Diskuse k článku

Zpupné lži o „novičoku“: Hybridní aktéři útočí na zdravý rozum

Aktéři současné „hybridní války“ překračují meze svých schopností a zpupně se snaží – dost slabomyslnou manipulací s pojmem „novičok“ – veřejnosti pověsit na nos obrovského hejla.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Fohl 13.9.2020 17:25

“Analytik” Jan Schneider přebírá v Česku věrně úlohu svých idolů v Moskvě Dimitreje Sergejeviče Peskova a Marie Vladimirovy Sacharové. A o tom to je!

Z. Zavadil 30.9.2020 8:55

Kdepak - Schneider má naprostou pravdu, ale zapomíná na jednu podstatnou maličkost.

Kromě sovětské verze Novičoku existuje i ta novější Britská verze - a ta ani zdaleka není tak nebezpečná. Z té se dokáže 90 % postižených bez následků vyléčit do 2 týdnů.

;-D;-D;-D

J. Paleček 11.9.2020 11:22

Koukám, že pan Schneider opět píchl do vosího hnízda.

Na téma "novičok" lze diskutovat do nekonečna. Jde o "hybridní" pojem, který se vynořil v Anglii po otravě neotravě Skripala s dcerou a podvědomě navádí na jeho ruský původ. Chemická látka s takovým názvem s v SSSR nikdy nevyráběla. Údajně existoval vojenský projekt s tímto názvem. Takže jakýkoliv jed, který je na bázi organofosfátů ať už ho vyrobil kdokoliv lze mediálně pouhým přiřazením do skupiny "novičok" připsat Rusku. Svým způsobem a jednoduchostí geniální. A funguje to.

PS. Profesor Keller s ironii píše: Jestliže o novičoku zcela spolehlivě všechno víme, měli bychom být s předstihem připraveni na to, že ho Rusové opět použijí, aby se vyřadili z možné účasti na dostavbě Dukovan. Otázka je, jak jim v tom zabránit.

Z. Klouček 10.9.2020 23:05

Nabízím jiný původ často používaného výrazu "hybrid" než od řeckého "hybris". Cituji z Wikipedie: " Termín hybrid je odvozen z latinského hybrida, znamenajícího „potomek chovného prasete a divočáka“, nebo „syn svobodného a otroka“, atd.". Kromě velmi násilného oslího můstku pro používání výrazu "zpupnost" mám ale sklon s názory p. Schneidera dost souhlasit.

J. Schneider 11.9.2020 0:15

Latinský výraz pro mičurinské křížení navazuje na ten řecký význam "rušení řádu", k čemuž je třeba vzpupnosti a pýchy. Ta návaznost tam opravdu je, to není věc názoru, ale etymologie. - Zkuste se tedy podívat do řeckého slovníku, protože Akademický slovník cizích slov (Academia, Praha 1997) jednoznačně upozorňuje na řecký původ slova, nikoliv až latinský. A já jsem citoval z řecko-českého slovníku Václava Pracha, Praha 1942, který se ve výkladu pojmu ύβριϛ shoduje se Součkovým Řecko-českým slovníkem k Novému zákonu.

K. Sopa 11.9.2020 11:00

Július Špaňár, Jozef Hrabovský v Latinsko/slovenskom slovensko/latinskom slovníku, Bratislava, 2003, uvádzajú, že termín hibrida (hybrida, ibrida) znamená miešanec, miešanka.

M. Kozák 10.9.2020 13:17

Dobrá informace rozšiřující povědomí o novičocích. Asi soudruzi z BRD někde udělali chybu, když to hned hodili na ten novičok a nějak zapomněli likvidovat původní záběry s převozů Navalného. Žádné ochr mundůry, masky a pod. Možná, že na palubě éra mu dali i umělé dýchání s úst do huby. Holt, takový malý lapsus by se dojčlandům neměl stávat.

P. Pavel 10.9.2020 18:33

Máš tam chybu, lidový rusáku. Správně je to takto: Takové lapsy by se rusákům neměly stávat.

Z. Zavadil 30.9.2020 8:57

Oni to Němci ale za letu do Německa ale napravili tak, že na letišti už čekala celá armádní protichemická jednotka !!!

;-D;-D;-D

P. Boublíková 10.9.2020 8:46

Co se týče spekter, stačí je mít k dispozici odjinud (dejme tomu USA změřily spektra novičoků a dali je k dispozici členským státům nato), pro identifikaci neznámé látky není třeba měřit standardy pořád dokola.

Jinak však s článkem souhlas. Otrávit či přiotrávit bojovou chemickou látkou (která je určena k hromadné likvidaci vojáků nepřítele) cíleně a nenápadně jednoho konkrétního člověka, aniž by bylo zasaženo jeho okolí, je velmi problematické, asi i nemožné.

K. Černý 10.9.2020 10:07

Je to celá skupina látek, velká část není určena k hromadné likvidaci nepřítele. Možné to pochopitelně je, koneckonců tvůrce těchto látek jedné takové podlehl.

V. Novák 10.9.2020 10:35

Takže říct "otrava jedem ze skupiny novičok" je kyd mlna. Naprosto nic to neříká o konkrétní látce, natož o jejím původu.

K. Černý 10.9.2020 18:56

Přesné rozbory se nepublikují. Původci jsou úplně jasní, nezávisle na mlžičích z kremelských poskoků. Což platí i na autora.

J. Schneider 11.9.2020 1:04

Dovolím si dotáhnout to, co jste napsala: Jestli v USA někdo změřil spektra novičoků, tak je tam musel mít - což ničí tu násilně konstruovanou "řadu nepřímých důkazů", založených na tom, že tyto látky mají POUZE Rusové. Pak jde celá ta fabulace "na budku". (Ona ale šla, a to po přiznání Borise Johnsona, že v Porton Downu tuto látku mají.)

Ono ale není co měřit, protože nervově paralytické jedy fungují naprosto jinak. Toto vypadá na nějaké velmi sofistikované opiáty, možná ještě - kvůli nezasažení okolí - dvousložkové (jestli je to u nich vůbec možné, nevím). Kokain ne, to by začal být třeštivě aktivní.

J. Škodák 10.9.2020 8:15

Kdo rozpoutal hybridní válku nejen v oblasti armády (tzv. zelení mužíci). Kdo u nás prováděl hybridní hrátky s novičokem, aby znemožnil naše spravodajské služby?To pan Šnajdr-Schneider určitě ví. Nemusí ani psát takové dlouhé články o ničem, které mají jediný cíl. Vytvářet mlhu, aby ti co mají zdravý rozum neviděli. Komu Schneider tím slouží? Kdo má zdravý a nezamlžený rozum ruskou propagandou, tak to jistě ví.

V. Novák 10.9.2020 9:32

Jaké "hybridní hrátky s novičokem" a jak by mohly znemožnit naše spravodajské služby? Co vůbec mají naše spravodajské služby společného s vojenskou chemií?

J. Škodák 11.9.2020 16:35

Vy už jste Nováku zapomněl na tu aféru s novičokem u nás a jak se v tom angažoval prezident Zeman!

J. Škodák 11.9.2020 16:35

Vy už jste Nováku zapomněl na tu aféru s novičokem u nás a jak se v tom angažoval prezident Zeman!

J. Paleček 11.9.2020 17:46

„Látka je chemicky syntetizována ve specializované laboratoři za přísného bezpečnostního režimu a to maximálně v rozsahu několika mikrogramů. Jde o takzvanou mikrosyntézu, která není podle mezinárodní úmluvy považována za výrobu. Testovaná látka vzniká v pracovní nádobce čistě pro účely měření spektrálních dat a její obsah je po testování ve shodě s předpisy a závazky ČR vždy poté okamžitě zlikvidován. Vlastní látka není nikdy izolována Strana 210 ani deponována. Pravděpodobnost úniku je proto rovna nule,“ píše Ministerstvo obrany. Vzhledem k citlivosti všech údajů, které se týkají problematiky bojových otravných látek, jejich testování, výroby, použití, výskytu a dalších podrobností, které by mohly být využity například teroristy, nebude ministerstvo obrany ani jeho přímo řízené organizace poskytovat v této věci žádné další informace.

PS. tak zvaná mikrosyntéza se v žádné mezinárodní úmluvě nevyskytuje a synthéza je výrobní proces.

J. Schneider 11.9.2020 1:09

Zelení mužíčci byli jen chabou nápodobou černých mužíčků amerických z firmy Blackwater/Academi. Nablblé hrátky snažící se zakrýt to, že v Československu bylo možno vyrobit ("mikrosyntézou") látky tohoto typu, vyrobili nějací připitomělí politici: prezident byl jediný, kdo to nechal zevrubně vyšetřit, za což byl osočen z "vlastizrady", protože těm hybridním protiruským pošukům zbořil bábovičky.

J. Šilhan 11.9.2020 10:00

Blackwater ci wagnerovci nepatri do pravidelne armady. Zeleni muzicci jsou standardni, ruskym zpusobem jak armadni jednodtky pouzivat uz od dob imperialni expanze do Afghanistanu - tam utocili na tehdejsi prezidentsky palac, na ukrajine obsazovali parlament. Toto muze srovnavat s blackwaterem nebo wagnerovci jen ryzi kremelsky propagandista.

J. Schneider 11.9.2020 14:08

Zase lžete. V Afghánistánu byla pravidelná sovětská armáda, která měla různé druhy jednotek - ale v té době opravdu v SSSR neexistovalo cosi jako privátní armáda. Ukazuje se, že jste totálně mimo mísu.

J. Šilhan 11.9.2020 22:33

Chtělo by to umět číst, se zpupností si se mnou nevystačíte. Psal jsem totiž přesně to, co říkáte - v Afghánistanu dělala převrat armáda SSSR, ale pochopitelně bez označení. Tradici armádních operací, při kterých se z vojáků stávají zelení mužíčci, má Impérium dobře propracovanou. Blackwater nebo wagnerovci s tím nemají co dělat - tito slouží kremelské ozvěně jen k odvedení pozornosti.

L. Kašparová 13.9.2020 14:19

V Afghánistánu armáda SSSR nedělala převrat. Byla tam, ab udržela u moci tehdejší vládu. Udržovat vládu u moci opravdu, ale opravdu převratem není.

J. Šilhan 14.9.2020 0:12

Doplňte si znalosti.

J. Šilhan 11.9.2020 10:04

Novinarske prasactvi, ktere nerozlisuje mezi "bylo mozno vyrobit" (novicok) a "byl vyroben" je ryzi kojzarovstina. V principu by dokazal novicok vyrobit kdekdo, ale skutecne vyrobenou davku novicoku - kterou slo v nejakem baleni vzit a nekam odvest - Cesko nikdy nemelo. Vi to prezident Lhar stejne jako hybridni novinar Schneider.

J. Schneider 11.9.2020 14:05

Byl bych zvědav, jak byste dokázal tvrzení, že "Česko nikdy nemělo". Jste snad pánbu vševědoucí? Nota bene, když vědci z vojenských výzkumáků publikovali články navazující na výzkum protilátek .... Můžete nadávat jak chcete, já jsem na to od dob normalizačních zvyklý, akorát vy tak prozrazujete, že jste s těmi bolševickými normalizátory jedné krve, a že nemáte vůbec žádné argumenty.

J. Šilhan 11.9.2020 22:42

Jste to právě Vy, kdo zde v rámci hybridní operace tvrdí, že takovou dávku novičoku Česko mělo. Tak odkud čerpáte své informace? Prezident Lhář nic takového nezjistil a ani to nebylo potřeba- pro Kremelskou propagandu stačila jeho žvanění. Nadávky jsou Vaše parketa, z dob normalizace jste se dobře naučil mistrovat a kádrovat všechny ostatní. Novinář, který bez důkazů hlásá, že Česko mělo hotový novičok - skutečně ve formě použitelné třeba v Anglii - dosáhl vrcholu hybridizace profese. Pro diletanta stačí nějaký článek, ale analyticky zaměřeného člověka zajímá, jaké stadium produkce novičoku je nutné k testování protichemické obrany - a ta je od finální formy sakra daleko.

J. Šilhan 11.9.2020 22:48

Ještě k Vaší větě >>Byl bych zvědav, jak byste dokázal tvrzení, že "Česko nikdy nemělo".<< Máte pravdu, dokázat to nemohu a ani nemohu dokázat, že nejste placený ruskou rozvědkou. Fakt nemohu. Jenže nic takového netvrdil ani muž, na jehož autoritu a hluboký vztah k PRAVDĚ s odvoláváte ... Touto esencí pravdomluvnosti a upřímnosti je pan prezident Miloš Zeman! On ví moc dobře, že jaké krmení mají kremelští fandové rádi .. a krmí vás pravidelně.

J. Paleček 12.9.2020 9:59

MO: Látka je chemicky syntetizována ve specializované laboratoři za přísného bezpečnostního režimu a to maximálně v rozsahu několika mikrogramů. Jde o takzvanou mikrosyntézu, která není podle mezinárodní úmluvy považována za výrobu. Testovaná látka vzniká v pracovní nádobce čistě pro účely měření spektrálních dat a její obsah je po testování ve shodě s předpisy a závazky ČR vždy poté okamžitě zlikvidován. Vlastní látka není nikdy izolována Strana 210 ani deponována. Pravděpodobnost úniku je proto rovna nule, Vzhledem k citlivosti všech údajů, které se týkají problematiky bojových otravných látek, jejich testování, VÝROBY, použití, výskytu a dalších podrobností, které by mohly být využity například teroristy, nebude ministerstvo obrany ani jeho přímo řízené organizace poskytovat v této věci žádné další informace.

PS. tak zvaná mikrosyntéza se v žádné mezinárodní úmluvě nevyskytuje a synthéza je výrobní proces.