Ceska Pozice

Že by mělo snížit korupci zrovna zrušení akcií na majitele? Proboha, proč?

Většina právníků oslovených ČESKOU POZICÍ se domnívá, že konec anonymních akcií nebude mít na snížení korupce výrazný vliv.

 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Významnou součástí vládou avizovaného boje proti korupci je regulace anonymních akcií, takzvaných akcií na majitele (doručitele). „Řešení“, respektive jejich zrušení je obsaženo v zákoně o některých opatřeních ke zvýšení transparentnosti akciových společností, který schválila 19. února Poslanecká sněmovna. Nicméně o měsíc později zákon s řadou pozměňovacích (zpřísňujících) návrhů schválil Senát, takže jej 7. května čeká nové schvalování v Poslanecké sněmovně. Ale to je politika. Otázka zní jinak.

Bude dotyčný zákon v té či oné schválené podobě skutečně „hřebíčkem do rakve s korupcí“, jak se například ptá advokát Tomáš Sokol v Parlamentním magazínu? Sám nabízí tuto odpověď: „Troufl bych si tvrdit, že pokud by někdo sestavoval hitparádu nejrozšířenějších veřejných bludů, pak víra v terapeutický účinek odstranění akcií na majitele, takto nazývaných anonymních, by měla slušnou šanci na prvé místo.“

O problematice anonymních akcií jsme podrobně informovali mimo jiné v článku:

Otázku, zdali zrušení akcií na majitele povede ke snížení korupce, jsme položili i právníkům a advokátům v průzkumu ČESKÉ POZICE. Výsledek koresponduje s názorem Tomáše Sokola. Přes 80 procent respondentů (21 odpovědí) se domnívá, že nový zákon korupci nesníží, 5 odpovídajících (19,2 procenta) naopak míní, že ke snížení korupce přispěje.

akcie na majitele

                                           Odpovídalo 26 právníků a advokátů.

Výběr odpovědí, podle kterých zrušení akcií na majitele nepovede ke snížení korupce:

Tolik reakce, jež doprovázely odpověď „NE“ na otázku ČESKÉ POZICE.

Jeden relevantní názor, podle kterého zrušení akcií na majitele povede ke snížení korupce:

zpět na článek


© 2021 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.