Diskuse k článku

I Němci mají svůj ekotendr

Sanaci zdevastovaných lokalit v Německu zajišťuje státní firma podléhající kontrole bezpečnostním úřadem. Inspirují se Češi u sousedů?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Eva Tylová

Ekozakázka
Problém je daleko složitější. Jednak je několik typů zátěží, tzv. ekotendr se týká pouze odstraňování kontaminace v privatizovaných podnicích nikoli sanace po důlní těžbě atd., která je opravdu někdy tak jak se provádí zbytečná. Odstranit kontaminaci v privatizovaných podnicích se stát novým majitelům zavázal. Od r. 1992 do cca r. 2002 běžel v Čr systém odstraňování starých zátěží, ve kterém se vypisovala výběrová řízení na jednotlivé sanace odděleně. Sanační firmy se do nich hlásily a konkurovaly si. Od r. 2002 MF sanace pozastavilo a v roce 2007 přišlo s myšlenkou nesmyslného jednoho obřího netransparentního tendru. Velice varuji i před tím, aby byla zakázka zadána státnímu podniku jako je např. Diamo. Rozhodně by to nevedlo ke snížení cen sanací, to může fungovat v zahraničí, ale u nás je potřeba konkurence dalších firem. Více o celém systému se dozvíte 15.12. od 17h v DOX na debatě Luciferova zakázka.Ing. Eva Tylová (ředitelka ČIŽP v letech 2002-2003, 2008-2010), náměstkyně ministra žp (1998-2002).
0/0
9.12.2011 12:00
Foto

Francesco

Zdravím a díky za článek k
Zdravím a díky za článek k tématu, které u sousedů tolik řešili, akorát  my to nějak přes ty kopečky na hranicích nevidíme či vidět necheme .Řadu sanovaných lokalit v "NDR" dobře znám a vždy si tam říkám, jak fajn by bylo tohle dokázat i u nás. Řekl bych přímo klasický příklad německé preciznosti v dobrém slova smyslu. Krajina tam byla tak zničená, že jinak než za nemálo peněz a komplexně by se to vyřešit nedalo. Dnes je to ovšem mnohdy krajina přímo skvostná. Jak často radí např. Václav Cílek, jde o to umně skloubit nutné zásahy těžké techniky a sanačních postupů s "volnou rukou přírody", ona už si poradí. Vznikla tak například krásná rekreační oblast lužických jezer, kam se najednou jezdí z daleka a vzniká mnoho pracovních příležitostí pro místní obyvatele. Tak co u nás - zpackané ekotendry, golfová hřiště, jachtařské kluby a hlavně co nejvíc převážet hlínu sem a tam, když nám ty dálnice a tunely teď nějak skřípou?!?
0/0
7.12.2011 20:53