Ceska Pozice

Nejdelší recese pokračuje. Jak hluboko je dno?

„Na dno dopadneme v okamžiku, kdy budeme vědět, kde zaměstnat lidi, aniž by to bylo nerentabilní,“ říká manažer v průzkumu ČESKÉ POZICE.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Jako ledová sprcha zapůsobila na finanční trhy středeční zpráva Českého statistického úřadu, že se domácí ekonomika za první letošní čtvrtletí propadla meziročně téměř o dvě procenta. Ke slabé domácí poptávce se tentokrát přidal i horší zahraniční obchod. Navíc se nezdá, že by se ekonomika měla v blízké době o co opřít – zklamaly totiž i čtvrtletní údaje z Německa, kde sice hrubý domácí produkt stoupl, ale jen o mizivých 0,1 procenta.

S odstupem pár týdnů se tak jeví jako zcela odtržená od reality slova členky bankovní rady České národní banky (ČNB) Evy Zamrazilové, která v závěru dubna v rozhovoru pro agenturu Reuters – byť opatrně – připustila, že se české hospodářství snad již odrazilo ode dna. „Otázkou je, jakým způsobem a jak intenzivně se od toho dna budeme odrážet,“ doplnila centrální bankéřka.

Optimismus Zamrazilové nesdílí ani její nadřízený v ČNB, guvernér Miroslav Singer, podle něhož po dně spíše kráčíme, ale ani většina vrcholných manažerů v průzkumu ČESKÉ POZICE. Více než 80 procent z nich se domnívá, že na cestu vzhůru se česká ekonomika zdaleka nevydala, a někteří dokonce tvrdí, že bude ještě hůř. „Na dno dopadneme v okamžiku, kdy budeme vědět, kde zaměstnat lidi, aniž by to bylo ekonomicky nerentabilní,“ říká jeden z nich.

ekonomikadno

Souhlas s vyjádřením Zamrazilové vyslovilo jen něco málo přes 11 procent respondentů, možná by ale jejich podíl byl ještě nižší, pokud by znali čtvrtletní výsledky HDP. ČESKÁ POZICE totiž otázku položila necelé dva týdny před jejich zveřejněním. Zbylých šest procent oslovených se nedokázalo rozhodnout. „Nevím, rád bych řekl ano. (...) Doufejme, že po tom ‚dně‘ nebudeme dlouho kráčet a že už konečně začneme stoupat,“ prohlásil jeden z mála váhajících manažerů.

Výběr z odpovědí, podle kterých se česká ekonomika ještě neodrazila ode dna:

Výběr odpovědí, které souhlasí s tím, že se česká ekonomika již odrazila ode dna:

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.