Ceska Pozice

Čeští vykukové si najdou možnost, jak šikanovat úspěšnější konkurenci

Většina právníků oslovených v průzkumu ČESKÉ POZICE se však domnívá, že finanční tresty pro viníky insolvenční šikany mohou být účinné.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Řada firem se rozhodla bojovat proti takzvané insolvenční šikaně tím, že po soudním odmítnutí insolvenčního návrhu naopak žalují druhou stranu o náhradu škody. V lednu pak přišlo průlomové rozhodnutí, když Městský soud v Praze přiznal stavební společnosti PSJ náhradu ve výši jednoho milionu korun.

Tu má zaplatit Pavel Čvančara, správce konkurzní podstaty firmy Terrima, který podle rozhodnutí soudu podal na PSJ neopodstatněný insolvenční návrh. Navíc má zveřejnit omluvu v deníku Hospodářské noviny.

Problematice insolvenční šikany jsme se podrobně věnovali v článku Tresty za insolvenční šikanu: Bič to bude, všelék nikoli.

S otázkou, zdali podobné soudní verdikty mohou insolvenční šikanu účinně eliminovat, jsme oslovili právníky a advokáty v průzkumu ČESKÉ POZICE. Více než tři čtvrtiny z nich (77 procent, 23 respondentů) se domnívá, že by soudem určené finanční či jiné kompenzace za neoprávněné návrhy na insolvenční řízení mohly fungovat, 20 procent (6 respondentů) má opačný názor.

šikana

                                         Odpovídalo 30 právníků a advokátů.

Výběr názorů, které se vtěsnaly do odpovědi „ANO“, byť některé z nich se neobejdou bez vyslovení „ale“:

(Pozn.: Všech šest odpovědí „NE“ zůstalo bez bližšího vysvětlení, proto je v článku neuvádíme.)

Jediný respondent odpověděl na položenou otázku „NEVÍM“:

zpět na článek


© 2021 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.