Diskuse k článku

Jde v OKD vůbec o horníky?

O horníky jde. Bohužel se často zdá, že právě do té míry, do jaké mohou ohrozit zájmy buď finančních investorů, nebo politických stran.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

M44í43r73a 92K70o91z36á98k 2521229177632

Blbost nomlouvá
Nějak zapomináte jak to začalo. pravda je taková, že spřátelený soudruh ministr Dlouhý provedl jednu sviňárnu a z OKD vyjmul nejproduktivnější důl ČSM a napojil ho na Kladenské doly a to celé přihrál soudruhu Koláčkovi. Tím získal kapitál, který začal kupovat akcie OKD. Samotné OKD bylo v zásadě privatizováno v kuponovce (46%) a 5% vlastnila města Ova, Karviná, Havířov a Orlová. No a tu se objevila firmička p. Prose, jejíž majitel byl Koláčkův partajgenosen a ten přesvědčil primátory těch měst v čele s Tošenovským za Ostravu a ten rozhodující zbytek prodali té nastrčené firmě, místo FNM. Už nevím jakou roli tam hrál Schromm, jestli byl za město v představenstu OKD, ale ovlivnit nic nemohl, prože byl v menšině. Hlavní viníci jsou primátoři těch měst, Tošenovský a spol, že to prodali. To vše se odehrávalo v létech 1996-98 a čssd nebyla ve vládě, ani ve vedení měst. Tehdy vše řídil V.Klaus, Ježek a Dlouhý, a jejich manové Tošenovský a j. čili ODS a ODA. To co zbylo byl minoritní podíl státu a Koláček a spol to vedli známým tunelářským postupem, že stát ze svůj podíl dostával z divident kulové. Proto se socani se v roce 2004 odholali prodat tu minoritu Bakalovi, který se mezitím stal majitelem celého OKD. Jediné co lze vyčítat tehdejšímu vedení socanů je, že věřilo Bakalovi, že postupně prodá byty jejich nájemcům. Proto byl a cena prodeje dle ceny na burze. Bohužel, Bakala si řekl co není na papíře, jako by neexistovalo a dělá si s tím co chce. 
0/0
23.9.2013 10:42
Foto

Černoušek

Předvolební timing a sponzor pravice Bakala
Na náhody nevěřím. Zavření dolu je velmi ostrá zpráva. Bakala je známý jako fanatický příznivec a hlavně podporovatel pravice. Kdyby byl jen normálním byznysmanem, který miluje peníze, nikdy by - jako před minulými volbami - nevyhazoval z okna desítky milionů, které rozesypal mezi všechny pravicové strany budoucí koalice - ODS, TOP09, VV. Podobnou prostopášnost by normální podnikatel neudělal, to je znak fanatika. O stejném svědčí jeho nadšená návštěva u Kalouska hned po volbách, jak ji zachytila média. Takže, pokud NRW vypustil před volbami zprávu o zavření dolů, není to asi náhoda. Cíl té zprávy je těžce poškodit ČSSD v tom tradičně rudém regionu. (A ČSSD si to za OKD zaslouží, dodejme). Lidé tam sice pochopitelně TOP09 volit nebudou, ale ČSSD to nějaká procenta ubere, hlasy se roztříští, část získá KSČM, které se ČSSD dodnes štítí, něco urve Bobo, někoho možná zláká radikální rétorika Okamury nebo chlápácké pózy Babiše o tom, jak "bude makat", část lidí bude ještě rezignovanější a k volbám ani nepůjde. V každém případě to celkové situaci pravice prospěje.  Je to však spravedlivý bumerang. ČSSD nic nenutilo OKD privatizovat, jen její vlastní idiotské představy (pokud pominu Žižkou zmíněné možné jiné motivace prodeje). Podnik mohl být dodnes státní, jen během těch pár let by vygeneroval slušné zisky. 
0/0
20.9.2013 19:37
Foto

Nějaký argument by nebyl nebo
ti jen holá fakta nejdou pod nos zaražený v socanské prdeli?
0/0
19.9.2013 20:00
Foto

Prokop Holy

Změna
Bratře Žižko tady není jiné volby než postupovat ve smyslu tradic. Paně Bakalovy a všem členům představenstva NWR tedy i Paně Teličkovi ale i paně Tošenovský prolít hrdlo tekutým zlatem.
0/0
19.9.2013 11:15
Foto

B79o44h46u27m20i80l 53H12o66l98u56b68e33c 9755120128863

Politické "hrátky" s živobytím 3 000 zaměstnanců a jejich rodin
Alespoň před volbami voliči vidí, jací šmejdi - ODS (Klaus) a ČSSD (Sobotka) jakým šmejdům "privatizátorům" podniky s nerostným bohatstvím, které patří - díky Bohu ještě stále - nám všem, privatizovali.Odporná předvolební hra Bakaly pro Karla - číro, svého kamaráda, na úkor tisíců rodin, kterou umožnila zpackaná privatizace vzorně spolupracujících, profláknutých a korupčnických ODS a ČSSD, které nám stále ještě chtějí vládnout.
0/0
19.9.2013 7:53
Foto

Amon

Nepochybně
je to mafie ta Vaše ČSSD.
0/0
19.9.2013 7:38
Foto

Amon

Vy jste taky
JEDNODUCHÝ.
0/0
19.9.2013 7:34
Foto

Marek Kyncl

OKD je možná soukromou
OKD je možná soukromou firmou, ale nevytěžené nerostné bohatství je vlastnictvím České republiky. V celé diskuzi jsem nenašel odpověď na následující otázky:1- Je-li spojeno zastavení těžby s konzervací dolu takovým způsobem, aby jí bylo možné v budoucnu obnovit?2- Jak velké jsou těžitelné zásoby uhlí a při jakých cenách se jejich těžba vyplácí?3- Jaká je struktura tvorby ztráty společnosti (tedy, jakou roli v ní hrají odpisy, finanční náklady a jiné položky, které přímo s těžbou nesouvisí?Dnes jsme svědky vypouštění kouřové clony, např. když se pan Drobil (v ČR známý poctivec) společně hádají s panem Roučkem na téma, kolik stát nebo EU má či nemá vložit do sociální těžby. Problém ale tkví jinde. Neměly by být například zpřísněny požadavky na držitele licence na těžbu - například stanovením povinnosti držet důl ve stavu, kdy bude možné obnovit těžbu nejméně dalších 15 let? Neměla by být stanovena povinnost těžebních společností vytvářet rezervy, které pokryjí výkyvy cen? V oblasti těžby přírodního bohatsví se totiž nancházíme na půdě soukromého vlastnictví jen okrajove a přednost by měl mít celospolečenský zájem na efektivním využití přírodních zdrojů. Dnes ceny uhlí poklesly. Existuje ale nejedna indicie, že břidlicový plyn je velká bublina, která za pět či deset let splaskne. V důsledku katasrofální hospodářské politiky posledních 20 let jsme byli svědky zániku celých průmuslových odvětví, v důsledku čehož máme dnes armádu nezaměstnaných, sekeru ve státím rozpočtu a hlavně totální ekonomickou závislost na Číně. Neumíme si už ani ušít boty. Budeme-li v podpobném trendu likvidace národního hospodářství odvětví po odvětví pokračovat, naše děti (tedy, abych byl přesný naše děti, ne děti těch, kteří jsou za tuto situaci odpovědni) budou mít problémy. 
0/0
19.9.2013 1:27
Foto

Monokl

Rusnok k dotování ztrátové těžby dolu Paskovze strany státu
(volně parafrázováno)Důl Paskov dělá ročně ztrátu 1,5 až 2 mld korun, přičemž se jedná o práci pro cca 2000 horníků. Sanovat tuto ztrátu nedává smysl, stačí podělit tato dvě čísla a dostaneme se na částku, za kterou bychom mohli udělat horníkům pěkné bene a nemuseli to při tom ani stínovat nějakou "sociální těžbou".
0/0
18.9.2013 21:04
Foto

P10a81v16e22l 18M69i60c73h56a33l 9193735243

Svatá pravda,
havíře do krajinotvorby, vyčistí se jim pajšl. Krajina je návratná skoro okamžitě.
0/0
18.9.2013 20:16
Foto

Kdo za to může?
To je jednoduché. Za to, že se nevyplácí OKD těžit může levné uhlí z USA. Ostatně ještě před boomem těžby břidlicového plynu a následným přílivem uhlí z USA se v Paskově nevyplácelo těžit, jen to ještě nebylo tak markantní. Za to, že se OKD zmocnil bývalý konfident Stb Koláček mohou socani, konkrétně vysoký představitel tehdejší čssd Vladisla Schrom, který na podvodném převzetí OKD a následném vytunelování s Koláčkem spolupracoval. Za následné předání bytů OKD bez jediné zmínky ve smlouvě novému majiteli Bakalovi, mohou opět socani, konkrétně Zaorálek a Sobotka. Za to, v jakém ekonomickém, sociálním a ekologickém svrabu  je Ostravsko a Karvinsko je zodpovědný minulý režim.  Cílem extentzivním rozšiřováním těžkého a těžebního průmyslu, který po celou dobu existence svinského komunistického režimu v Československu nebyl sto na sebe vydělat a byl závislý na dotacích bylo jediné, a to zbrojení. Výsledkem byly statisíce tun zbytečného železa ve formě tanků a kanonů, rezivějících ve skladech nebo takřka zadarmo dodávaných do Afriky či na blízký východ. A výsledkem jsou také obrovské sumy peněz, které naprosto bez užitku vyletěly komínem nové huti nebo skončily na dně šachty.  Výsledkem byla také totální devastace životního prostředí, ze kterého se doteď region nevzpamatoval a přes útlum, odstavení zastaralých provozů a vyčištění těch modernějších stále nejsou plněny limity imisí prachu a dalších splodin. A samozřejmě výsledkem je naprosto kritická sociální struktura obyvatelstva regionu a nezaměstananost. 
0/0
18.9.2013 20:08
Foto

P77a75v96e12l 33M69i37c29h52a44l 9443775433

Uklizečka na infekci to má horší
Nemá tolik peněz na odbory, vyskakování, jen jde s kůží na trh, a pokud bude gravidní jde i do loterie se svým dítětem.Komunistická privilegia ovšem ztrácet bolet bude, Praha třeba nemá taxikáře, ale to by asi horníka nebavilo?Průmyslová revoluce ulevila vesnicím, v časem pozitivní demografické bilance "pukaly obruče", co generaci bylo třeba nějakou vystěhovaleckou misi. Jen to nějak zamrzlo, těžba měla skončit již dávno. Kupovat si pracovní místa lze snad invalidům, nevidomým.Až se bude likvidovat jaderná energetika bez rezerv, bude to větší rachot.
0/0
18.9.2013 19:56
Foto

Kraldavid

ČSSD
ČSSD situaci po volbách vyřeší - Hašek a Sobotka do toho! 
0/0
18.9.2013 18:04
Foto

Kraldavid

Doly
Jasně že je to Bakalovi jedno, co bude s dělníkama!!! Souhlasím s návrhy ČSSD. Doufám, že situaci po voblách vyřeší. Mají silné osobnosti z řad hejtmanů - Haška, Chovance a další!! 
0/0
18.9.2013 18:03