Ceska Pozice

Špatná rada se přihodí i dobrému právníkovi. To z něj ale ještě nedělá zločince.

Většina právníků oslovených ČESKOU POZICÍ se nedomnívá, že by měli nést trestní odpovědnost místo politiků, když jim poradí špatně.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

K otázce, za niž jsme od ctěné právnické elity dostali co proto, jak si ostatně přečtete níže, nás inspirovala kauza obviněných pražských radních kvůli zakázce k Opencard. Členové rady města při schvalování osudné transakce s firmou Haguess předložili posudek, dle nějž mohli schválit zakázku bez otevřeného výběrového řízení. Podle kriminalistů ale pochybili, neboť tím rada údajně připravila město o možnost vybrat nejvhodnější nabídku na základě srovnání více uchazečů.

Posudek nebo odborné vyjádření vypracovali právníci z firmy Abbot Legal. Radní jednali v domnění, že jsou zaštítěni právním posudkem. My samozřejmě zatím nevíme, jestli právníci v tomto případě radili „špatně“, nicméně momentálně obvinění jsou politici (nikoli ti, kdo poskytli posudek) a o jejich vině či nevině rozhodne soud.

Na náš dotaz, zda by právníci měli nést trestní odpovědnost místo politiků v případě, že jim poradí špatně, se možná nečekaně nesešly pouze odpovědi, které říkají, že „NE“. Těch bylo 59 procent (13 respondentů). Téměř čtvrtina (23 procent, 5 respondentů) se domnívá, že „ANO“. Zbytek právníků reagoval alternativou „NEVÍM“, většinou proto, že na položenou otázku podle nich nelze jednoznačně odpovědět.

trestní odpovědnost

                                        Odpovědělo 22 právníků a advokátů.

Výběr odpovědí, podle nichž by právníci neměli nést trestní odpovědnost místo politiků v případě, že jim poradí špatně:

Tolik reakce, jež doprovázely odpověď „NE“ na otázku ČESKÉ POZICE.

Výběr odpovědí, podle nichž by právníci měli nést trestní odpovědnost místo politiků v případě, že jim poradí špatně:

Názory právníků, kteří na položenou otázku odpověděli „nevím“:

zpět na článek


© 2021 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.