Ceska Pozice

Státní banka: Za provizi úvěr i na výrobu zlata ze švestek

Většina oslovených manažerů se obává, že státem vlastněná banka by byla další multitrafikou pro politiky a záložnou pro spřátelené podniky.

 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Jedním z předvolebních lákadel ČSSD by se měla stát silná, státem vlastněná banka, která bude poskytovat univerzální služby i občanům a vytvoří konkurenci pro soukromé banky.

„Posílili bychom stávající Českomoravskou záruční a rozvojovou banku (ČMZRB). Tato banka by byla řízena na základě standardních tržních a komerčních principů. Pouze by zde bylo stoprocentní státní vlastnictví a aktivity by se rozšířily ve směru univerzální komerční banky,“ popsal nedávno předseda strany Bohuslav Sobotka své představy pro deník Právo.

Podle Sobotky by vytvořením takové banky vznikl i nástroj pro vládní hospodářskou politiku. Podobnou úlohu sehrály v minulém století v Německu zemské banky, jejichž cílem bylo levnými úvěry na lokální projekty podporovat regionální rozvoj. Ve výsledku nechaly vzniknout mnoha menším a středně velkým podnikům a přispěly k vytvoření silné střední třídy.

Je ale něco takového myslitelné i u nás? Pomohla by státem vlastněná banka rozjet podnikání například lidem bez finanční historie, případně podpořila by nadějné, ale rizikové projekty?

Většina oslovených manažerů v průzkumu ČESKÉ POZICE (85,7 procenta) je vůči takové představě skeptická. Poukazují přitom hlavně na špatné zkušenosti, které jsme v 90. letech se státem vlastněnými bankami učinili. „Vlastnictví bank ve státních rukou vede v jakémkoli režimu k tomu, že tyto banky na politický nátlak dávají úvěry, které nejsou na komerční bázi, a následně se stávají defaultními,“ zní jedna ze zásadních výhrad.

graf_Meˇl by sta´t vlastnit silnou banku?

Mezi váhajícími tentokrát nebyl nikdo z respondentů. Souhlas s vytvořením silné státní banky vyslovilo 14,3 procenta manažerů. „Taková banka by nastavila tržní, konkurenční podmínky soukromým bankám, které dosud jen hledají nové a nové cesty, jak znásobit zisky jakýmikoli cestami. A protože jsou v rukou zahraničních investorů, takto získané zdroje navíc odtékají do ciziny,“ zdůvodnil své stanovisko jeden z nich.

Výběr z odpovědí, podle nichž by stát vlastníkem univerzální banky být neměl:

Výběr z odpovědí, podle nichž by stát měl vlastnit silnou banku:

zpět na článek


© 2021 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.