Diskuse k článku

Z hlediska konfliktu velmocí byl srpen 1968 jen drobnou komplikací

Z našeho pohledu USA sovětské invazi v srpnu 1968 jen nečinně přihlížely a nijak nám proti Moskvě nepomohly. Problém byl, že pomoci nejenže nechtěly, ale ani nemohly, a zejména nevěděly, proč by to měly udělat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Dorotík 30.8.2020 9:13

Po válce je každý generál, ale po těch dlouhých létech od II. sv. války je naprosto zjevné a prokázané, že dění ve světě určují dvě světové mocnosti, které jej mají rozdělený do oblastí svého vlivu (v čase se o něj decentně přetahují .....) a nezbývá jim nic jiného, než aby se vzájemně respektovaly.

USA vstoupily na poslední chvíli do války, aby si zajistily svou účast na poválečném dělení válečné kořisti a moci ve světě. Co se dohodlo na Jaltě, to potom ve světě platilo dalších 40 let. A kdyby se Busch a Gorbačovem nedohodli na Maltě na novém rozdělení vlivu ve světě, tak žádné revoluce osmdesátých let v Evropě se evidentně nekonaly. Proto i náš rok 68 byl zjevně jen důsledkem neznalosti a nepochopení aktuální mezinárodní situace ze strany naší tehdejší politické reprezentace a jejich nezkrotných oportunistických ambicí, které ostatně ti co ještě dožili, projevili opět po dalších dvaceti letech.

Kdyby se Busch a Gorbačovem nedohodli na Maltě ......, tak dodnes chodíme povinně do prvomájového