Diskuse k článku

Dostavba Temelína: To se to rozhoduje, když je možné jen jedno řešení

Většina vrcholných manažerů firem v průzkumu ČESKÉ POZICE míní, že ČEZ učinil správné rozhodnutí, když zrušil tendr na dostavbu Temelína. „Proklínaná fotovoltaika má nakonec jeden pozitivní vedlejší efekt – začalo se počítat, kolik ten energetický mejdan vlastně stojí,“ říká jeden z nich.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

'hlas elity'

Uz delsi dobu by me zajimalo, jaky smysl ma rubrika Hlas elity na Ceske pozici. Nazory, u nichz nejsou znami jejich autori, pro  me osobne maji velmi malou vypovidaci hodnotu. U beznych pruzkumu clovek aspon vi, ze se jedna o, idealne, reprezentativni vzorek spolecnosti. U Hlasu elity clovek nevi o respondentech nic. Prislo by mi mnohem lepsi, kdyby si autor udelal pruzkum pro vlastni potreby a pak na zaklade toho napsal vlastni clanek. Publikovat nazory anonymnich reposndentu, ktere nekdo vybral nijak nedefinovanym procesem, mi neprijme moc seriozni.

0/0
13.5.2014 7:23
Foto

K58a40r67e90l 21P26l86í52h36a81l 2479485448581

Temelín vs. ZE

Je škoda, že OZE, zejména v případě fotovoltaiky, skončilo tunelem. Pokud jsme schopni odhlédnout od politického podtextu, tak právě panely měly šanci stát se racionálním a významným zdrojem. Původní ideou byla podpora malých zdrojů do výkonu 30 kW umístěných na budovách. Takové to malé zdroje nebyly brány jako podnikání, tudíž majitel nemusel mít živnostňák a mohl pobírat podporu z pracáku, pokud přišel o práci. Další výhodou malých zdrojů na budovách je silná decentralizace, tedy lepší stabilita celkového výkonu v závislosti na počasí. A narozdíl od velkých fotovoltaik na polích by nedocházelo k záboru půdy. Vzhledem k množství budov by se jednalo o velmi významný zdroj. Pokud se mýlím, opravte mne.

Podle mne "jít do Temelína" je krátkozraké (stejně budeme závislí na Uranu) a nereflektuje technický pokrok.

0/0
12.5.2014 19:51
Foto

J74a10n 37V17l59k 6363415868831

Výstavba JE - Základní princip

Platí jednoduchá strategie :

Být přesvědčen , že myšlenka je reálná i když z pohledu čistého „businessu“ to momentálně nevychází.Téma pro ty, kteří znají, věří sobě, svým schopnostem a schopnostem kolegů a nepropadají strachu.

A kde se stala chyba ?

Kupovat elektrárnu „na klíč“ to znamená u zahraničního zhotovitele požadovat plnění i nejtriviálnějších činností a prací, nedoceňovat domácí technické a inženýrské kapacity.

Udržovat si optimistické očekávání a následně se jen divit , kam až se ceny nabídek uchazečů vyšplhaly. Proč ne ? Rizika je třeba ošetřit.

Zákonitě tak projekt ztratil konkurenceschopnost a nemohl se prosadit ani při vyšších výkupních cenách energií. Od analytiků bychom měli spíše požadovat finanční analýzu výše uvedeného nepříznivého jevu. Škody totiž zasahují širší průřezy společnosti počínaje třeba už vzdělávacím procesem.

0/0
8.5.2014 18:24

Jen oddálení

Jaderná elektrárna se staví patnáct a více let. Nejde o zisky, nejde o cenu elektřiny. Jde o energetickou bezpečnost a ta vždycky něco stojí. Že dnes je elektřiny dost a ČEZ ji vyváží? To se může snadno změnit. A jsme na začátku: Jaderná elektrárna se staví patnáct a více let...

0/0
7.5.2014 17:28

J. Václav

Stejná otázka

jako kdyby se mě někdo ptal co si myslím o zavlažování Sahary.

0/0
7.5.2014 9:47
Foto

V.Hricák

Slyšeli jste slovo boží?

Kromě toho je docela možné, že EU v dohledné době přijme

společnou energetickou politiku, takže je rozumné s většími investicemi počkat.

Tak to můžeme klidně spát.Vedení EU jistojistě přijme takovou společnou energetickou politiku,která jistojistě zajistí dostatek cenově dostupné energie pro všechny členské země,bez vyjímky.Určitě se bude prodávat kW za stejný ekvivalent hodinové mzdy v Německu,jako třeby v Čechách,nebo v Bulharsku.

A jistojistě se nebude opakovat exces,kdy dopustilo boom dotovaných větrných parků na severu,aby se vzápětí zjistilo,jak velký může být problém s transferem energie z těchto zdrojů na vzdálený jih.To se jistě již nebude opakovat.

0/0
7.5.2014 6:24