Diskuse k článku

Jednoho dne se na vratech Národního divadla objeví cedule: ZAVŘENO

Už nějakou dobu jsme svědky postupného uhnívání Národního divadla. Je nějaký důvod věřit, že se to změní k lepšímu?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Jiný názor
Žijeme v tržním prostředí. Většina podnikatelů podniká jen za své, za to co si sami vydělají. Stát má jiné zásady, hnojí (penězi) často i plevel, bez zisku.Doplácí na tento systém občané, kteří musí svými daněmi přispívat na něco, co  většina ani neužívá. Stát je pro některé lidi jen dojnou krávou.Stále jen slova a slova, o potřebě "kultury" ale za cizí peníze.Zajímalo by, nejen mne, kolik zaměstnanců "živí" ND, kolik má majetku (nemovitosti, movitosti) jaký má roční zisk, kolik dostává od státu dotací. Stát žije na dluh, nemá sílu vyhazovat peníze oknem. Čísla jsou nejlepší informace o podstatě každého problému.Když nepřestaneme s takovým "hospodařením" za 10 let budeme žít ve státě, který nám nebude patřit. Kdo mi odpoví, kde mohu takové informace získat ? Odpověď na :cdaka@email.cz .
0/0
8.8.2013 6:17
Foto

Strosova

A jsme zase u toho, někdo
A jsme zase u toho, někdo před lety rozhodl, že Státní operu jako samostatný subjekt nechce, tedy nechce ho financovat, protože chce ušetřit... a pokud si za tím plánem stojí, musí najít takový systém, aby celek dobře fungoval a ještě to dotáhl k nějakým úsporám. Pokud by to tak nebylo, čili ve výsledku by sloučená instituce spotřebovávala stejně či dokonce více, nedává žádný smysl zrušení samostatné Státní opery - opera a balet jsou luxus na celém světě a samy na sebe prostě nevydělají, to je otázka podpory státu, neziskového sektoru atd. Tady prostě ono klausovské "co si na sebe nevydělá, ať jde k čertu" neplatí. Jenže ti, které si, abych to řekla s Jiřím Menzlem, naši plebejci zvolili, mají stejné zájmy jako oni, tj. do divadla chodí, pokud vůbec, jen na "heřmánkovský" repertoár, vážná hudba či opera je pro ně velká nuda. Odtud také malá podpora kultury a vzdělávání obecně. Ani rádobykulturní Kalousek v tom nic neudělal...Pokud se ptáte na to, co budou dělat ostatní scény, když orchestr bude hrát v jednom divadle, tak nejsem žádný odborník, ale ND mělo vždy tři soubory, operu, balet a činohru. V baletních představeních se už jen málokdy hraje naživo, z posledních, která jsem viděla, to bylo 3:1 ve prospěch nahrávky, takže udělat harmonogram by nemělo být až zas tak velký problém. Pokud to ovšem není tak, že většina herců, zpěváků a hudebníků si vydělává ještě na mnoha dalších místech a vyžaduje, aby se tomu přizpůsobil rozpis představení. I to vzhledem k platům chápu, neměli by pak ale být zaměstnanci, nýbrž pracovat na smlouvu. Ono se to potom snadno přivydělává, když jezdíte na "kšefty" s nástrojem a oděvem, který patří instituci, která za vás také platí všechna pojištění...
0/0
5.8.2013 6:45
Foto

Xxx3

...
Pokládáte sám sebe za národ? Byl jste tam vůbec někdy?
0/0
3.8.2013 13:24
Foto

Rogan

Máte to hezky nalajnováno :-)
Samozřejmě, že se to nabízí - ušetřit sloučením. Ale kde ten jeden sbor, jeden orchestr bude v jeden den hrát? A co bude v ten samý den ve zbývajících budovách? O kolik představení ročně bude muset být méně a tím také finance z prodeje vstupenek? Je reálné, aby orchestr s nástroji takto pendloval?........ Těmito otázkami se samozřejmě zabýval tým odborníků, který vybral pana Buriana na post ředitele ND. Výsledek znám. Ale milerád si přečtu Váš rozbor.
0/0
3.8.2013 11:24
Foto

Každé kopnutí
do hulváta, ožralce a lháře je kopnutím správným směrem.
0/0
2.8.2013 21:14
Foto

Ať to klidně zavřou a zahodí klíče
Nemá cenu si namlouvat, že Národní divadlo leží národu na srdci. Kulturu Čechů utváří převážně seriálová šmíra typu Donutil a spol. Je s podivem, že tam nehraje také další skvělý "bavič" Petr Novotný (nebo hraje?). Pravdou ale je, že ten přebujelý ansámbl vygeneroval pár lidí s charakterem, kteří šli s kůží na trh a neživotaschopnému divadlu dali na protest proti loutkové vládě sbohem.
0/0
2.8.2013 21:06
Foto

Pocono

Oni tu, snad jen s čestnou
Oni tu, snad jen s čestnou výjimkou p. Schneidera, ani jiné už nepublikují... Koho chleba Babiš, toho píseň zpívej, že.
0/0
2.8.2013 17:53
Foto

Strosova

Kultura v podstatě nikoho z politků nezajímá ...
Nebo možná zajímá, ale jen když se mohou někde předvést s oblíbeným hercem či zpěvákem za asistence fotografů. A stejně jako ve školství, s vyjímkou posledního pana ministra, je toto vládní křeslo chápáno už léta jako něco na doplnění do počtu pro tu stanu, na kterou to zrovna vyjde.Základ problému tvoří už léta podhodnocený rozpočet této oblasti a úporná snaha ušetřit. Z toho vycházel skvělý plán - nač mít dvě opery v Praze, to je zbytečný luxus a jestliže hl. město nechce Státní operu financovat, pojďme ji sloučit s Národním divadlem, desetiletí to tak bylo, takže proč ne. Ideálně ušetříme, budeme-li mít jeden orchestr, jeden sbor a sólisty. Také technické zázemí půjde zredukovat... To se ale samozřejmě nelíbí odborům, dobře tuší,že část osazenstva bude propuštěna. Takže napínají všechny síly k tomu, aby vše zůstalo při starém. Tím se ovšem popírá původní záměr - ušetřit. Pokud výrazně nezredukuji administrativu, provozní a umělecké složky, neušetřím. Takže ND bude požadovat od státního rozpočtu dohromady stejný příspěvek, jako předtím dvě nesloučené složky.Jako obyčejný divák jdu do divadla s tím, že se chci pobavit. A vedle vyslovených  průšvihů, jako je například Král Lear, je na repertoáru divadla řada titulů, které mě neurážejí, nicméně členové orchestru, kteří při představení čtou knihy nebo dokonce pletou, už tam dávno nemají co dělat,odbory neodbory... Tenhle nešvar typický pro státní sféru - moc mě neplatí, tak co bych se snažil - by bylo dobré už jednou pro vždy vymést. 
0/0
2.8.2013 15:20
Foto

Ořech

A Kája už svou výpověď stáhl ???
http://vtipy.netroof.eu/item/12583/pojdte-s-nami-do-divadla/
0/0
2.8.2013 12:31
Foto

K60a68r38e93l 74V88y26š70a64t59a

Předem přiznávám, že jsem v oblasti
divadelní kultury naprostý laik. Tím spíše ale je pro moji maličkost, a myslím i pro mnoho jiných, nepochopitelné, že po takové době vládnutí těch"nejschopnějších pravičáků"je ND ve stavu chaosu a naděje na stabilizaci je malá. Česká pozice by se neměla jen rozhořčovat nad jednáním pana Balvína a nechutně do tohoto stavu naprostého bordelu v ND tahat prezidenta, ale poctivě popsat, jmenovitě a padni komu padni, kdo za těch pár let udělal z našeho "svatostánku" trosku na zavření. Takhle to vypadá jen jako článek za účelem kopnout do prezidenta.
0/0
2.8.2013 11:57