Zeman by nešel do prohrané bitvy a nehnal by Sváčka hlavou proti zdi

Nejvíce právníků, 45 procent, oslovených v průzkumu ČESKÉ POZICE míní, že nominace Jana Sváčka na ústavního soudce Senátem napodruhé projde.

Soudce Jan Sváček. foto: © ČTK, Šimánek VítČeská pozice

Soudce Jan Sváček.

Jmenování Jana Sváčka ústavním soudcem je tentokrát na dobré cestě. Ve středu získal předseda pražského městského soudu těsnou podporu senátního ústavně-právního výboru, když v tajných volbách dnes dostal pět hlasů od devíti přítomných členů výboru.

Jana Sváčka na post ústavního soudce navrhl už Zemanův předchůdce Václav Klaus. Jenže neuspěl, Sváčkovi v tajném hlasování ke jmenování scházely v únoru 2012 dva hlasy. Druhý návrh na jeho jmenování, tentokrát od prezidenta Miloše Zemana, podle něhož Sváček „splňuje odborné i morální požadavky na soudce Ústavního soudu“, obdržel Senát v polovině července. Definitivní rozhodnutí padne 21. srpna.

S otázkou, zda podle jejich názoru Jan Sváček napodruhé Senátem projde, jsme oslovili i přední české právníky a advokáty v průzkumu ČESKÉ POZICE. Zvítězil názor, že pan soudce uspěje (45,8 procenta, 11 respondentů), před míněním, že výsledek nejde dopředu odhadnout (37,5 procenta, 9 respondentů) a několika odvážlivci (16,7 procetna, 4 respondenti), kteří míní, že Senát Sváčka neschválí.

sváček

                                          Odpovědělo 24 právníků a advokátů.

Výběr odpovědí, podle nichž nominace Jana Sváčka Senátem projde:

 • Myslím si, že napodruhé již nominace doktora Sváčka projde. Každopádně se bude jednat o velmi čisté zrcadlo pro chování a postoje senátorů ČSSD, které ukáže, na základě čeho ve skutečnosti rozhodují o kandidátech na post ústavního soudce. Zda jsou rozhodující kvality kandidáta nebo jen politická příslušnost jeho navrhovatele.
 • Jsem o tom přesvědčen. Nedokážu si představit, že by pan Zeman jen střílel a neměl nabito. Zeman hraje vysokou hru patriotů a jsem přesvědčen, že existuje dohoda. Ať se to někomu líbí, nebo ne, Zeman představuje ve vnitrostátním kontextu extratřídu, které se málokdo vyrovná. Stačil mu kdysi Klaus a do jisté míry i Lux. I pan Kalousek bude mít co dělat, aby Zemana držel v nějakých mantinelech. Řekněme si to otevřeně, Zeman překresluje politickou mapu Česka a některé osoby na politické scéně zcela vygumoval.
  Pokud jde o Sváčka, ať se to někomu líbí nebo ne, je to silná váhová kategorie. Dr. Sváček má velmi silné poziční krytí, velmi silné vazby z historie a dále je chytrý. On skutečně právu rozumí, umí vyhmátnout podstatu. Možná mu unikají detaily, ale analyticky umí zcela přesně vyhmátnout podstatu. Chápu, že je kolem jeho osoby poměrně dost mediálního „humbuku“, ale to bývá u každé takové výrazné osoby.
  S příchodem Zemana na Hrad se mění poměry, a to, co nebylo možné před rokem, nyní zřejmě možné bude. Zeman by podle mě nešel do prohrané bitvy a nehnal by Sváčka hlavou proti zdi.
 • Je to spíš otázka politická než právní. Myslím si, že projde, protože panu prezidentovi v poslední době štěstí přeje…
 • Pravděpodobně ANO. Prezident Zeman má v Senátu mnohem více příznivců než jeho předchůdce.
 • Myslím, že ano. A vůbec mi to nevadí. Při minulé nominaci chtěla sociálnědemokratická většina Senátu ukázat Václavu Klausovi, že mu už z principu nepropustí žádného kandidáta na ústavního soudce. Nechávám stranou, že takto partajnický přístup je nehodný důstojného tělesa, kterým by Senát měl a snad i chtěl být. U Zdeňka Koudelky jsem nicméně postoj Senátu chápal, on vskutku z řady důvodů není vhodným kandidátem.
  Ale u Jana Sváčka jsem Senátu, vyjma snahy udělat just prezidentu Klausovi, opravdu nerozuměl – Sváček je respektovaná nepolitická osobnost české justice, letitý zkušený soudce a předseda významného soudu, a informace, které se kolem něho tehdy objevovaly a které šířili někteří senátoři (o napojení Sváčka na některé pražské politické hráče), byly ve stylu „jedna paní povídala“ a neobsahovaly žádné skutečné výhrady či pochybnosti o Sváčkově morálním kreditu.
  Kdo zná blíže a zevnitř justiční realitu, ví, že Sváček ve skutečnosti žádný mafián není, spíše naopak – ve složitém prostředí mimořádně významného a vlivného Městského soudu v Praze Sváček v řadě případů elegantně a bez jakéhokoli rozruchu ochránil své soudce před snahami politiků na ně mediálně či jinak tlačit. Takže pokud se stane ústavním soudcem, bude to pro Ústavní soud docela dobře.

Výběr názorů, které volily odpověď NEVÍM:

 • Jednání našich zákonodárců je pro mne bohužel nepředvídatelné.
 • Skutečně nevím, o tom se dá pouze spekulovat. Pokud by však nominace Jana Sváčka prošla, znamenalo by to, že se nehodnotí kandidát na ústavního soudce, ale vliv má i osoba navrhujícího. Což by v daném případě nebylo dobré zjištění.
 • V tomto státě je už všechno možné.

Názor respondenta, podle něhož nominace Jana Sváčka Senátem neprojde:

 • Co se změnilo v odborných a osobnostních předpokladech soudce Sváčka pro výkon funkce ústavního soudce, že by měl Senát změnit stanovisko?