "utajená kolonie", a Temelínem by se naše závislost na Rusku ještě zvýšila. Rusové mi nevadí, mám svým způsobem Rusko rád, vadí mi však "Putinismus", t.j. velmocenská politika uskutečňovaná prostřednictvím ovládnutí co největšího segmentu energentiky v Evropě. 
0/0
15.11.2012 15:58
Foto

Lojza Z Paseky

To jsou všechno takové tanečky
Pokud bude Klaus ještě pár let živ, dostanou to rusáci. Vždyť nejde o nic jiného. Je to koneckonců, ten Čez, klausovic rodinná firma. Táta Klaus trikem s přímotopy prosadil potřebnost dostavby Temelínce, ta jeho Klívie řadu let dohlížela na „zvláštní platby“, staršímu synkovi postavil Čez školu, mladší synek tam pracuje jako zcela nepostradatelný krizový manažer ...
0/0
15.11.2012 15:00
Foto

K62a32r37e90l 34V97y36š72a24t74a

Kde jste prosím nabral
poznatky o kondici společnosti Škoda Praha? Škoda Praha, a.s. je vlastněná ČEZem, je to velmi úspěšná firma  a neuchází se v tendru na dostavbu JET, asi u Vás došlo k omylu, o dostavbu Temelína se uchází ŠKODA JS, a.s. z Bolevce u Plzně společně s ruskou firmou ATOMSTROJEXPORT a GIDROPRES. Úsměvná je Vaše úvaha o bezpečnostní hrozbě v době, kdy se všechny státy EU vehementně snaží navázat co nejužší vztahy s Ruskem, produktovody do EU pomalu ze všech stran, teď posledně příprava na napojení UK. V situaci, kdy jsme ukotveni hluboko v EU a jsme členem NATO je bezpečnostní riziko minimální. I když, také jsme byly jeden čas v takovém mocensko politickém slepenci a když došlo k lámání chleba, s velkou slávou nás hodila zrovna Francie společně s Anglií do chřtánu fašismu.  Američané mají vlastní ve firmách Westinghouse tak akorát název a lobování za výhru v tendru je jen snaha o zakázky amerických firem napojených na tuto firmu. Rusáci nám nabízejí nepoměrně lepší a výhodnější napojení na firmy sídlící u nás a to je při velké nezaměstnanosti záruka spousty pracovních míst.  A náš ministr zahraničí je známý tím jak mu vypadnou slova dřív než mozek dovolí, inu starý pán, že, omluvme ho za malé selhání.  
0/0
15.11.2012 12:34
Foto

M39i44l96a35n 35H91a92r24m56á90č57e81k 4278785467473

AREVA pro dostavbu Temelína
by byl asi nejlepší generální dodavatel.Dřívější generální dodavatel na stavbu a zprovoznění stávajících  dvou bloků, česká společnost Škoda Praha již bohužel není v takové kondici jako před 25ti lety a není dnes schopna se stát generálním dodavatelem tak obrovského a složitého projektu, čili tuto elektrárnu musíme koupit v zahraničí :-(Rusové jsou jasné bezpečnostní riziko (více politické než technické),  Američané nás oprávněně považují za "lemply" a "husity", takže by projektu nevěnovali náležitou pozornost, zde si myslím převažuje technické riziko nad politickým.Mám obavy, že stávající politická reprezentace fakticky prosazuje Rusy, výjimkou je Schwarzenberg, orientovaný na Francii. Nicméně i Schwarzenberg má díky Kalouskovi (Eurofondy) bohužel také špatnou pověst, minimálně v Čechách, ale ta pachuť musí  nutně již prosakovat i na Západ. Bude to ještě zajímavé. Děkuji České pozici, veřejný dohled je nezbytný.   
0/0
15.11.2012 8:51