Diskuse k článku

Je válka nedílnou součástí tradičních společností?

Kolonizace snížila na Nové Guineji počet válečných konfliktů. Mnoho z nich však možná bylo důsledkem importu sladkých brambor mořeplavci.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Meisner 18.2.2014 8:08

nebyl jsem na Guinei,

nečetl Diamonda a nebudu číst. Popisem protichůdného Soukupova a Diamondova vnímání provozu na letišti (Diamond i Soukup jsou "civilizovaní") mohla recenze skončit, ostatní pocity o panu D., si pan Soukup. mohl vyříkat mezi kolegy. Dávno tomu, četl jsem od slavných etologů, že lidé jsou neagresivní do max. koncentrace 4 osoby/km2. Totéž pak i od renomovaných urbanistů. Efektní teze vysvětlující problémy hustých čtvrtí i megapolis. Jenomže ve vlídném holandském městě kde hustota i 3 x převyšuje hustotu našich panel. sídlišť, teze neobstojí. Proměna berlínského Kreuzberku v 80. letech byla důsledek modernizace bytů, veřejných prostor a sociální práce, hustota obyvatel se prakticky nezměnila. Stabilní stav je výsledek mnoha faktorů, někdy důležitějších a specifických(*). Vysvětlovat něco prvoplánově tím jak to dělají domorodci, je dobré pro společnost po pátém drinku. Kritičtější čtenář Diamonda by asi průběžně řešil, co je tvrzení nepochybné a co fabulace. (*)V hustém Holandsku asi 300 let vylepšují např.takovou "maličkost", jakou je poloha vchodů řadových domů, aby to vzájemně dělalo dobrotu. A propos války - je zážitek vidět, s jakou vervou se občas šimpanzi vrhnou na slabší tlupu. Jak vítězové s rykem a potěšením rvou na kusy a žerou (jedí?) ukořistěné sousedy. Odborník by to asi vysvětlil nějakým nedostatkem ve stravě.
S. Tomáš 14.2.2014 6:30

Války jsou nezbytné

Na světě je moc mladých mužů, ženy si jich neváží a šíří emancipaci a nechtějí rodit a starat se o rodiny. To je morální úpadek světa. Kvůli rozbitýmu nosu vojáka v Afgánistánu se pořádají mírové demonstrace, ale že na silnicích se zásluhou agresivity pobije za měsíc 50 lidí, to je pro současnou společnost normální. Agresivní jedinci vždy patřili do armády.
Kiebitz 12.2.2014 19:57

Co o intaktnosti genetici?

Pro nás dnes spíše končící kočovníci v Hedžázu, kromě života v otevřeném světě jsou i blíže naším civilizacím. Jejich vymahatelnost práva nám vzorem, tak i stav míru. Dokud ale v naší zemi na dlužníky s vlastnictvím dvou obchodů a dalších dvou firem, kteří za bydlení nezaplatí za celý rok ani jednu jedinou korunu, natož odebranou vodu, jen ukrajinští přátelé ? Ani Guinea nám nepomůže...