Ceska Pozice

Obvinění „rebelů“: Je to hra o demokracii a o právní stát?

Většina právníků oslovených v průzkumu ČESKÉ POZICE míní, že se trojice Tluchoř, Fuksa, Šnajdr trestného činu kvůli „trafice“ nedopustila.

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Jsou to otázky, na něž odpovědět není jednoduché, ale momentálně to spoustu lidí zajímá. Jak je to s těmi obviněnými „rebely“, kteří sedí ve vazbě kvůli „trafice“? Dopustili se Petr Tluchoř, Ivan Fuksa a Marek Šnajdr trestného činu přijetí úplatku, když dostali posty ve státních firmách výměnou za jednání u konkrétního hlasování ve sněmovně? Nebo je to prostě „normální“, možná nemorální či neetický handl, ale určitě by za to neměli jít do vězení?

Dilema jako šité pro desítky právníků a advokátů, které v průzkumu ČESKÉ POZICE oslovujeme. Výsledek je poměrně jednoznačný: Téměř dvě třetiny (65,4 procenta, 17 z 26 respondentů) se domnívají, že trojice se (tak jak byl dosud popsaný) trestného činu přijetí úplatku nedopustila. Opačný názor má 23,1 procenta z nich (6), odpověď „nevím“ zvolilo 11,5 procenta respondentů (3).

rebelové

                                      Odpovědělo 26 právníků a advokátů.

Výběr odpovědí, podle nichž se trojice „rebelů“ trestného činu nedopustila:

Tolik reakce, jež doprovázely odpověď „NE“ na otázku ČESKÉ POZICE.

Výběr odpovědí, podle nichž se trojice „rebelů“ trestného činu dopustila:

Výběr odpovědí právníků, kteří zvolili odpověď „NEVÍM“:

zpět na článek


© 2021 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.