Ceska Pozice

Co kdyby Nejvyšší soud prohlásil, že ztratil důvěru v prezidenta?

Většina právníků oslovených ČESKOU POZICÍ míní, že výrok Miloše Zemana o ztrátě důvěry v Nejvyšší soud byl útokem na nezávislost soudů.

foto: © montaž ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ČTKČeská pozice

Prezident Miloš Zeman uvedl 21. srpna v projevu v Senátu, že ztratil důvěru v Nejvyšší soud a jeho představitele po verdiktu, kvůli kterému bylo později zastaveno trestní stíhání tří exposlanců ODS, kteří byli obviněni z politické korupce. „Po posledním rozhodnutí Nejvyššího soudu ve věci tří poslanců – všichni víte, o kom mluvím – jsem ztratil důvěru v tuto instituci i v její představitele," prohlásil Zeman před senátory.

O několik dní později, 25 srpna, své ostré vyjádření poněkud zmírnil, když upřesnil, že ztratil důvěru hlavně v předsedkyni Nejvyššího soudu Ivu Brožovou. Prý se od inkriminovaného verdiktu měla distancovat.

Zaskočená Brožová reagovala již na výroky Zemana v Senátu slovy: „Překvapuje mě vyjádření pana prezidenta v poměru k představitelům Nejvyššího soudu, protože nerespektuje nezávislost soudního rozhodování.“ Což ovšem Zeman popírá s tím, že do rozhodování soudu nijak nezasahuje.

Otázka pro právnické respondenty průzkumu ČESKÉ POZICE se přímo nabídla: Lze považovat prezidentovo vyjádření na adresu Nejvyššího soudu a jeho představitelů (konkrétně Brožové) za útok na nezávislost soudní moci?

Výsledek hlasování ukázal, že přes dvě třetiny oslovených právníků a advokátů (70,4 procenta, 19 respondentů) to za útok na nezávislost soudů považuje, a zhruba čtvrtina (25,9 procenta, 7 respondentů) z nich nikoli. Jediný respondent pak zvolil odpověď „nevím“.

nejvyšší soud

                                         Odpovědělo 27 právníků a advokátů.

Na úvod uvádíme podle nás výstižný názor respondenta, který zvolil variantu odpovědi „nevím“:

Výběr odpovědí, podle nichž výrok prezidenta Zemana útokem na nezávislost soudů byl:

Výběr odpovědí, podle nichž výrok prezidenta Zemana nebyl útokem na nezávislost soudů:

zpět na článek


© 2021 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.