Diskuse k článku

Je Edward Snowden v moci ruské tajné služby FSB?

O postavení amerického zběha v Rusku panují dohady. Žádný z vyzrazených dokumentů NSA neobsahuje nic z bezpečnostní problematiky této země.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

J19a96n 96S71c46h12n79e94i91d35e31r 3914138486396

Změnit demagogii v informaci je snadné,
stačí nastavit řečníkovi zrcadlo. Ruští zpravodajští přeběhlíci na Západ se snad pohybovali volně ve společnosti, bez ochranky, dávali tiskovky a zveřejňovali informace o svých hostitelích?Vynucovat si "zničení" elektronických dat je komické, ta se množí exponenciální řadou a nikdy je už nelze pochytat všechna, jsou jak peří z peřiny ve větru.Hezká je věta o "kremelské" praxi šmírování politické opozice, to by jeden zaslzel.Do breku mi je nad tou dojemnou starostí Olivera Northa o Snowdenův osud. On, jestřáb North, by ani jemu nikdy nic zlého neudělal.Jediný racionální hlas zní z Bussines Insideru.
0/0
9.12.2013 10:51
Foto

D15a31n 19M35a65c94e26k

Oliver North
Coby jestřáb se Oliver North určitě netrápí starostmi o osud zrádce. Celkem trefně však předpokládá, že po Snowdenově případné fyzické likvidaci budou prsty Putinových apologetů zaručeně namířeny na Washington.   Jako příklad ruského zpravodajského přeběhlíka na Západ, který se pohyboval relativně volně ve společnosti, bez ochranky, a dával tiskovky, mě napadá třeba nebohý Alexandr Litviněnko. Nejde o to, že Snowden nezveřejňuje informace o svých hostitelích, ale že je nezveřejňují ani média, kterým ukradená elektronická data předal údajně ještě předtím, než se vědělo, že ho bude hostit právě Kreml. Teoreticky by například Guardian mohl mít starost o Snowdenův osud v Rusku, ale jak sám píšete, elektronická data se přeci množí exponenciální řadou a nikdy je už nelze pochytat všechna, jsou jak peří z peřiny ve větru. Ale možná je to jenom náhoda, že žádný z desítek tisíc vynesených dokumentů nevyzrazuje nic o ruských bezpečnostních otázkách. Oslava Snowdenových třicátin na ruském konzulátě v Hongkongu byla třeba taky jenom náhoda. 
0/0
9.12.2013 11:58
Foto

J38a97n 66S62c36h68n48e14i61d85e82r 3654758126146

To je trochu překombinované,
takto dopředu avizovat Snowdenův konec a předpovídat, kdo za to bude zodpovědný: chápu, že to je v rámci určité protihry, aby se potenciální další US defektoři báli přeběhnout ke "zlým Rusům", kteří je vyždímají jako citrón a pak zamordují. Je to celkem dětinské, protože z historie nic podobného známo není, Rusové se o západní defektory docela vzorně starali, využívali je potom pedagogicky a v soukromém životě je nechávali vzájemně si přebírat manželky (Philby) a chlastat, jak byli zvyklí předtím. Doposud není známo, že by Američané, Rusové či kdokoliv obezdušili někoho, kdo k nim regulérně přeběhl (jako čistý defektor, nikoliv jako double-cross). To by opravdu nedávalo smysl. Takováto story spíše cosi vypovídá o tom, kdo ji tvoří. Ostatně Oliver North skutečně není autorita v žádném ohledu, takže je vidět, kde se loví takové "argumenty".Litviněnko, pardon, nebyl přeběhlík, a ve zpravodajském smyslu už vůbec ne. Nadto nepublikoval Rusy získané informace o Velké Británii ani o USA, jak zní implicitní výtka vůči Snowdenovi, že nepublikuje informace z domácích zdrojů, týkajících se hostitelské země. (Už jen z toho důvodu, že nikdy nepracoval tam, kde by je mohl získat.)To, že ani média nezveřejňují žádné americké informace o Rusech, znamená - doslovnou interpretaci nikdy nelze pominout, pokud chceme mít analýzu alespoň v základních rysech profesionální -, že média žádné takové informace nemají (což si myslím, že je dost pravděpodobné, protože by to byly mediální trháky!), což by znamenalo, že žádné takové informace Snowden nevynesl, což by znamenalo, že to není klasický defektor, ale naopak by to znamenalo, že to je profesionál, který ctí ochranu skutečných informací, jejichž získávání pokládá za legitimní, a odhaluje pouze ta zvěrstva, která se pod touto zástěrkou též dějí. (Asi v žádné zemi na světě tomu není jinak, proto je tento aspekt, upozornění na zneužívání jinak legitimních činností, celosvětově prospěšný).Druhá možnost je, že Snowden je klasický defektor, ale získaná data o Rusech nevynesl, protože k nim docela prostě neměl přístup (ale že kdyby mohl, vynesl by je).Třetí možnost je, že Snowden americká data o Rusech získal, vynesl a předal pouze Rusům. A ti je pochopitelně publikovat nehodlají (ani v tom se neliší od případů defekce druhým směrem). Pak by to znamenalo, že Snowden je stejný, jako všichni ostatní defektoři.
0/0
9.12.2013 16:03
Foto

J63a82r44o48s56l15a71v 18R52i44e37s48s34n38e35r 3218270856910

Vy jste těmi "Putinovými apologety" nějak posedlý
To už je poněkolikáté, co tento výraz ve Vašich článcích čtu. Ti Vám museli dost ublížit, ti apologeti... ;))  Soudě podle toho, jak se jimi pořád oháníte, místo abyste argumentoval a nespekuloval.
0/0
14.12.2013 21:42
Foto

Zlý Kukuč

Rusové jsou ve win win position
Když Snowdena zabijí , svedou to hladce na US.Když ho nezabijí, bude sloužit jako marketingová pomůcke pro další přeběhlíky tak dlouho, dokud se jim za tu dobu neuchlastá jako jiní přeběhlíci.Myslím, že chlapec bude po čase chtít sám zdrhnout, atmosféra v Rusku je pro kohokoliv s potřebou nemateriálních svobod nedýchatelná. Ale záhy pochopí, že nezdrhne.Je mi ho trochu líto.
0/0
9.12.2013 12:38
Foto

Křivan

No  a když Snowdena zabijí
No  a když Snowdena zabijí Američané, tak to stejně svedou na někoho jiného. Ta konstrukce je postavená od začátku na hlavu. Pravdu v takovém případě bude znát jen autor. 
0/0
9.12.2013 19:25