Diskuse k článku

Karolína Peake zatajila před veřejností 18 milionů z prodeje luxusní vily

Vicepremiérka Karolína Peake v čestném prohlášení o svých příjmech z roku 2010 neuvedla částky, které získala již coby poslankyně.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Petr Hovorka

Jistě
byl by to neobvyklý a riskantní způsob. Daleko jistější by bylo třeba využití služeb notářské kanceláře. Obě strany by byly v naprostém klidu.
0/0
24.10.2012 23:17
Foto

Selinux

ano nyní by už zástavní
právo zřejmě bylo vymazáno )pokud bylo vůbec zapsáno), nicméně není běžnou praxí, aby na sebe prodávající nechal zapisovat zástavní právo z důvodu nezaplacení celé ceny (jako věřitel), to by pak nemusely existovat  třeba hypotéční úvěry, za svou praxi jsem to nikdy neviděl a sám bych na to nikdy nepřistoupil, od toho jsou banky, aby půjčovaly peníze, ne prodávající, který teoreticky může mít výběr kupců
0/0
24.10.2012 23:00
Foto

Selinux

z textu článku to patrné
není, nicméně šlo o 11 splátek, běžný standard je takový, že se složí jednorázová záloha (třeba 1 - 3 % z kupní ceny, dle dohody smluv, stran), tak aby prodávající měl jistotu, že kupující neblamuje a má vážný zájem transakci uskutečnit, pak se doplácí zbytek kupní ceny (úvěr, či pod.), zástavní právo má pak banka či jiný věřitel, ale v tomto případě   na nemovitosti ŽÁDNÉ ZÁSTAVNÍ PRÁVO zapsáno není, ;-), viz www.cuzk.cz  ................Z kupní smlouvy na prodej domu v Troji, kterou uzavřeli manželé Peakovi s firmou Nice View, vyplývá, že kupní cena 29,1 milionu korun byla rozdělena na jedenáct splátek. První ve výši 2,4 měla být splacena do 15. února 2010. Další splátky, šlo měsíčně o více než 2,6 milionů korun, jsou na základě kontraktu splatné vždy k 15. dni následujícího měsíce. Připomeňme, že Karolína Peake se stala poslankyní 29. května 2010..... ano, tak nějak to páchne
0/0
24.10.2012 22:35
Foto

Petr Hovorka

Souhlasím
jinak myslel jsem zástavní právo ve prospěch Peak, do doby než byla uhrazena poslední splátka, to teď už vidět nebude zda bylo zapsáno.
0/0
24.10.2012 22:47
Foto

Petr Hovorka

Ještě mně napadlo
Drobný daňový problém tam být může. Kvůli tomu malému pozemku koupenému až v roce 2006 od magistrátu. Tehdejší kupní cena sice odpovídá cenové mapě z roku 2006, byla 2550 czk, na tehdejší cenové mapě jsem našel 2480 korun u okolních pozemků, tedy odpovídá, ale prodejní cena byla už daleko vyšší, rozdíl poměrné části je přibližně dva miliony. A ty by měly podléhat zdanění coby příjem. Třeba na to zapomněli? :-)
0/0
24.10.2012 23:10
Foto

Knight

Good point.
Good point.
0/0
25.10.2012 6:29
Foto

Milota

Daňový problém, a ne zrovna
Daňový problém, a ne zrovna drobný, může být i z hlediska prodeje vlastního domu. Vzhledem k tomu, že v něm nikdy nebydleli, je časový test 5 let a ten nesplnili. Takže základem daně je prodejní cena snížena o pořizovací cenu a doložené výdaje za rekonstrukci. A jedná se o daňz příjmů se sazbou 15%. Jestlipak Mr. and Mrs. Peake tuto daň přiznali?
0/0
25.10.2012 11:09
Foto

Petr Hovorka

Ano, páchne to
Ono z textu není  zcela jasné zda došlo k převodu nemovitostí před uhrazením plné kupní ceny.  Pokud k tomu skutečně došlo, pak má patrně pravdu Knight a šlo o legalizaci finančních prostředků. A i pokud by to po převodu měla paní Peak ošetřeno pomocí smluvního zástavního práva ve svůj prospěch, až do doby uhrazení celé kupní ceny, je to značně podezřelé. I v tom případě by šla vůči kupujícímu, navíc právnické osobě, dobrovolně do nevýhodné a zbytečně riskantní pozice. A tak tupá, se svým čínsko-australským manželem za zády, nebude.Tady to navíc budí dojem, že ty údajné splátky byly jedny a ty samé peníze. Na jedné straně je někdo vložil na nějaký účet v zahraničí, poskytl je coby půjčku právnické osobě a převedl na její tuzemský účet, firma uhradila splátku, peníze byly prodávajícím postupně vyzvednuty a předány k dalšímu vkladu v zahraničí atd. Čili jakoby šlo o legalizaci budoucích očekávaných příjmů.
0/0
24.10.2012 22:32
Foto

Knight

Pouze doplnim, ze netoci
Pouze doplnim, ze netoci stale ty same penize a neposilaji je do zahranici, ale na jedne strane je dava lobbista na zahranicni ucet a putuji legalne bez zdaneni k pani Peak. Za co je dostavat to necham na fantazii kazdeho z nas:-)
0/0
25.10.2012 6:34
Foto

Stanislav Mikeska

Za co? No přece za odhalování
Za co? No přece za odhalování a potírání korupce!!! Na to specialista v širokém okolí a dalekém vesmíru!!
0/0
25.10.2012 7:28
Foto

Petr Hovorka

Ano, vaše vysvětlení je daleko pravděpodobnější
Ta má verze trochu drhne, pracuje s budoucím očekávaným příjmem a jeho až příliš sofistikovanou legalizací dopředu.
0/0
25.10.2012 10:39
Foto

Knight

Ja jsem nerekl, ze Vase
Ja jsem nerekl, ze Vase varianta neni mozna. Muze byt klidne realna. ale ja bych rekl, ze to je jednodussi. Kazdopadne diky tomu, co udelala s VV se dostala o uroven vyse. Tipnul bych, ze nyni jede ve stovkach milionu.
0/0
25.10.2012 10:53
Foto

Selinux

popravdě
nechápu, že jako právnička vůbec přistoupila na splátky, běžnou praxí je, že si kupující zajistí úvěr, nemá li celou částku pohromadě, tak aby celá kupní cena byla uvolněna proti zápisu nového vlastnického práva, nedokážu si totiž představit, že se  jako právník nechá vmanévrovat do situace, že je zapsán nový vlastník a ona čeká na splátky, které také (z různých důvodů úmyslných či neúmyslných) nemusí být zaplaceny, a prodávající se ocitne v situaci, kdy nemá ani barák ani sjednanou kupní cenu, to udělá jen laik, flink nebo někdo, kdo má na kupujícího páky. Zajímavá je tedy souhra dat s její kandidaturou za veverky a prodej na splátky, už jsem slyšel o případech, kdy veverky nabírali členy za protislužby, i když kandidovala v roce 2006 jako nezávislá, ale za veverky, suma sumárum, trochu moc indicií o "náhodách" u "bojovnice" proti korupci. I kdyby nakrásně bylo vše košér, v což ani zbla nevěřím (právě kvůli způsobu sjednání kupní ceny a náboru k veverkám za protislužbu), právnička, která si "ošetří" zaplacení  nemovitosti ve splátkách po zápisu převodu vlastnického práva je jemně řečeno trochu  "mimo"
0/0
24.10.2012 21:45
Foto

Vladimir1950

zajímavá úvaha
Zajímavá úvaha a dost pravděpodobná..Je to určitě lepší, než vykrást banku:-)
0/0
24.10.2012 21:13
Foto

Knight

Jinak diky moc za clanek
Jinak diky moc za clanek dobry kus novinarske prace:-)
0/0
24.10.2012 20:25
Foto

Knight

Pokusil jsem se zjistit co je
Pokusil jsem se zjistit co je ta spolecnost, ktera to koupila. Vypada to, ze byla zalozena ryze ucelove pro tuto transakci tesne pred koupi nemovitosti. Akcie ma pochopitelne na majitele, proto je vlastnik nedohledatelny. Clenove predstavenstva a dozorci rady pusobi nesourode. Vypada to, ze se jedna o maleho investora do nemovitosti. Vetsina z penez musela byt z vlastnich zdroju protoze no name spolecnosti by banka za par dni nepujcila na odkup. Vzhledem k tomu, ze nemaji ani webove stranky je pravdepodobne, ze koupi financuji z jinych zdroju. Neplni zakonnou povinnost a nezverejnuji vykazy. Asi vi proc. Chtel bych se pozastavit jeste nad jednou veci. Pokud jako prodavajici neco prodavate chcete vetsinou aby Vam byla kupni cena uhrazena ihned nebo v pripade podniku po splneni nejakych parametru v budoucnu nicmene to obvykle nedavate na splatky. Jina situace je, pokud to prodavate sami sobe a jedna se o transakci ucelovou. Mate nekde nejake cerne penize ale potrebujete je zlegalizovat a zaroven si nechat otevrenou cestu pro legalizaci penez, ktere teprve ziskate. Vlozite at uz formou pujcky nebo vkladu do spolecnosti penize, ktera za ne koupi nemovitost. Manzele Peakovi dum po casovem testu prodaji a inkasuji ciste penizky od firmy, ktera muze byt napsana na ne nebo nekoho blizkeho. Lepsi nez psat knihy nebo kupovat strasne levne akcie ne?
0/0
24.10.2012 20:22
Foto

Stanislav Mikeska

že by akcie strýčka
že by akcie strýčka Vika.......takový boj proti korupci je velmi výnosná činnost už od dob vzniku korupcí...
0/0
24.10.2012 21:41
Foto

Urvisu

Knighte, jak by se vám pozdávalo třeba následující prachobyčejné vysvětlení: V Tróji bydlí bohatý chlápek a jak si tak jezdí denně domů, zalíbila se mu vilka kousek opodál. Chlápek je miliardář, takže uvažuje o hračkách v poněkud jiných dimenzích, než zakyslý dědek anebo zakyslá bába, co nemají na kadeřníka a do práce jezdí na kole. Chlápek si dohodne schůzku s majiteli nemovitosti, chce hračku, a když chce miliardář hračku, nabídne hravě několikanásobek původní ceny řádově v desítkách milionů, to je cena, za kterou by téměř kdokoliv prodal cokoliv osobního, sen nesen o rodinném sídle. Miliardář je bohatý chlapík, když hraje vysokou hru, tedy nikoliv v drobných, je na něj spoleh… on to ví, Peakovi to ví, proč tedy nedojednat splátkový kalendář kvůli daňovému rozložení, je to běžná praxe, což z podobných důvodů platí také o nákupu drahých hraček na společnost (investice do hračky lze odepisovat z daní!). Koneckonců – kdyby se hračka omrzela, společnost s vlastním rezidenčním sídlem lze využít buďto obchodně jako základ další dceřinné firmy, anebo ji nabídnout k prodeji za patřičně navýšenou cenu. Jednoho takového chlápka přímo z Tróji znám, Knighte :)
0/0
25.10.2012 6:09
Foto

Hdkn

Pátral bych po původu peněz firmy NICE VIEW a.s.
Tam by mohl být zakopaný pes. Nice View a.s. mohla vyprat Karolíně Peake výnosy z trestné činnosti. Firma NICE VIEW do objektu v tomto roce hodlá vrazit dalších 10 mega za vybavení.Karolína Peake nemusela vůbec dům chtít prodat. A třeba ho vůbec neprodala. Pořád může být beneficientem.
0/0
24.10.2012 19:54
Foto

Vladimir1950

Treba zapoměla: :-))..
Pro paní Peake ty transakce byly asi normální, vždyť jde o"pakatel", jen o pár milionů..A mezi těmi"čistými", co jsou s ní ve vládě není jediná, která takhle jedná..Třeba ale jen zapoměla podat daňové přiznání, je přece" jen" právnička.:-))  Je zajímavé, že ve své funkci by v první řadě měla ctít zákony, které má v gesci, vždyť je za to placená..a velmi dobře. O to horší je, jak se zachovala, dává všem zářný příklad. Jsem zvědavý, jak se sošná Karolinka z tohohle problémku vylže..Už v tom má  praxi, viděl jsem to v HydeParku při jejím vystoupení na vlastní oči.Však podle toho dopadla, doporučuji zhlédnout záznam..V Americe jsou daňové delikty druhým nejhorším zločinem po vraždě..Chtělo by to u nás zavést podobný zákon..To by se současná "šedá ekonomika" pořádně vyčistila!Zajímavý článek..
0/0
24.10.2012 19:47
Foto

Hdkn

Ty peníze smrdí už na dálku.
Být investigativní novinář, tak po tom jdu jak slepice po flusu. Ty peníze budou spíše z insider informací ke kterým Peake přišla v době své komunální kariéry. Nechtěla, aby se v tom někdo šťoural. Ten pozemek dodatečně zakoupený od města byl vysoutěžený ?  Já myslím, že Peake měla insider informace a proto nemovitosti od Čecho-kanaďanů zakoupila. Proč by kupovala za několik milionů něco, k čemu by mohla mít v budoucnu problémový přístup?
0/0
24.10.2012 18:50
Foto

J37a97n 16S82c49h10n36e66i92d13e17r 3734668566376

Je to od ní hloupost,
protože z toho nemá žádnou výhodu (pakliže to nezatajila před berňákem). Snižovat svůj deklarovaný majetek před výkonem poslaneckého mandátu je nesmysl, protože pak na konci bude muset těch 18mega horkotěžko vysvětlovat, a přitom se zdá, že to jsou legální peníze. Logicky má Peake pravdu, že ten příjem vznikl před jejím poslancováním, ale prašulky přišly během jejího poslancování, byť bez souvislosti s ním.Je asi dost nedůvtipná, ale dovedu si představit, že přitom ani nehnula brvou. Mimochodem, hnula někdy brvou?
0/0
24.10.2012 16:11
Foto

Urvisu

Už jste někdy viděl gejšu, aby hnula brvou? Karolína Peake je sinofilka, pane Schneidere, lze předpokládat že její zájem o čínský archetyp a čínskou kulturu je upřímný a hlubšího rázu minimálně ze dvou veřejně známých důvodů. Pro ilustraci – například lidé, inklinující k židovským mimikrám, si nechávají narůst rabínské fousky a na fotografiích se nikdy neusmívají :)
0/0
25.10.2012 14:20
Foto

Lojza Z Paseky

Český sen
To děvče se učí tak rychle, že už dávno předčilo patly typu Grosse. Myslím, že do pár měsíců jí i takové eso jako Kalousek, bude nosit tašku s penězma. 
0/0
24.10.2012 15:57
Foto

Bichat

Odporné
Ti, kteří konstruují zákony, je vymýšlejí pouze pro druhé. Pro sebe? To ani omylem...
0/0
24.10.2012 15:20