Proč je ministrem maňásek?

Dle 59,4 procenta vrcholných manažerů oslovených ČESKOU POZICÍ není Martin Kuba vhodným nástupcem exministra průmyslu a obchodu Kocourka.

Luděk Bednář 25.11.2011

Odpovídalo 132 vrcholných představitelů firem. foto: česká poziceČeská pozice

Odpovídalo 132 vrcholných představitelů firem.

Novým ministrem průmyslu a obchodu byl 16. listopadu jmenován Martin Kuba, předseda jihočeské ODS, první náměstek hejtmana Jihočeského kraje Jiřího Zimoly a vzděláním lékař-anesteziolog. Nahradil Martina Kocourka (ODS), který musel z funkce ministra odejít, protože nedokázal věrohodně vysvětlit, jak jeho rodina přišla k 16 milionům korun. Premiér Petr Nečas jednal také s poslancem ODS a ekonomickým expertem strany Michalem Doktorem, ale nakonec dal přednost Kubovi.

Kuba patří mezi vlivné politiky ODS a dle něho o jeho jmenování také rozhodlo, že vláda v „jeho“ regionu plánuje dostavbu třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Temelín. Loni se neúspěšně ucházel o funkci místopředsedy ODS a hovoří se o něm jako o klíčovém spojenci Pavla Dlouhého, mocného jihočeského bosse. Kuba však odmítá, že by byl jeho nejdůležitějším spojencem u občanských demokratů.

Podnikatelské a průmyslové svazy od nového ministra především očekávají podporu exportu, rozpracování strategie konkurenceschopnosti, aktualizaci Státní energetické koncepce a další snižování administrativní zátěže podnikatelů. Dle většiny vrcholných manažerů oslovených v průzkumu ČESKÉ POZICE však Martin Kuba toto očekávání nenaplní. A 59,4 procenta z nich se domnívá, že není vhodným nástupcem exministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka.

Byli mezi nimi i tito tři respondenti:

Při pohledu na dosavadní profesní dráhu Martina Kuby je třeba s politováním, leč jednoznačně konstatovat, že nemůže být vhodným nástupcem Martina Kocourka. S ekonomikou, průmyslem a obchodem nemá žádné zkušenosti a jeho úspěchy v politice lze stěží identifikovat. O jeho morálním profilu nechci spekulovat, ale podle dostupných informací ani v tom nemůže být zářným příkladem odpovědného politika.

Je neuvěřitelná škoda, že se premiér Petr Nečas upřednostňováním lidí, kteří mu přinesou nejvíc hlasů nebo ubrání před jeho protivníky z vlastních řad, snaží posílit svou pozici. Nejdřív Petr Bendl, teď Kuba. V naší současné, naprosto ,nekulturní‘ politické situaci se však nelze divit vůbec ničemu.

„Z hlediska české ekonomiky vhodným nástupcem zřejmě nebude. Když si promítnu historickou řadu našich ministrů průmyslu a obchodu, je tím typickým. O průmyslu neví nic, a pokud jde o obchody, nejspíš rozumí jen těm politickým.

„Pan Kuba je po Zbyňku Stanjurovi, Janu Kubicem, Petru Bendlovi a Aleně Vitáskové dalším zoufalým příkladem personální politiky premiéra Nečase. Buď nechápe realitu, a potom nemá ve své funkci co pohledávat, nebo již naprosto ztratil zájem o zemi, kterou spravuje, a zajímá ho pouze setrvání v úřadu a v čele ODS.

Na to, aby byl pan Kuba diskvalifikován pro tuto funkci, by měla stačit jediná z následujících charakteristik – není odborníkem ani úspěšným politikem, ani nemá dobrou reputaci. Zatímco vlády v celé Evropě dávají před nadcházející krizí do čela ekonomických ministerstev odborníky, my máme maňáska. Ach jo!“

Další tři vrcholní manažeři nedokážou zaujmout jednoznačný postoj:

„Nevím, je-li vhodným ministrem, ale pro Českou republiku typickým. Reprezentuje neformální vlivnou ekonomickou skupinu v české politické straně (to platí nejen o ODS, ale o stranách obecně), ve které hmota bez skrupulí válcuje myšlenky.“

„Mám pochybnosti kvůli nejasnému hospodaření s fondy Evropské unie, za které odpovídal a Jihočeský kraj dostal pokutu 140 milionů korun. Takový člověk by neměl být ,vykopnut‘ nahoru. Nerozumím premiéru Nečasovi. Jakému nátlaku a vydírání musel podlehnout, že tento krok udělal?

Důležité bude, jakou část své kvalifikace lékaře-anesteziologa ve výkonu funkce ministra průmyslu a obchodu pan Kuba použije. Zda tu, kdy pacienta uvede do anestezie, anebo kdy ho probouzí! Obávám se, že pan anesteziolog bude pokračovat v umrtvování zájmů jak českých středních a drobných výrobců a obchodníků, tak české ekonomiky.“

Ani jeden toho příliš o reálném životě v průmyslu a obchodě neví, a proto je to celkem jedno. Jen je již zcela jasné, že ,vládu nad protikorupční a reformní vládou‘ přebírají postupně kmotři a že premiér Nečas lpí na svých funkcích víc než vyjetý olej na košili. Nyní se ukáže, kdo bude rozhodovat například o náhradě podzimního Daniela Beneše v ČEZ či jarního Jana Demjanoviče v Severočeských dolech. Zda bude slavit své koně Saša s Patrikem či premiér ,protikorupční stínové vlády‘.“

Spíš výjimečné dvě kladné odpovědi jsou stručné:

„Je rovnocenným nástupcem Martina Kocourka.“

„Po Martinu Kocourkovi to už je jedno.“

Tyto tři záporné odpovědi jsou k novému ministrovi Kubovi kritické:

„Petr Nečas by se už měl pomalu začít zbavovat kmotrů! Nebo je natolik slabý, že to nedokáže?“

„U otázky mi chybí upřesnění, co je myšleno přívlastkem ,vhodným‘. Pokud by ,vhodným‘ znamenalo z hlediska občanů, horšího nástupce si pan ,čistý‘ Nečas asi vybrat nemohl. Z hlediska kvality dosazovaných nejvyšších státních úředníků včetně ministrů překonávají naši politici původně nedostižitelnou úroveň předlistopadových komunistických vůdců. Z hlediska co nejrychlejší diskreditace současné vlády a ODS považuji ministra Kubu naopak za ideálního nástupce.

Po listopadu 1989 jsem si ani v nejhorších představách nedovedl představit, že v ,demokratických‘ vládách a nejvyšších ústavních funkcích budeme mít polovzdělané traktoristy, automechaniky, železničáře, lampasáky a další ,odborníky‘. Pro správné pochopení připomínám, že si vážím každé, i manuální dobře odvedené práce.“

Je to jen úlitba mocenským potřebám ODS. Mnoho však vypovídá o tom, jak premiér Nečas přemýšlí o potřebách této země. Dává jednoznačně přednost vlastním vnitrostranickým potřebám! Ostuda!“

Následující čtyři respondenti se nedokážou rozhodnout kladně ani záporně:

„Za prvé proto, že doktora Kubu neznám a nic o něm nevím. A za druhé proto, že nevím, z jakého aspektu má být jeho vhodnost posuzovaná. Za pana Kocourka by vhodným a z hlediska chodu ministerstva funkčně rovnocenným mohl být i věšák na klobouky.

Bývalý ministr Kocourek, lidmi z ODS často jmenovaný jako jejich expert, se ukázal jako obyčejný podvodník. Okradl totiž manželku o část nepoctivě vydělaných milionů a navíc to slabomyslně a bez ostychu přiznal do kamer. Muž více tváří, zřejmě schopný kariérista a zároveň chudší na duchu. Ale i člověk, který si je jistý, že je na něho díky jeho kamarádšoftům justice krátká. Prachbídný to obraz naší současné vlády i justice.

Za něho nastupuje pan Kuba. Lékař, který se v den inaugurace uvedl výrokem, že člověk řídící ministerstvo nemusí věci samé rozumět. Aha! Zřejmě tedy bude stačit, když se obklopí neprůstřelnou zdí gaunerů, o kterých prohlásí, že jsou expertními poradci. Podívejte se na všechna ministerstva léta řízená pouze takovými hochštaplery a zkuste tomu nesmyslu ještě věřit. Tímto svým prvním blábolem se pan Kuba u mne devalvoval na diletanta, který prázdnými frázemi zakrývá neschopnost a bohapustý kariérismus.

Obávám se, že nám v současnosti vládne už pouze bezcharakterní, profesně absolutně neschopná a kariéristická pakáž! Poslechněte si jejich rétoriku, podívejte se nazpět a porovnejte jejich dřívější slova s jejich následnými skutečnými činy. Jsou to všechno modelově a typově stejní lidé jako ti, kteří za normalizace v sedmdesátých letech plnili sekretariát UV KSČ. Svoloč! Čest neviditelným výjimkám, pokud vůbec nějaké jsou.“

„Jsem spíš skeptický. Kromě toho si myslím, že ministerstvo průmyslu je zbytečná instituce. Nikdy jsem ho nepotřeboval, přestože jsem podnikal 15 let.

„Záleží především na schopnostech jeho matky v investiční oblasti.“

„Spíš než vhodným nástupcem by mě zajímalo, zda bude vhodným ministrem průmyslu a obchodu. Pokud ministru Kubovi, respektive jeho matce, nepřijdou nějaké miliony na účet, potom bude minimálně vhodnějším ministrem než Martin Kocourek. A pokud by podobné ,odklonění‘ nastalo, doufám, že rezignuje včas a ušetří nás blekotání před televizními kamerami.“

Další tři záporné odpovědi výhradami k ministru Kubovi nešetří:

„Alespoň několik ministerstev, rozhodně průmyslu a obchodu, by měli vést odborníci, ekonomové nebo lidé znalí oboru. Tenhle občan Kuba je odborníkem na leccos, ale jestli má tahle země nadále stát kromě jiného na exportu průmyslu, všechny nás potěš pánbůh. Zbývá než zvolat: Proč?! Za co nás tak trestají?! Odpověď nemusím tupě opakovat ve všech médiích. To je smutek.“

Není důvěryhodnou osobou a navíc jen politickou figurou. Lze jen obtížně hodnotit někoho na úrovni ministra, když nejsou známé žádné jeho makroekonomické názory. Odchod Michala Doktora z ODS v souvislosti s Kubovým jmenování také o ledasčem vypovídá včetně vazeb na ,kmotry‘. Nemalou otázkou je, co bylo skutečným motivem premiéra Nečase, aby tohoto regionálního politika ,vytáhl‘ na národní úroveň. Doufejme, že do doby, než se tyto otázky vyjasní, se pan ministr nebude chovat jako Kuba v Kocourkově.

P.S: V jižních Čechách má ,Kuba‘ stejný význam jako ,hloupý Honza‘.

„Pokud chtěl premiér Nečas docílit, aby měl nový ministr průmyslu a obchodu hned od začátku nulovou důvěru, pak volba Martina Kuby byla tou ,nejlepší‘. Pro funkci ministra průmyslu a obchodu má přece tu nejvhodnější kvalifikaci – je lékař. Odborně je tudíž úplně mimo obor nebo chcete-li, je stejně mizerným odborníkem jako na kulturu ministr Jiří Besser. Ten je dokonce zubař!

Nečasova vláda je až na výjimky přehlídkou kreatur a tvoří podivné panoptikum. Odborníky byste v ní nenašli ani za bílého dne s lucernou. Současně se utěšeně rozrůstají řady hochštaplerů. Právě jeden přibyl. Naskýtá se otázka, proč Petr Nečas jmenoval do takové významné funkce tuhle loutku.

Exministr Martin Kocourek sice nepůsobil přesvědčivě, když vysvětloval náhlé zbohatnutí své matky, ale oboru rozuměl a na jeho ,ministrování‘ nebylo možné najít zásadní chyby. Navíc mi nástupní Kubův projev připomněl dobu před rokem 1989. Chyběla v něm jen vedoucí úloha KSČ a zvolání: ,Proletáři všech zemí, spojte se!‘

Když nastupovala Nečasova vláda, titulovali jsme s přáteli premiéra ,pan Čistý‘ v dobrém slova smyslu. Věřili jsme, že není a nebude zapojen do lumpáren, které provádějí jeho straničtí kolegové. Zhruba za rok nikdo z mých přátel již delší dobu nemá pro premiéra Nečase slušnější označení než ,prolhanej hajzl‘. Ostatní výrazy lze používat až po 22. hodině. Je smutné, jak hluboko je možné za takovou krátkou dobu klesnout.

Počet příspěvků: 2, poslední 2.12.2011 08:22 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.