Ceska Pozice

Neměl by se nový občanský zákoník odložit pokud možno navždy?

Většina právníků a advokátů oslovených v průzkumu ČESKÉ POZICE míní, že občanský zákoník by neměl začít platit v roce 2014, ale později.

Pavel Pokorný 5.10.2012

foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

O odklad účinnosti nového občanského zákoníku, který má platit od začátku roku 2014, o jeden až dva roky žádají ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) krajští soudci. Obávají se prý, že legislativci nestihnou včas upravit všechny související zákony a veřejnost nebude mít čas se s obsáhlou normou seznámit.

„Občanský zákoník znamená totální změnu myšlení, uvažování, institutů, praxe a my se obáváme, že nejširší právnická i laická veřejnost ve zbývající lhůtě nemusí být na všechno připravena,“ uvedl minulý měsíc jménem Kolegia předsedů krajských soudů šéf Městského soudu v Praze Jan Sváček.

Vládou prošel návrh více než deset let připravovaného civilního kodexu loni v květnu, Poslanecká sněmovna pak předlohu schválila 9. listopadu 2011. Senát k němu nepřijal žádné usnesení, takže po 3. únoru 2012 byl návrh zákona přijat. Prezident republiky jej po určitém váhání podepsal 20. února 2012; ve Sbírce zákonů byl vyhlášen 22. března 2012. Účinnost nového kodexu soukromého práva nastane 1. ledna 2014.

Jaký názor na odklad účinnosti občanského zákoníku mají právníci a advokáti oslovení v průzkumu ČESKÉ POZICE? Většina (58,5 procenta; 24 respondentů) z nich hlasovala pro odklad účinnosti, 41,5 procenta (17 respondentů) je pak proti tomuto návrhu.

graf občanský zákoník

                                           Odpovídalo 41 právníků a advokátů.

Výběr odpovědí, které souhlasí s odkladem účinnosti nového občanského zákoníku:

Výběr odpovědí, které nesouhlasí s odkladem účinnosti nového občanského zákoníku:

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.