Ceska Pozice

Kdo může za neúplný Ústavní soud? Prezident, nebo strany?

Právníci a advokáti oslovení ČESKOU POZICÍ se spíše domnívají, že Václav Klaus nevyvíjí dostatečnou snahu doplnit chybějící ústavní soudce.

Václav Klaus u Ústavního soudu v roce 2008, když se jednalo o souladu Lisabonské smlouvy s českým ústavním pořádkem. foto: © ČTKČeská pozice

Václav Klaus u Ústavního soudu v roce 2008, když se jednalo o souladu Lisabonské smlouvy s českým ústavním pořádkem.

„V okamžiku, kdy klesne počet ústavních soudců pod 12, nemůže Ústavní soud projednávat plenární návrhy. Například posuzovat ústavnost zákonů nebo jiných právních předpisů,“ řekl předseda Ústavního soudu (ÚS) Pavel Rychetský 23. července v pořadu Interview ČT24. Podle něj ale i oslabení ÚS o jednoho či dva soudce představuje v současné situaci, kdy podání k ÚS stále přibývá, pro instituci obrovský problém.

Po odchodu Elišky Wagnerové a Františka Duchoně chybí v současnosti z patnácti ústavních soudců dva a před koncem funkčního období Václava Klause by měl odejít třetí ústavní soudce. Ochromení Ústavního soudu tak reálně hrozí. V roce 2013 navíc končí období dalším sedmi soudcům včetně předsedy Pavla Rychetského a místopředsedy Pavla Holländera. Ale to už se stane starostí nového, v přímé volbě zvoleného prezidenta.

Václav Klaus letos v Senátu neprosadil již dva své nominanty do Ústavního soudu. Nejprve v únoru horní komora v tajné volbě odmítla předsedu pražského městského soudu Jana Sváčka a poté v dubnu senátoři nesouhlasili s exposlancem ČSSD a mimo jiné spoluautorem volebního zákona Zdeňkem Koudelkou. Další Klausův adept momentálně není znám.

Naše otázka pro přední české právníky a advokáty proto zněla, zdali prezident vyvíjí dostatečnou snahu doplnit chybějící ústavní soudce. Z došlých odpovědí vyplynulo, že 58,3 procenta (14 respondentů) z nich se domnívá, že nevyvíjí. Opak si myslí 16,7 procenta (4 respondenti) a čtvrtina (6 respondentů) odpověděla „nevím“.

graf hlas ústavní klaus

                                             Odpovídalo 24 právníků a advokátů.

Výběr z odpovědí respondentů, kteří nevnímají Klausovu snahu jako dostatečnou:

Výběr z odpovědí respondentů, kteří zvolili alternativu „nevím“:

Tolik reakce, jež doprovázely odpověď „nevím“ na otázku ČESKÉ POZICE.

Výběr odpovědí respondentů, kteří shledávají Klausovu snahu za dostatečnou:

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.