Vyšetřovatelé neodcházejí kvůli Kubicemu. Chyba je v systému.

Dle většiny vrcholných manažerů oslovených ČESKOU POZICÍ by premiér Nečas neměl odvolat ministra vnitra kvůli odchodům elitních detektivů.

Odpovídalo 121 vrcholných představitelů firem. foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Odpovídalo 121 vrcholných představitelů firem.

Útvar odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) se potýká s odchodem zkušených vyšetřovatelů. Odejít by měl Petr Krömer, který se zabýval kauzou tatrovek, František Zahálka spojený s Pandury, Zdeněk Ondráček vyšetřující Opencard, šéf oddělení operativy na odboru závažné hospodářské trestné činnosti Petr Vincenz a nejnověji i náměstek ředitele protikorupční policie Jiří Veselý. Podle elitních detektivů nejsou důvodem jejich odchodu jen nižší platy, ale především to, že jim není umožněno efektivně vyšetřovat korupční kauzy.

Ministr vnitra Jan Kubice se proto dohodl s premiérem Petrem Nečasem (ODS) na schůzkách s odcházejícími vyšetřovateli. „Vidím to jako ztrátu a osobně mne to znepokojuje,“ komentoval odchody zkušených policejních důstojníků premiér. Osobně prý kauzy, na kterých pracovali, považuje za závažné a byl by nerad, kdyby jejich šetření skončilo „do ztracena“.

Odcházející detektivové však předem informovali své nadřízené, že hodlají opustit protikorupční polici. Ministr Kubice, policejní prezident Petr Lessy i šéf protikorupční policie Tomáš Martinec proto měli dost času, aby odchodům zkušených vyšetřovatelů zabránili. To se však nestalo. Je tedy otázkou, zda by za tuto nečinnost neměl premiér Nečas odvolat z funkce ministra Kubiceho.

S tímto řešením však 62,8 procenta vrcholných manažerů oslovených v průzkumu ČESKÉ POZICE nesouhlasí.

Patří k nim i těchto pět respondentů:

Detektivové neodcházejí kvůli současnému ministrovi vnitra Janu Kubicemu. Je to poprvé po roce 1989 kompetentní odborník a zřejmě po Janu Rumlovi druhý nezkorumpovaný a těžko korumpovatelný ministr. Naopak, právě ministr Kubice se snaží odchodu elitních detektivů zabránit. Mohu se mýlit, ale při zpětném pohledu na naše nedávné dějiny, třeba na všeho schopného hochštaplera Stanislava Grosse (ČSSD) či na neschopného, ale o to ambicióznějšího Radka Johna (Věci veřejné), je ministr vnitra Kubice štikou v rybníce.“

Elitním detektivům by politici měli vytvořit podmínky k práci. Škrty v jejich rozpočtu, účelovými pokyny pro vyšetřování, raziemi v kancelářích a pokračující nečinností státních zástupců, případně soudců, schopné lidi neudrží. Ryba smrdí od hlavy. Proto by mělo na své funkce rezignovat spíš hejno politiků v čele s premiérem takzvané protikorupční vlády a lidmi, jako je Alexandr Vondra, Vít Bárta či Martin Barták, než Kubice.

„Premiér Petr Nečas by spíš měl začít podporovat činnost bezpečnostních složek státu. Když ne penězi, pak aspoň vytvářením podmínek k tomu, aby mohly efektivně postupovat proti zločincům. Příčinou odchodů policistů je především frustrace z toho, že čeští politici pomáhají spíš zločincům než slušným lidem.

„Problém je úplně někde jinde. Bohužel nevím, proč tito lidé opravdu odcházejí a zda právě kvůli Kubicemu. Možná je to naopak důkaz dobré práce pana Kubiceho. K čemu vlastně jsou elitní detektivové, když dosud nikdo nebyl v těchto kauzách naší spravedlivou a nezávislou justicí odsouzen?

„Odchod elitních detektivů nezpůsobil pan Kubice a jeho přítomnost na ministerstvu vnitra. Příčinou je celková, dlouhodobá, a nikoli optimální situace v tomto resortu. S panem Kubicem mám jiný problém. Premiér Nečas ho neměl do této funkce jmenovat.

Jednak je jako osobnost naprosto nevýrazný, jednak se nechá manipulovat politickým děním a politickými zájmy, což souvisí s jeho nevýrazností. Možná že však právě takový člověk je pro premiéra Nečase a ostatní politiky tím správným, protože se od něho nemusejí ničeho obávat.“

Další dva vrcholní manažeři mají opačný názor:

Premiér Nečas neměl Kubiceho do funkce ministra vnitra jmenovat. V tom je problém. Pan Kubice evidentně na tuto funkci nestačí. Pořád se jen přihlouple usmívá a nejsou vidět žádné výsledky jeho práce. V policii vládne chaos a zmatek. Neuhlídá ani Úřad vlády, aby na něj občas někdo nevylezl.

Nejtragičtější je, že na svou funkci především nestačí premiér Nečas.Je to zřejmě nejneschopnější premiér za minulých 20 let. A neschopný premiér = neschopná vláda. Jeho personální politika je zoufalá. Svědčí o tom nečekané odvolání jediného odborníka ve vládě, ministra zemědělství Ivana Fuksy, a namísto něho jmenování Petra Bendla. Nečasova vláda tím ztratila posledního ministra, který byl odborníkem v oblasti, kterou řídil.

Nečas opět jmenoval do funkce člověka, který není odborníkem na zemědělství, resortu nerozumí a jeho osobní kvality i pověst jsou značně pochybné. Nečasova vláda je jen pro smích. Posuďte sami: ministrem kultury je zubař, práce šílený kybernetik, financí chemik a zemědělství patrně nepozná pšenici od žita, protože je odborníkem na dopravu a pochybnou privatizaci středočeských nemocnic. Je k tomu třeba ještě něco dodat?“

„Elitních detektivů zase není tolik, aby se s nimi ministr Kubice nemohl sejít a dohodnout, aby zůstali.“

Následujících pět záporných odpovědí vypovídá o problému stručně, ale zato výstižně:

„Tato věc se táhne již dlouho a odpovědní jsou především předchozí ministři vnitra.“

„Pokud nezačneme elitní detektivy dobře platit, jejich odchodu nikdo přemlouváním nezabrání.“

„Chyba je v systému, nikoli v ministrovi Kubicem.“

„Je jedno, kdo je ministrem vnitra. Stejně se nic nevyšetří.“

„Nedivím se, že v této zkorumpované době odcházejí.“

Tito tři respondenti nedokážou odpovědět kladně ani záporně:

„Zastaví odchody elitních policistů, když premiér Nečas odvolá ministra Kubiceho? Především však nevím, jestli odcházejí kvůli Kubicemu. A protože to nevím, nevím ani co odpovědět.“

„Sledoval jsem ministra Kubiceho v ČT 24, ale příliš mě nepřesvědčil, že ví, odkud kam chce jít a co je ještě udržitelné.“

„Asi by stejně odešli. Premiér Nečas by měl Kubiceho odvolat, pokud by byl špatným ministrem. A pak podat demisi, protože jako premiér nebyl schopný vybrat dobré ministry.

V dalších čtyřech záporných odpovědích se podobné dilema neobjevuje:

„Pan Kubice v žádném případě nepochybil. Upřímně řečeno, nikdo (žádný stát) nezaplatí detektivům tolik, jako ti, kdo jsou podezřelí a mají stovky milionů nebo miliardy. A obecně platí, že každý má svou cenu.

Je to možná smutné, ale sáhněme si každý do svědomí, jakou máme cenu. Co kdyby někomu s platem 40 tisíc korun měsíčně někdo nabídl v hotovosti deset nebo 50 milionů a navíc dobré pracovní místo? Každý máme děti a chceme, aby žily důstojně a plnohodnotně. Je to příliš komplikované, aby za to nesl odpovědnost pan Kubice. Ať si každý odpoví sám. Každý má laťku někde jinde.“

Premiér Nečas by měl radikálně posílit vyšetřování, zjistit a odstranit důvody odchodu vyšetřovatelů, a tím zajistit, aby zůstali. Jinak je nevěrohodným spojencem korupčníků a měl by sám odejít.“

„Je to dlouholetý problém. Týká se nejen elitních detektivů, ale i početné skupiny zkušených policistů. Řešení je v odpovědi na otázku, jak tyto lidi motivovat, aby zůstali pracovat v podmínkách, kterým musejí čelit.

„To sice premiér Nečas může, ale odchodům detektivů tím nezabrání. Neodcházejí přece kvůli Kubicemu. Odcházeli i před ním. Důvodem je, že ztratili důvěru, motivaci, naději a víru ve smysl toho, kde pracují a co tam dělají.

Pokud svou práci chtěli dělat ve prospěch společnosti a zákonnosti, otrávilo je politikaření, ovlivňování a maření jejich snah. Nedivím se jim. Je jednodušší jít do privátu a vydělávat peníze. Komisař Cattani byl jen jeden…“