Diskuse k článku

Jiří Drahoš: Akademie věd se promění. Nejsme všichni stejně dobří, posílit musíme schopné.

Znovuzvolený předseda AV hovoří o proměnách vědy, jejím financování, co očekává od průmyslu a kam by měl směrovat podporu stát.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Petr Svoboda

AVCR a univerzity
... ach jo, to opakovane vymezovani se vuci univerzitam a naopak ... ted uz chybi, aby zareagoval pan rektor, pripadne nektery dekan a "ostre se vymezil proti opakovane zkreslujicim tvrzenim predsedy AVCR tykajicim se produktivity" ... s timhle pristupem AVCR muze tezko resit problemy s afiliacemi a cokoliv jineho, co by s univerzitami potrebovala resit. Vzhledem k tomu, ze vykonnost AVCR je obrovsky zavisla na ziskavani magisterskych studentu a doktorandu z univerzit, mela by se AVCR venovat tomu, jak s univerzitami spolupracovat ku prospechu obou stran. Moc rad bych videl nejaky plan, jak se AVCR chce postarat o nejmladsi generaci svych zamestnancu (21-30), kdyz o ty nejlepsi bude bojovat s kvalitnejsimi  zahranicnimi institucemi a o ten zbytek s domacimi univerzitami. Proto je vykolikovani hriste a ferova spoluprace strasne dulezita. A tezko k ni dojde, kdyz AVCR bude pri kazde prilezitosti komentovat produktivitu univerzit a misto, aby se srovnavala s institucemi, na jejichz urovni by chtela byt.
0/0
6.3.2013 15:27
Foto

Sebop

pod palbou....
Když na někoho létají granáty, těžko po něm chtít altruismus a koncepční reformy a postoje...Dokud Konference rektorů a exponenti Svazu průmyslu, Hospodářské komory a sféry aplikovaného výzkumu (Asociace inovačního podnikání a Asociace výzkumných organizací) nepřestanou usilovat o ořezání a rozebrání rozpočtu AV ČR, tak se AV své zákopové mentality nezbaví a vnitřně nezreformuje. Tedy, nepřestane se vymezovat vůči VŠ, jejichž Konference rektorů teď používá účelově zdeformovaný "kafemlejnek" jako "klacek" a tu "drť co sype" jako argument pro přelití části rozpočtu AV do rozpočtu VŠ. Chudoba se prostě hádá...Když už AV je a představuje zhruba 50% kvalitních výsledků výzkumu v ČR, tak ten "New Deal" má být, že se AV usnesením vlády ČR garantuje na několik let dopředu její rozpočet (který si vždy stejně nakonec uhádá). To vše výměnou za příslib vnitřní restrukturalizace pracovišť a reorganizace její soustavy 53 VVI, směrem k racionalitě a jasně definovanému směřování k dosažení excelence ve výzkumu v mezinárodním srovnání a k výrazné vnitřní finanční podpoře excelence a originality, na úkor "vaty" a "me too research".Pokud projde novela zák. 341/2005 Sb. navržená MZe, získá také AV, coby zřizovatel svých VVI, vůbec možnost se svou soustavou VVI nějak koncepčně pracovat.Ze stávající soustavy 53 naprosto samostatných veřejných výzkumných institucí (VVI) se pak časem může časem vytvořit opravdová "Akademie". Tedy soustava výzkumých týmů vedených volenými akademiky, jež do svého středu zvolili zase jiní respektovaní akademici, coby výraz mezinárodního uznání jejich vědecké kvality a schopnosti šoičkovou výzkumnou činnost vymýšlet a řídit (a la Max Plack Gesellschaft a její soustava direktorů vedoucích vědecká oddělení v rámci jednotlivých MPI).Tedy, mohl by vzniknout prostor k posunu vpřed a nahoru, místo stávajícího tlaku na nivelizaci podle průměru "a la kafemlejnek". 
0/0
6.3.2013 20:14
Foto

Petr Svoboda

nejde o altruismus
Ja s tim zafixovanim rozpoctu AVCR souhlasim, je to rozumne a stabilizacni opatreni. Ale to driv bude v pekle snezit ...Ja to nevidim jako altruismus, ja to vidim jako pud sebezachovy. Pro orezavani penez do vyzkumu je idealni situace, aby se hadala AVCR s univerzitami, komu sebrali vic a komu min. Pro presun penez  ze zakladniho vyzkumu je vytecne, kdyz AVCR a univerzity o penize lobuji zvlast a navzajem se nepodpori. Me  ale nezajima, kdo komu kdy ukrivdil a kdo po kom hazi granaty. Je UK nejaky vzor, ke kteremu se AVCR chce priblizit?!? No asi ne. Tak proc se AVCR porovnava anebo vymezuje vuci ni ... nebo ty vidis nejaky smysl v tom, aby kvuli rozhovoru predsedy AVCR na Ceske pozici byla zase UK cela najezena? Pamatujes jak dopadla posledni vymena nazoru mezi V. Hamplem a J. Drahosem na strankach CP? ... ted prochazi obe instituce masivni generacni obmenou a ja uz vidim, jak se stane to, ze se obe instituce obmeni lidma nezatizenyma minulymi krivdami a pritom tu ta ukrivdena retorika zustane s nama nafurt. Ryt do univerzit v mediich je proste bezzuby, nedustojny a vadi mi to, to je vsechno.Teda vlastne neni - zatim jsem nevidel zadny plan, jak si AVCR predstavuje podporu PhD studentu, na jake varianty vyvoje je pripravena a ktere varianty preferuje. Ja akorat vidim, ze se o tom hodne mluvi a nedeje se nic. Kde je nejaky skutecne  elitni PhD stipendijni program AVCR pro 5-10% nejlepsich PhD studentu ... kde je nejaka systematicka podpora English language prostredi ze strany AVCR v prirodnich vedach ... 
0/0
6.3.2013 22:57