Diskuse k článku

Jak se ztratit v dluhovém labyrintu

Navzdory nezadržitelnému úpadku Západ neustále subvencuje zbytek světa a dává stovky miliard dolarů na vojenské zásahy a hospodářskou pomoc.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

omyl, sorry
..
0/0
4.8.2011 19:14
Foto

Máte pravdu vlastně ve všem,
dejme tomu, že malý Jarda dokonce věří na soustavnou práci s voliči - akorát ji nikde nevidí.Práce s voliči, byť nárazová, dokonce přinesla i výsledky - loňské volby přece vyhráli ti politikové, kteří se zaklínali zastavením zadlužování a vyhnutím se řecké cestě.Akorát ta soustavná pilná pravicová práce dobře živených pravicových politiků se ne a ne ukázat: představuje ji snad Drobil chystající se podojit SFŽP o 3 mld. Kč? Nebo snad Vondra Promopro (toho mám rád, ale.)? Nebo snad ABL Bárta? Žeby to snad bylo ono nesmělé a zcela nedostatečné snižování deficitu a další prohlubování zadlužení všech veřejných rozpočtů (stát-kraje-obce)?Spíš to vypadá, že se voliči takto odváděné soustavné pilné pravicové práce polekali...Pokud průměrný volič, čtenář Blesku, nedospěje svým vlastním úsudkem k závěru, že to pravice umí, dluhy nás zadáví. Voliče - čtenáře Halo novin přesvědčovat nemá cenu.Jo - a na nízké daně se většinová populace neulakomí. Zkuste navrnout něco jiného.
0/0
4.8.2011 19:11
Foto

Kastelán

pravicoví inteletuálové voličské masy asi nepřesvědčí, ale ...
Pakliže nechceme zrušit demokracii, tak jiný způsob než přesvědčit voličské masy není. Kdybych chtěl být pravicovým politikem, tak podrobně studuji předvolební proslovy takových velikánů jako byl Churchill, Reagan či Thatcherová. Že by jejich témata v dnešní době voliče neoslovily? Naprosto souhlasím, zatím ještě ne. Pravicový politik musí být dříč, který čeká na okamžik kdy to levice dovede na pokraj bankrotu a i volič s průměrnou inteligencí si uvědomí, že takhle to dál nepůjde. Pravicový politik má v podstatě pouze jednu vábničku a tou jsou nízké daně, což ale hlavně osloví tu menšinu, která do systému více přispívá. Širokým masám musí pravicový politik vysvětlovat blahodárnost svobody a kapitalismu, a také zahrát nějaké pořádné předvolební drama a la Ronald Reagan (ne náhodou byl původním povoláním herec). Ale Reagan také měl určitou vizi v kterou věřil a uměl ji bránit argumenty. My jsme bohužel v situaci, kdy ani naše pravice (až na pár jednotlivců) doopravdy nevěří v malý stát a nízké daně. Navíc nízké daně by nám EU ani nedovolila. Věci se ale za čas mohou dát rychle do pohybu. EU podle mého názoru už nyní stojí před politickým bankrotem (o ekonomice nemluvě). Možná se v Bruselu na čas zase otřepou, vydají nějaké bruselské "Poučení z krizového vývoje", ale dlouhodobě nemají šanci. Připravená pravice by už nyní měla všem voličům opakovat stále dokola, že levicové vedení EU znamená další regulace, bujení byrokracie a neefektivitu; následně prohloubení ztráty konkurenceschopnosti na světovém trhu a s tím související další reálný pokles životní úrovně všech obyčejných lidí. Mimochodem, několik amerických uchazečů o mandát jsem měl možnost si osobně vyslechnout. Ale pozor, nebylo to v USA, ale na kanadských univerzitách. Kolik českých politiků jezdí do zahraničí a propagují tam svoje myšlenky a postoje? (Momentálně mě napadá jenom Klaus.) Tomu já říkám přesvědčování voličských mas (v tom dobrém i v tom špatném slova smyslu). Jestli malý Jarda věří v demokracii, tak by měl věřit i v soustavnou práci s voliči. A jestli malý Jarda v demokracii nevěří, tak by nám měl sdělit, jestli ví o nějakém lepším systému.
0/0
4.8.2011 11:29
Foto

"Klíč k řešení úpadku spočívá v přesvědčení voličských mas"- tak
to je něco, čemu nevěří snad ani malý Jarda...Voličské masy totiž budou vždycky volit ty politiky, kteří jim slíbí lehký život na dávkách a bez nutnosti sebevzdělávat se, "bezplatné" zdravotnictví , levné bydlení a "spravedlivé" daně. Výraz "to není spravedlivé k občanům" je snad vůbec nejčastěji používaným klišé Bohuslava Sobotky - a lidu se to líbí - no, nezní to krásně?Jak ukázaly dějiny 20. století, a i Vy to naznačujete, Západ musí nejprve opravdu padnout na hubu, do opravdové deprese - a pak se v něm, v národních státech s vlastní měnou, zmobilizuje jeho historická zkušenost a potenciál. Pravice ve 20. století v Evropě nastupovala vždy, když to levice dovedla cugrunt. A poté, co pravice spravila ekonomiku, vyhladovělá populace ihned opět vždy zvolila levici, která svižně rozházela to, co pravice našetřila...Když už píšete o tom "přesvědčování voličských mas" ke spořivosti a pryč od rozmařilosti, měl byste především říci JAK. Já to nevím. A taky nevěřím na přesvědčování mas - průměrný volič totiž na zpracování např. dnes předložených informací intelektově nemá. Panu Kurasovi moc děkuji za skvělou analýzu. Díky.
0/0
3.8.2011 17:51
Foto

Kastelán

Západ potřebuje nové paradigma
Dambisa Moyová nám neřekla nic zásadně nového. Přemýšlivější ekonomové si těchto hospodářských příčin úpadku a jeho možného řešení jsou vědomi již mnoho let. Skutečná potíž není totiž v neschopnosti západních ekonomů a ředitelů velkých firem, nýbrž v levicově nesmyslných postojích naší politické reprezentace (a to zahrnuje levicové postoje našich "pravicových" stran). Klíč k řešení úpadku západu tedy spočívá v přesvědčení voličských mas, že naše socialistická reprezentace ničí nejen jednotlivé západní státy, ale dlouhodobě i jednotlivé občany západu a to především ty, kteří jsou na státu nejvíce závislí. Možná potřebujeme, aby levicové západní ekonomiky svoji dluhovou krizi ještě více prohloubily a teprve potom budeme ochotni přistoupit na potřebná řešení. Jistě stojí za připomínku, za jakých okolností se k moci dostala třeba Margaret Thatcherová. Bylo to totiž až v momentě, kdy všechny levicové pokusy jak vyřešit tehdejší britskou krizi s neefektivitou hospodářství, odbory a zadlužením selhaly. Má naše doba politiky jako Reagana či Thatcherovou? Zatím nejsou vidět. Vzestup bych přál Ron Paulovi, ale na to se američtí voliči asi nevzmůžou. (Nehledě na to, že Ron Paul je i ve svém věku stále tak trochu neřízená střela.)
0/0
3.8.2011 14:04