Ceska Pozice

Zeman jako Putin? Předčasný závěr, Kalousek chce jen zachovat status quo.

Těsná většina vrcholných manažerů nesouhlasí s ministrem financí, že „se pan prezident snaží prosadit režim putinovského typu“.

 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ČTK, ReutersČeská pozice

„My hájíme charakter její (parlamentní demokracie) tradice, ale pan prezident se zjevně snaží prosadit režim putinovského typu,“ prohlásil Miroslav Kalousek v rozhovoru pro Hospodářské noviny. Reagoval tím mimo jiné na prezidentovo jmenování Jiřího Rusnoka ministerským předsedou. Jde skutečně o boj mezi Milošem Zemanem a Poslaneckou sněmovnou o podobu parlamentní demokracie, jak se jej snaží interpretovat Kalousek, nebo o střet dvou politických mocí, jenž je nedílnou součástí demokracie?

Podobně tvrdě jako Kalousek reagovali například ve třicátých letech 20. století na snahu tehdejšího amerického prezidenta za Demokratickou stranu Franklina D. Roosevelta zvětšit svou moc někteří republikáni. Dokonce srovnávali jeho program Nový úděl (New Deal) s úsilím Hitlera a Mussoliniho. Miloš Zeman se také odvolává na masarykovskou tradici. Její součástí je Masarykova podpora národních socialistů. A ti byli za první republiky stejně malou stranou, jako je dnes Zemanova SPOZ, navzdory tomu se však na rozdíl od SPOZ v podstatě vždy podíleli na vládě.

Česká republika není jediná, která má se současnou podobou demokratického uspořádání problémyMnohem podstatnější než tyto dva historické příklady z fungování demokracie je však dnešní celosvětový konflikt demokratického a autoritativního kapitalismu, zjednodušeně řečeno Washingtonu a Pekingu. Česká republika není jediná, která má se současnou podobou demokratického uspořádání problémy. A s tím, co bude dál, si nevědí rady významnější světové „mozkové závity“ než ty české. Ale kdo ví, třeba tento problém vyřeší někdo z Česka.

Možná i tato myšlenková neujasněnost přispěla k tomu, že v průzkumu ČESKÉ POZICE na otázku, zda souhlasí s ministrem financí Miroslavem Kalouskem, že „pan prezident se snaží prosadit režim putinovského typu“, byl počet vrcholných manažerů firem, kteří odpověděli kladně či záporně, téměř shodný (44,8, respektive 46 procent). Zajímavý je pak především obrovský nepoměr v rozvedených písemných odpovědích kromě obligátních ano, či ne. Kladných odpovědí přišlo mnohem méně, a ani u záporných není jejich zdůvodnění občas jednoznačné.

graf - Kalousek/Zeman

                              Odpovídalo 87 vrcholných manažerů firem.

Kladné odpovědi přišly pouze tyto tři:

Tito dva respondenti se nedokázali rozhodnou ani pro ano, ani pro ne:

Svou zápornou odpověď pak rozvedlo následujících 17 vrcholných manažerů:

zpět na článek


© 2021 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.