Ceska Pozice

Měly by být adresy soudců utajené?

Právníci a advokáti oslovení ČESKOU POZICÍ spíše souhlasí, aby se zlepšila evidenční ochrana soudců.

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Ostravský soudce Miloslav Studnička, jenž byl známý zejména udělením výjimečných trestů čtyřem pachatelům žhářského útoku ve Vítkově, byl nalezen 9. července mrtvý. Zpočátku existovalo podezření na vraždu, ale vyšetřování zatím ukazuje, že šlo buď o sebevraždu, nebo nešťastnou náhodu.

V souvislosti s úmrtím soudce Studničky upozornil šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta, že si zločinci mohou vcelku lehce zjistit, kde soudci bydlí, jména jejich příbuzných i další citlivé údaje. „Existují obrovské rezervy v evidenční ochraně těchto lidí. Tohle se musí zlepšit, ať už skončí tento případ jakkoliv,“ konstatoval Šlachta pro server iDnes.

Pro deník Právo dodal, že policisté přijdou asi na deset případů možného ohrožení soudců nebo žalobců ročně, nicméně si nepamatuje, že by policisté někdy riziko vyhodnotili jako tak závažné, že by soudci nebo státnímu zástupci reálně hrozila smrt.

Podle Šlachty by se mělo zabránit hlavně tomu, aby se osobní údaje soudců (nebo žalobců), které jsou evidovány v různých úředních registrech, dostávaly do nepovolaných rukou. Samozřejmě policie by v případě indicií, že nějakému soudci hrozí nebezpečí, okamžitě zareagovala, dodává Šlachta.

V průzkumu ČESKÉ POZICE jsme se právníků a advokátů zeptali, zdali souhlasí s tím, co navrhuje ředitel ÚOOZ. Tedy jestli by se měla zlepšit evidenční ochrana soudců, respektive ztížit přístup k jejich citlivým údajům v různých registrech. Výsledek vyzněl lehce pro zlepšení evidenční ochrany soudců (48,2 procenta, 13 hlasů) oproti zachování statu quo (40,7 procenta, 11 hlasů). Tři právníci odpověděli „nevím“ (11,1 procenta).

graf hlas soudci

                                             Odpovídalo 27 právníků a advokátů.

Odpovědi respondentů, kteří, byť s jistými pochybami, podporují Šlachtův návrh:

Odpovědi respondentů, kteří se domnívají, že zvyšovat evidenční ochranu soudců není nutné:

Tolik reakce, jež doprovázely zápornou odpověď na otázku ČESKÉ POZICE.

Odpovědi respondentů, kteří po zvážení pro a proti odpověděli „nevím“:

zpět na článek


© 2021 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.