Ceska Pozice

Exekuční extrémy: Od obtížné vymahatelnosti ke zbídačení obyvatel

Tři čtvrtiny právníků a advokátů oslovených v průzkumu ČESKÉ POZICE si nemyslí, že by systém exekucí byl organizovanou zlodějnou.

foto: © ISIFA, montáž ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Exekuce jsou společensky „živé“ téma, na něž existují různorodé, někdy až vyhraněné názory. Jeden takový zazněl například v nedávném rozhovoru pro Lidovky.cz od brněnského advokáta Roman Šteffela. Ten navrhuje: „Úplně zrušit současný systém exekucí, je to legalizovaná zlodějna. A vrátit se k systému soudních exekucí, jen ho trochu zkvalitnit. Nyní to funguje na úkor slušných a poctivých lidí, kdežto lumpové, kteří nechtějí platit, se tomu pohodlně vyhnou.“

Šteffel obhajoval několik lidí, kterým kvůli nekalým praktikám hrozilo, že se jejich pokuta za nezaplacený lístek vyšplhá třeba až na 30 tisíc korun. Advokát je zároveň skeptický k tomu, že by podle něho kritickou situaci mohla zlepšit novela exekučního řádu, která začne platit od 1. ledna 2013.

Co si o „exekucích jako organizované zlodějině“ myslí právníci a advokáti oslovení v průzkumu ČESKÉ POZICE? Tři čtvrtiny z nich (18 respondentů) s takovým radikálním výrokem nesouhlasí, naopak pětina (20,8 procenta, pět osob) se s ním ztotožňuje.

exekuce

                                             Odpovídalo 24 právníků a advokátů.

Na úvod přinášíme jedinou odpověď „nevím“, která však může být svým způsobem vypovídající:

Výběr odpovědí, které nesouhlasí s názorem, že „exekuce jsou organizovaná zlodějina“:

Výběr odpovědí, které souhlasí s názorem pana Šteffela, že „exekuce jsou organizovaná zlodějina“:

zpět na článek


© 2021 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.