Ceska Pozice

Beztrestnost policistů? Natolik mimo realitu se snad judikatura nepohne.

Podle vrchní žalobkyně Lenky Bradáčové hrozí situace, že policista spáchá trestný čin, jeho nadřízený jej od sboru propustí, a „zločinec“ se tak vyhne trestu. Je to možné? Ano, protože „naše soudy jsou ve svém rozhodování naprosto nepředvídatelné“, jak říká jeden z respondentů. Už jen to, že něco takového dokáže vrchní státní zástupkyně vůbec vyslovit, svědčí podle jiného právníka „o velmi tristním stavu společenského vědomí a demokracie v naší zemi“.

foto: © montaž ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

„Policista spáchá trestný čin, jeho nadřízený jej od sboru propustí a ,zločinec‘ se elegantně vyhne trestnímu postihu. Na první pohled absurdní situace není podle státních zástupců až tak nereálná. Naopak žalobci varují, že v důsledku kauzy Lessy vážně hrozí, že kterýkoli ze 40 tisíc policistů využije skulinu v zákoně.“ Tolik citace z článku Lidových novin z 5. prosince 2013. Dovolíme si přidat ještě jednu citaci, která zazněla o několik odstavců níže.

„Pokud by soudy přistoupily na závěr, že samotné propuštění policisty ze služebního poměru z důvodu jeho stíhání pro trestný čin je překážkou pro další vedení trestního řízení, pak to považuji za nebezpečnou situaci, která v podstatě brání potrestání pachatele, a současně využití nástroje, který má zabránit tomu, aby policista, jenž je důvodně podezřelý ze spáchání trestného činu, nadále působil v řadách policie,“ uvedla Lenka Bradáčová, vrchní státní zástupkyně v Praze.

Hrozí skutečně beztrestnost policistů, jak nastiňuje vrchní žalobkyně Bradáčová? Otázku jsme položili právníkům a advokátům v průzkumu ČESKÉ POZICE a více než polovina z nich odpověděla, že taková situace nastat může. Bohužel už svůj názor blíže nerozvedli. Téměř třetina respondentů naopak zmíněnou situaci nepřipouští (jejich odpovědi uvádíme níže).

                                         Odpovědělo 19 právníků a advokátů.

Tito respondenti se ve svých odpovědích vyslovili proti tvrzení vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové:

Tito respondenti se ztotožnili s tvrzením vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové:

zpět na článek


© 2021 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.