Ceska Pozice

Klaus a velezrada? Asi stejně absurdní jako činit vlaštovky odpovědné za příchod jara.

Tři čtvrtiny právníků, kteří se zúčastnili průzkumu ČESKÉ POZICE, se domnívají, že prezident Václav Klaus se velezrady nedopustil.

 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Senát v pondělí 4. března schválil ústavní žalobu na prezidenta Václava Klause pro velezradu. Pro podání žaloby Ústavnímu soudu hlasovalo 38 senátorů, zbývajících 30 přítomných bylo proti. Ústavní soud se poprvé sešel nad senátní žalobou v úterý 12. března, ale zatím nijak nerozhodl. Rozhodnutí by mohlo padnout nejdříve koncem března.

Velezradou je podle zákona o Ústavním soudu „jednání prezidenta republiky směřující proti svrchovanosti a celistvosti republiky, jakož i proti jejímu demokratickému řádu“. Trestem je ztráta prezidentského úřadu a způsobilosti jej znovu nabýt. Klausovo druhé funkční období ovšem skončilo už ve čtvrtek 7. března. V případě odsouzení tak exprezident ztratí pouze nárok na plat a požitky po skončení výkonu funkce.

Dopustil se Václav Klaus velezrady pro jednání, jež jsou uvedena v ústavní žalobě Senátu? Zeptali jsme se na to v průzkumu ČESKÉ POZICE právníků a advokátů. Ti mají v tomto směru poměrně jasno: tři čtvrtiny (27 z 36 respondentů) se domnívají, že Klaus se velezrady nedopustil; 16,7 procenta (6) odpovědělo, že ano, a 8,3 procenta (3 respondenti) zvolili odpověď „nevím“.

velezrada

                                          Odpovědělo 36 právníků a advokátů.

Odpovědi, které zdůvodňují, proč se Václav Klaus velezrady nedopustil:

Dva názory respondentů, kteří zvolili odpověď „nevím“:

(Pozn.: Šestice respondentů, která se domnívá, že se Václav Klaus velezrady dopustil, své jednoslovné odpovědi již dále nerozvedla.)

zpět na článek


© 2021 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.