Ceska Pozice

Právo na informace: Blažkovy úvahy nejsou úplně mimo

Většina právníků souhlasí s ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem, že by do našeho právního řádu neměly pronikat takzvané sunshine laws.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

K aktuální otázce pro právníky a advokáty nás inspiroval sám ministr spravedlnosti Pavel Blažek, jenž se na nedávném kongresu ODS mimo jiné vyjádřil k takzvaným sunshine laws, původně americkým zákonům na federální i státní úrovni, které od poloviny sedmdesátých let v USA – stručně řečeno – vyžadují po úřadech, aby umožnily veřejnosti přístup k informacím. Tyto zákony postupně pronikají i do našeho právního řádu.

Uvádíme dvě citace, kde Blažek zmiňuje sunshine laws:

„Řeknu vám příklad, do kterého jsme se (...) zapojovat neměli. (...) Je to to, čemu v Americe začali říkat sunshine laws, neboli různé typy zákonů, které se snaží neustále něco osvětlovat, pronikat, neustále zdůrazňovat právo veřejnosti na ty či ony informace. (…) A to je levicový sen, že bychom měli žít ve společnosti, kde všichni o sobě všechno víme, a budeme šťastní. Já nebudu šťastný, až o vás budu všechno vědět. A věřte tomu, až budete všechno vědět vy o mně, také šťastní nebudete.“

„Důsledkem těchto sunshine laws (...) je tyranie menšiny. Neboli, jestli do stavebních řízení (...) může každá menšina mluvit, pak je potřeba si uvědomit, že ono se to dělá takzvaně pro veřejnost a pro většinu, ale ta na to nemá čas. Pak vám vznikají organizované skupiny (...) se tomu věnují a dostávají se čím dál tím dál. Důsledkem je, že dnes aby se ve vládě málem každý bál, jak hlasovat, protože se to všichni hned dozvědí.“

Celý nominační projev Pavla Blažka na kongresu ODS je k nalezení na webových stránkách občanských demokratů.

Ministru Blažkovi dala v průzkumu ČESKÉ POZICE za pravdu většina oslovených právníků a advokátů (61,3 procenta, 19 hlasů), byť někteří ne zcela jednoznačně. Někde zazněla i jasná ironie. Obsáhlejších reakcí pak dorazilo mnohem víc od těch respondentů, kteří s tezemi Pavla Blažka nesouhlasí, přestože celkově zůstali v menšině (29 procent, 9 hlasů). Několik názorů lze klasifikovat jako „nevím“ (9,7 procenta, 3 hlasy).

sunshine laws

                                             Odpovídalo 31 právníků a advokátů.

Výběr odpovědí respondentů, kteří souhlasí s názorem ministra Pavla Blažka na sunshine laws:

Tolik reakce, jež doprovázely odpověď „ano“ na otázku ČESKÉ POZICE.

Výběr odpovědí respondentů, kteří nesouhlasí s názorem ministra Pavla Blažka na sunshine laws:

Tolik reakce, jež doprovázely odpověď „ne“ na otázku ČESKÉ POZICE.

Výběr odpovědí respondentů, kteří nezvolili odpověď ani  „ano“, ani „ne“:

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.