Diskuse k článku

Jaroslav Hanák: V Rakousku jsem se musel stydět za svou zemi

Rozhovor s šéfem průmyslníků o tragickém vývoji české ekonomiky, šanci v exportu na mimoevropské trhy i výhodách dostavby Temelína.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Bristle

Aplikovaný výzkum
Opravdu aplikovaný výzkum v rychlých cyklech přináší z káždé 100 Kč 250 Kč. Pokud je to pravda, tak přece bude každý podnikatel, banka, fond do toho investovat, protože jinde takové zhodnocení není ?Opravdu je potřeba, aby stát dotoval výzkum Škoda auto a ta pak ušetřené peníze dala na hokejové mistroství a Tourde France.Neměl by stát spíše podporovat malé technologické firmy, vysoké školy, které přichází s nápady tak, aby se dostaly do licencovatelné podoby a velké firmy, které zastupuje p. Hanák by si tyto licence mohly koupit.
0/0
28.5.2013 12:26
Foto

K20a62r70e61l 48D58v14o39ř32á82k 2138964204500

Opravdu takove zhodnoceni prinasi, 250 Kc na kazdou stovku ...
Stoji to prece v materialu Technologické agentury a jeji předsedkyně Rut Bízková  panu Hanakovi "jednoznačně potvrdila, že čísla, která v této souvislosti uvádí, jsou přesná", tak co byste chtel?
0/0
28.5.2013 14:18
Foto

P. Vostrý

Aplikovaný výzkum
Náš aplikovaný výzkum je jeden velký tunel... Nejde jen o velké firmy jako je Škoda, ale na grantech TAČR nebo MPO je přisáto velké množství menších firem, které na základě těchto peněz existují. Firmy ve svých oborech vzájemně spolupracují, takže pak může mít jedna menší firma několik grantů s podobnou tematikou. Vůbec nesejde na tom, že daný problém je buď už dávno vyřešen, nebo ještě hůře, že jde o naprostý nesmysl. Na rozdíl od GAČR zde naprosto selhává oponentní řízení. Velice často nemá žadatel ani oponent tušení co se v oboru ve světě děje. Legrační je také to tvrzení o 2,5 násobném přínosu projektů aplikovaného výzkumu. V každé žádosti o podporu musí žadatel uvést, jaký bude výnos projektu v letech následujících po ukončení podpory. Tady se ovšem fantazii meze nekladou a žadatelé nadhodnocují a nadhodnocují... Ono totiž reálný výnos ve finále nikdo nekontroluje... Pokud tedy sečteme podporu a smyšlené budoucí výnosy, opravdu můžeme k číslu 2,5 dospět...Podpora aplikovaného výzkumu tak jak u nás funguje, je pouze příspěvek státu firmám na jejich běžný chod... (ono také valná většina podpory padne na mzdy...) 
0/0
28.5.2013 21:26