Diskuse k článku

Kalouskův nový FAÚ? Ministr by měl pod svou pravomoc dostat auditory eurodotací.

Občanští demokraté se obávají, aby ministr financí Kalousek pomocí novely zákona o finanční kontrole nezvýšil svou politickou moc.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Ynezz

TO JE TEDY HLOUPÝ ČLÁNEK!!
Teď mluvil v TV vrchní evropský komisař a vznesl jasný požadavek, aby byl audit soustředěn pod min.financí, potažmo pod Kalouska - a to jako výslovnou podmínku dalšího čepání! Tak co má jako ten Kalousek dělat? Říct NE? Ne, já to odmítám, zastavte čerpání, existuje tady podezření, že budu audit zneužívat.
0/0
22.3.2012 16:19
Foto

P25e31t62r 15B86u15š75t96a

Děkuji. I my už to máme ověřeno.
Článek jsme v tomto smyslu aktualizovali.Hezký den. Petr Bušta
0/0
22.3.2012 12:12
Foto

Karel Kopp

Problém není v nezávislosti auditu
Jak v komerční sféře, tak i v oblasti veřejné správy může interní audit (IA) fungovat efektivně, pokud přináší vrcholovému vedení přidanou hodnotu. Prakticky to znamená, že absence,příp. nefunkčnost systému řízení rizik a vnitřních kontrolních systémů představuje pro vrcholové vedení reálnou hrozbu trestně právní odpovědnosti ve smyslu skutkové podstaty trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku.Základním cílem zákona č. 320/2001 Sb. o finanční kontrole je zajistit účelné, efektivní a hospodárné vynakládání veřejných prostředků. Klíčová je čtvrtá část zákona "Vnitřní kontrolní systém", kde je zcela jednoznačně definována odpovědnost vedoucích orgánů veřejné správy za:- identifikaci všech podstatných rizik- funkčnost systémů předběžné, průběřné a následné kontroly vynakládání finančních prostředků.Nabízí se tedy zásadní otázka: jak je možné, že téměř každý den čteme v tisku o předražených veřejných zakázkách a přitom nebyl nikdo z vedoucích orgánů veřejné správy odsouzen za porušování výše uvedených povinností ? Nevymahatelnost povinností vedoucích orgánů veřejné správy vyplývajících ze zákona o finanční kontrole je podstatou problému předražených veřejných zakázek vč. zneužívání evropských dotací. Pokud Evropská komise vidí skutečně hlavní problém v nedostatečné nezávislosti interních auditorů, pak můžeme téměř s jistotou očekávat, že řešení přinese pouze růst nákladů bez reálných efektů (viz. např. výbory pro audit). 
0/0
22.3.2012 10:11
Foto

Elek333

pro inspiraci
 http://www.slozenkavlade.wz.cz , hezký den :-)
0/0
22.3.2012 8:00
Foto

Petr Nový

ryba smrdí od hlavy
Na aktuálně.cz píšou, že první návrh změn nějaký Roadmap to smooth implementation  udělalo MMR. Vůbec bych se nedivil, kdyby kalouskovi náměstkové evropské komisi vnutili nějaké blbosti a nyní tvrdí, že chce všechno EU a oni chudáčkové jenom poslušně plní úkoly. Kdo by jim věřil, pět let kryjí rozkrádání a teď budou všechno zachraňovat. Vždyť je to do nebe volající drzost. A to se nikde nemluví nahlas o tom, že úředníci v EU fondech berou o pět až deset tisíc více, než "normální" úředníci. To by mě zajímalo za co příplatky na MF berou. Asi za to, že mlčí a zavírají oči. Jo a poslední věc. Ja je možné, že nikoho za selhání auditu a špatný zákon na ministerstvu financí neodvolali. No je to jasný. Celý to podělali, berou příplatky za špatnou práci a nakonec jim dá ještě Kalousek statisícovou odměnu. Kalousku děkujeme, je alespoň vidět, jaký jsi manažer... No přeci ryba smrdí od hlavy...
0/0
21.3.2012 22:27
Foto

M55a36r12t19i42n 66S45h36a36b34u

Jde o nezávislost
Evropské komisi vadí především nedostatek nezávislosti auditorů v Česku. Jak si ošetříme v praxi tuto jejich nezávislost je na nás. Předminulý týden zástupci MMR a MF předložili v Bruselu způsoby, jak se s tím vypořádat. Že po nás EU požaduje centralizaci auditů pod MF je však tvrzení ministerstva financí. Stejně tak dobře by mohly být centralizovaní pod premiérem na úřadu vlády, mohl by vzniknout úřad nový nebo by se rozšířily kompetence NKÚ.Zdravím,MS
0/0
21.3.2012 20:40
Foto

Funtom

Kalousek nebo EK?
Dle ČT to nevyžaduje Kalousek, ale Evropská Komise.
0/0
21.3.2012 19:02