Ceska Pozice

Ocenění Miroslava Singera? Nesmysl, výsměch a pouhé PR...

V průzkumu ČESKÉ POZICE téměř polovina respondentů nesouhlasí, že guvernér ČNB je nejlepším evropským centrálním bankéřem pro rok 2014.

 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © ČTKČeská pozice

Guvernér České národní banky (ČNB) Miroslav Singer získal titul evropského centrálního bankéře pro rok 2014 – především za měnové intervence loni v listopadu, které vedly k oslabení koruny. Prestižní cenu uděluje každoročně na začátku roku renomovaný měsíčník The Banker, jenž spadá pod vydavatelství Financial Times Group, centrálním bankéřům, kteří dokázali obnovit hospodářskou stabilitu a růst svých zemí po několika letech ekonomických turbulencí.

Rozhodnutí ČNB intervenovat bylo pozitivně hodnoceno především v zahraničí, například Mezinárodním měnovým fondem. Naopak nejen většina českých ekonomů, ale i někteří politici tento krok ČNB kritizovali – zejména, že přecenila dopad slabší koruny na vyšší konkurenceschopnost exportérů a že zdražení dovozních cen může oslabit dosud křehkou domácí poptávku.

Pro Miroslava Singera je však ocenění zadostiučiněním za tuto kritiku: „Jde o určité potvrzení toho, že kroky, které činíme, jsou v kontextu současného stavu poznání v oblasti teorie a praxe měnové politiky širokým odborným publikem hodnoceny jako adekvátní a účinná reakce na situaci, ve které se česká ekonomika dnes nachází.“

Z průzkumu ČESKÉ POZICE pak vyplývá, že 48 procent oslovených vrcholných manažerů firem s udělením této ceny Miroslavu Singera nesouhlasí, 29 procent se nedokázalo rozhodnout kladně ani záporně a pro zbytek je nejlepším evropským centrálním bankéřem pro rok 2014.

singer

                                            Odpovídalo 101 vrcholných manažerů firem.

Dle těchto respondentů Miroslav Singer ocenění získat neměl:

Následující vrcholní manažeři nedokázali na otázku ČESKÉ POZICE odpovědět jednoznačně:

Tito respondenti s udělením ceny nejlepším evropským centrálním bankéřem pro rok 2014 Miroslavu Singerovi souhlasí:

zpět na článek


© 2021 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.