Google Street View českým občanům duši nekrade

Dle téměř 70 procent právníků oslovených ČESKOU POZICÍ snímkování tuzemských měst společností Google právo na ochranu soukromí neporušuje.

Odpovídalo 19 právníků a advokátů. foto: © ČESKÁPOZICEČeská pozice

Odpovídalo 19 právníků a advokátů.

Minulý měsíc vyjela do ulic českých měst auta společnosti Google. A začala pro její službu Street View snímkovat tuzemská veřejně dostupná prostranství včetně památek. Google se do Česka vrací poté, co po nápravě „hříchů“ obdržel registraci Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). Informoval o tom například internetový server Lupa.cz.

Nově by auta měla mít kvůli ochraně osobních údajů nižší než původně plánovaný stožár s kamerou. Google se také zavázal, že předtím než snímky umístí na internet, upraví je, aby na nich nebylo možné poznat lidi a státní poznávací značky vozidel (SPZ). Otázkou je, zda tato opatření budou z hlediska práva dostačující. Dle 68,4 procenta právníků oslovených v průzkumu ČESKÉ POZICE Google svými pojízdnými kamerami práva chodců a aut neporušuje.

Byl mezi nimi i tento respondent: „Zejména poté, co Google po dohodě s ÚOOÚ ,rozostřil‘ obličeje a státní poznávací značky, případně jiné identifikační údaje. Na tuto otázku se budou názory určitě lišit, ale v dnešní době je podobná aplikace naprosto přirozená a navíc u ní převažují klady nad zápory.

V oblasti ochrany osobních údajů se často provádí test přiměřenosti zpracování konkrétních údajů, tedy zda zásah do osobnostních práv je nezbytný a vyvažují-li je přiměřeně a dostatečně přínosy. V tomto případě, kdy zásah do soukromí může být fakticky pouze relativně omezený – aplikace bude snímat to, co vidí chodec, který se na onom místě vyskytne a jenž si podobný záznam může také pořídit –, jde o zásah přiměřený.

Další právník se nedokázal rozhodnout kladně ani záporně: „Asi jak komu. Dle mne nikoli, ale není vyloučeno, že to někteří spoluobčané mohou vnímat jinak. Každý může mít intimní nebo společenskou zónu nastavenu jinak i být jinak citlivý na zásah do svého soukromí. Stát by měl garantovat aspoň minimální ochranu před zásahy do soukromí. Zda Google tuto mez snímkováním ulic porušuje, nevím.“

Další dvě odpovědi sice byly záporné, současně však skeptické:

„Je to jen humbuk potrefených! Společnost Google totiž spěje k tomu, že každý dostane místo občanských a jiných průkazů za krk čip, čímž bude možné zjistit, kde a kdy se pohyboval.

Je to jen šaškárna Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). Údaje se zneužívají, jako na běžícím pásu a ÚOOÚ se díky těmto mediálně vděčným kauzám zviditelňuje.“

V následujících dvou kladných odpovědích se také objevily výhrady:

„Porušuje, ale co je to v době, kdy si kdekdo může u policisty okresního formátu objednat můj kompletní datový ,striptýz‘.“

„Striktně právně vzato, Google Street View asi navzdory úpravám ÚOOÚ porušuje právo na ochranu soukromí.“

Jednoznačně vyzněly tyto dvě záporné odpovědi:

„Google nic neporušuje. Nikdo mé soukromí neporušuje ani tím, že mě nebo mé auto náhodně vyfotí na ulici nebo na jiném veřejném prostranství, ani tím, že se pak taková fotografie dostane na internet. Kdyby tomu tak bylo, mohl bych žalovat každého turistu na Staroměstském náměstí, který mě vyfotí s orlojem, když jsem tudy zrovna procházel.

Hysterii okolo Street View vůbec nechápu. Jako bychom se vrátili do doby vynálezu fotografie a lidé měli hrůzu z toho, že jim ta podivná černá skříňka ukradne duši. Pokud není porušením soukromí, že mě každý den stovky lidí mohou vidět, jak jdu Vodičkovou ulicí do práce, proč by mělo moje soukromí narušovat, že mě v této ,situaci‘ mohou vidět tisíce nebo miliony lidí na internetu? Nechce-li být někdo z nějakého důvodu spatřen na veřejnosti, ať nevychází z bytu.

Neporušuje. V opačném případě bychom totiž museli dospět k závěru, že se na ulici nesmíme dívat na jiné lidi, protože bychom narušili jejich soukromí. Popřípadě, že si turisté nesmějí fotit Prahu, protože by na fotce mohly být obličeje jiných lidí.“