Ceska Pozice

Zrychlení trestního řízení: V zájmu dobré věci ke katastrofálním důsledkům

Právníci oslovení ČESKOU POZICÍ se neshodli, zdali opatření, které navrhuje ODS ve své Agendě 2014, zefektivní trestní řízení.

Pavel Pokorný 15.5.2013

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Agenda 2014“ stanovuje program, který ODS bude prosazovat do konce řádného volebního období, tedy v letech 2013 a 2014, píše se v úvodu dokumentu, který Občanská demokratická strana prezentovala 25. března. Ve stručném, heslovitě psaném materiálu je vyjmenováno osm hlavních programových priorit. Číslo 7 má název Právo a dodržování pravidel pro boj s korupcí. V tomto oddílu nás zaujala první ze tří krátkých tezí. Citujeme:

„Chceme zrychlit trestní řízení zjednodušením trestního řádu, jehož cílem je zjednodušit trestní proces, včetně zavedení přísnějších sankcí za jeho zdržování.“

Zmíněná teze nás vedla k otázce, kterou jsme položili právníkům a advokátům v průzkumu ČESKÉ POZICE: Zefektivní trestní řízení opatření, které navrhuje ODS ve své Agendě 2014?

Překvapivě jsme obdrželi i odpovědi, které snad věří (či alespoň doufají), že takové nekonkrétní prohlášení něco zmůže a skutečně zrychlí trestní řízení (27,8 procenta, 5 respondentů). Celkově však jednoznačná odpověď nepadla. Třetina dotázaných (6 respondentů) na základě citovaného sdělení ODS odpověděla, že neví, co si o tom má myslet. Často však v odpovědích zaznívala obava, zda to nebude na úkor objektivity a spravedlnosti.

trestní řízení

                                             Odpovědělo 18 právníků a advokátů.

Výběr odpovědí, které na otázku odpovídají „ANO“:

Výběr odpovědí, které na otázku odpovídají „NE“:

Výběr odpovědí, které na otázku odpovídají „NEVÍM“:

zpět na článek


© 2021 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.