Ceska Pozice

Zeman by nešel do prohrané bitvy a nehnal by Sváčka hlavou proti zdi

Nejvíce právníků, 45 procent, oslovených v průzkumu ČESKÉ POZICE míní, že nominace Jana Sváčka na ústavního soudce Senátem napodruhé projde.

Soudce Jan Sváček. foto: © ČTK, Šimánek VítČeská pozice

Soudce Jan Sváček.

Jmenování Jana Sváčka ústavním soudcem je tentokrát na dobré cestě. Ve středu získal předseda pražského městského soudu těsnou podporu senátního ústavně-právního výboru, když v tajných volbách dnes dostal pět hlasů od devíti přítomných členů výboru.

Jana Sváčka na post ústavního soudce navrhl už Zemanův předchůdce Václav Klaus. Jenže neuspěl, Sváčkovi v tajném hlasování ke jmenování scházely v únoru 2012 dva hlasy. Druhý návrh na jeho jmenování, tentokrát od prezidenta Miloše Zemana, podle něhož Sváček „splňuje odborné i morální požadavky na soudce Ústavního soudu“, obdržel Senát v polovině července. Definitivní rozhodnutí padne 21. srpna.

S otázkou, zda podle jejich názoru Jan Sváček napodruhé Senátem projde, jsme oslovili i přední české právníky a advokáty v průzkumu ČESKÉ POZICE. Zvítězil názor, že pan soudce uspěje (45,8 procenta, 11 respondentů), před míněním, že výsledek nejde dopředu odhadnout (37,5 procenta, 9 respondentů) a několika odvážlivci (16,7 procetna, 4 respondenti), kteří míní, že Senát Sváčka neschválí.

sváček

                                          Odpovědělo 24 právníků a advokátů.

Výběr odpovědí, podle nichž nominace Jana Sváčka Senátem projde:

Výběr názorů, které volily odpověď NEVÍM:

Názor respondenta, podle něhož nominace Jana Sváčka Senátem neprojde:

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.