Ceska Pozice

Případ Casa: Demokratická společnost kolektivní vinu odmítá

Téměř všichni respondenti právního průzkumu ČESKÉ POZICE se domnívají, že vláda nemůže mít trestní odpovědnost jako kolektivní orgán.

foto: © ČTK, ČESKÁ POZICE, UrbČeská pozice

Policie žádá vydání poslankyně a bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové (TOP 09) ke stíhání kvůli nákupu letadel Casa, Poslanecká sněmovna se zatím radí, jak se zachová. Vydat, či nevydat Parkanovou? Nese mistopředsedkyně sněmovny za svá rozhodnutí ve funkci šéfky resortu obrany trestněprávní, civilněprávní nebo jen politickou odpovědnost? Právníci se na tom nemohou shodnout. Zazněl i názor, jelikož o nákupu letounů rozhodla celá vláda, zda nepřipadá v úvahu i kolektivní odpovědnost celého kabinetu. Pak už je jen kousek k poněkud avantgardní úvaze, nejde-li rovnou stíhat celou vládu.

Ocitujme ministra financí a stranického kolegu Parkanové Miroslava Kalouska, jenž se právě k této alternativě vyjádřil: „Pokud v tom (v předražení letadel Casa) policie spatřuje kriminální čin a požádá o vydání všech ministrů, kteří jsme tehdy rozhodovali a jsme poslanci, pak bych se klonil k tomu, abychom se vydali a svoji odpovědnost nesli. Jsem přesvědčen, že tam žádná kriminální činnost nebyla. Určitě ale nebudu hlasovat pro vydání jednoho člena vlády za to, co vláda kolektivně a jednomyslně rozhodla.“

Právě na to jsme se tedy v průzkumu ČESKÉ POZICE, byť nás možná experti shledali naivními pošetilci, zeptali právníků a advokátů. Odpověď na otázku, jestli může mít vláda trestní odpovědnost jako kolektivní orgán, byla ovšem tentokrát téměř jednoznačná. Z dotázaných 96,1 procenta odpovědělo, že nikoli. Zbytek – 3,9 procenta respondentů – volilo odpověď „nevím“.   

Kolektivní vina vlády

                                       Odpovídalo 26 právníků a advokátů.

Čtenářům předkládáme pouze odpovědi, jež naši otázku z různých důvodů rozporují. (Jiné víceslovné reakce jsme ostatně ani neobdrželi.)

zpět na článek


© 2021 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.