Diskuse k článku

Jak hodnotit vědu: Hledání české cesty

Výsledky nového systému hodnocení výzkumu budou k dispozici nejdříve za čtyři roky, o jeho přípravě píše Jitka Moravcová a Daniel Münich.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Ctenarcp 6.8.2012 17:16

Přechodné období

Mezi kapitalistickou a komunistickou společností — pokračuje Marx - je období revoluční přeměny prvé v druhou. Tomuto období odpovídá také politické přechodné období, jehož stát nemůže být ničím jiným než revoluční diktaturou proletariátu“... http://www.marxists.org/cestina/lenin/1917/statar/ch5.htm Přechodné období je obecně časem, kdy je možné se vypořádat s konkurencí. Malá, leč důležitá námitka: ČR není vhodné srovnávat s UK , kde je řada vzájemně si konkurujících, velkých a světově významných univerzit a dalších vědeckých institucí. Nejvěhlasnější univerzity nejsou státní, přestože ´královská ´ přání zvláštním způsobem ´respektují ´. V zemi nepostižitelných politiků je na reformu školství a vědy brzy.
D. Stys 7.8.2012 11:13

ČR není vhodné srovnávat s UK.....

Správně, srovnávejme se třeba s Mosambikem nebo Jižním Sůdánem. Ale k věci: Jsem rád, že už se pomalu začíná konfrontovat s realitou nesmyslná představa, že na českou vědu šlo v posledních letech nějak výrazně málo peněz. Naopak. Ze statistik je celkem jasné, že v rámci postkomunistických zemí dávala ČR (vedle Slovinska) na vědu největší podíl HDP. Kdo nevěří statistikám, ať si, jako já vloni v listopadu, udělá výlet na bratislavský matfyz nebo lékařskou fakultu. To je návrat do roku 1987 + příslušná devastace za 25 let. Všechny naše vlády vědě přály, koneckonců celá polistopadová garnitura je plná lidí z výzkumu, převážně z AV. Právě proto, nikoliv navzdory nim, se Akademie věd nerozpustila do klíčových pozic vysokých škol, jak by každý normální politik zavelel. AV vždycky měla k politikům blízko a Ústav státu a práva k lecčemu ochotně našel správné právní zdůvodnění. Šanci jsme měli, nejen ve vědě, a trestuhodně jsme ji nevyužili.
Ctenarcp 7.8.2012 17:27

nebo treba s Belgii, Rakouskem, Norskem,

ano, z Prognostickeho a Ekonomickeho ustavu ... Jak na tom jsou oba jmenovane ustavy nyni ? Klausuv stret s prof Zahradnikem pri Klausove zmince o spatne urovni vedy na CSAV je znamy. Jinak skoda mluvit .
D. Stys 7.8.2012 19:02

Slyšel jste někdy o CERGE-EI ?

O jeho úspěších se píše v každém druhém Akademickém bulletinu. Doporučuji odkaz http://www.cerge-ei.cz/promotions/about-cerge-eiPro obecné publikum vyjímám z tamních webových stránek:The Center for Economic Research and Graduate Education of Charles University (CERGE) was founded in 1991 as an American-style Ph.D. program in Economics taught entirely in English. In 1992, the Economics Institute of the Academy of Sciences of the Czech Republic (EI) was created as an economics research institution, seeking to carry out topical research of the highest international standards.Recognizing their overlapping goals and interests, the two institutions entered into a cooperation agreement in 1993, which later evolved into a formal joint workplace agreement in 1999. Our partnership represents a unique example of cooperation in the Czech Republic and serves as a model of how to break down the artificial division between universities and research institutions that existed throughout the communist period. CERGE-EI reinforces the relationship of teaching and research by creating an environment of intellectual curiosity and scientific rigor.Sotva lze najít vědeckou instituci v ČR, která by lépe ukazovala, jak se to mělo - a mohlo - udělat dobře. Nejlepší by bylo se vždy předem o věci poučit, než začnu něco autoritativně vykládat. :-((No, a pokud jde o kvalitu přírodovědy na AV, pak můj názor je dobře znám. 5/11 ISTA, tj. cca 14 výzkumných skupin.
Ctenarcp 9.8.2012 7:34

Vy jste věčný smolař, Dalibore

Až nejnovější studie institutu IDEA při CERGE-EI, kterou zpracovali ekonomové Daniel Münich a Štěpán Jurajda a kterou mají HN exkluzivně k dispozici, představuje vědecká pracoviště, která ve svých oborech vytvářejí špičkový výzkum. Nejrespektovanější českou vědeckou institucí je Fyzikální ústav Akademie věd. Aspoň pokud se úspěšnost měří počtem citací v nejprestižnějších vědeckých časopisech světa.Ústavu otiskly mezi roky 2006 a 2010 redakce 823 článků, čímž se tamní vědci zabývající se fyzikou pevných látek dostali na první místo v Česku.Kolegové nedávno zesnulého Antonína Holého z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd jsou zase s 223 články jasnými lídry české organické chemie. A nejnovější poznatky z oboru genetiky a molekulární biologie publikují vědci z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd.  http://zpravy.ihned.cz/cesko/c1-56960100-uspech-fyzikalniho-ustavu-akademie-ved-ve-svete-je-nejcitovanejsi-ceskou-instituci  http://idea.cerge-ei.cz/documents/studie_2012_03.pdf 
D. Stys 9.8.2012 13:09

:-)))

Furt tomu nějak nerozumím. To přece říkal profesor Drahoš, že jen počtem publikací se věda neměří. Takže odteď zas jedeme podle kafemlejnku ? Například mnou vedený ÚFB publikoval v letech 2009-2011 mezi 65 a 92 články evidované ve wos.  Počet citací v roce 2011 asi 750 (nesedím u wos, vycházím ze staršího grafu). Však se také v citované studii v oboru biofyzika ocitáme hned na druhém místě, a to jen kvůli kvantitě, absolutnímu počtu, počet osob, který byl na dosažení výsledku třeba, se nezmiňuje. Jak jest možno předem nahlédnouti než něco nejapného napíšu. Navrhuji dělit počtem pracovníků, pak zvítězíme. Neboli - nesouhlasím, disciplína scientometrie má s kvalitou vědy málo společného. Nicméně v ní obstojím stejně dobře nebo lépe než mnozí jiní. Ale také dobře vím, za jako cenu bylo takových kvantitativních výsledků dosaženo. V pozitivním i negativním smyslu slova.PS: Původní téma této niti diskuse bylo, že Ekonomický ústav zniknul. No, nezaniknul, a vy se na něj kupodivu odvoláváte. :-)) PPS: Fakt si myslíte, že ÚFB byl 2,1x lepší než MFF UK?Při pohledu zvenku je tahle debata celkem sranda, ne? 
Ctenarcp 9.8.2012 16:38

Kdyź to píší experti z CERGE,

tak to bude pravda. Oni provádějí haňkovské srovnání se světovou špičkou - počítají pouze kvalitní žurnály, čímž zohledňují IF. No a nakonec mi napište, kde jsem uvedl, že Ekonomický ústav neexistuje. Dále mi osvětlete, proč ani CERGE není k nalezení zde: http://www.cas.cz/o_avcr/struktura/pracoviste/index.html Je to všechno zatraceně komplexní.