Diskuse k článku

Je válka nedílnou součástí tradičních společností?

Kolonizace snížila na Nové Guineji počet válečných konfliktů. Mnoho z nich však možná bylo důsledkem importu sladkých brambor mořeplavci.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

nebyl jsem na Guinei,
nečetl Diamonda a nebudu číst. Popisem protichůdného Soukupova a Diamondova vnímání provozu na letišti (Diamond i Soukup jsou "civilizovaní") mohla recenze skončit, ostatní pocity o panu D., si pan Soukup. mohl vyříkat mezi kolegy. Dávno tomu, četl jsem od slavných etologů, že lidé jsou neagresivní do max. koncentrace 4 osoby/km2. Totéž pak i od renomovaných urbanistů. Efektní teze vysvětlující problémy hustých čtvrtí i megapolis. Jenomže ve vlídném holandském městě kde hustota i 3 x převyšuje hustotu našich panel. sídlišť, teze neobstojí. Proměna berlínského Kreuzberku v 80. letech byla důsledek modernizace bytů, veřejných prostor a sociální práce, hustota obyvatel se prakticky nezměnila. Stabilní stav je výsledek mnoha faktorů, někdy důležitějších a specifických(*). Vysvětlovat něco prvoplánově tím jak to dělají domorodci, je dobré pro společnost po pátém drinku. Kritičtější čtenář Diamonda by asi průběžně řešil, co je tvrzení nepochybné a co fabulace. (*)V hustém Holandsku asi 300 let vylepšují např.takovou "maličkost", jakou je poloha vchodů řadových domů, aby to vzájemně dělalo dobrotu. A propos války - je zážitek vidět, s jakou vervou se občas šimpanzi vrhnou na slabší tlupu. Jak vítězové s rykem a potěšením rvou na kusy a žerou (jedí?) ukořistěné sousedy. Odborník by to asi vysvětlil nějakým nedostatkem ve stravě.
0/0
18.2.2014 8:08
Foto

S62t39a68n32i63s80l73a82v 48T91o23m21á90š 1978533134182

Války jsou nezbytné
Na světě je moc mladých mužů, ženy si jich neváží a šíří emancipaci a nechtějí rodit a starat se o rodiny. To je morální úpadek světa. Kvůli rozbitýmu nosu vojáka v Afgánistánu se pořádají mírové demonstrace, ale že na silnicích se zásluhou agresivity pobije za měsíc 50 lidí, to je pro současnou společnost normální. Agresivní jedinci vždy patřili do armády.
0/0
14.2.2014 6:30
Foto

Kiebitz

Co o intaktnosti genetici?
Pro nás dnes spíše končící kočovníci v Hedžázu, kromě života v otevřeném světě jsou i blíže naším civilizacím. Jejich vymahatelnost práva nám vzorem, tak i stav míru. Dokud ale v naší zemi na dlužníky s vlastnictvím dvou obchodů a dalších dvou firem, kteří za bydlení nezaplatí za celý rok ani jednu jedinou korunu, natož odebranou vodu, jen ukrajinští přátelé ? Ani Guinea nám nepomůže...
0/0
12.2.2014 19:57