Diskuse k článku

Vzorem pro česká referenda by mělo být Švýcarsko, nikoli Británie

Pokud by se mělo stát referendum součástí našeho právního systému, měli bychom převzít švýcarský princip, že lid rozhoduje o návrhu lidové iniciativy na základě materiálu připraveného vládou a parlamentem. To ale současný návrh zákona SPD o referendu nečiní.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Lancik 24.3.2018 19:07

Svycarsky vzor

Pokud by pro CR melo byt vzorem Svycarsko muselo by mit podobne statopravni usporadani. Ve Svycarsku kantonalni, u nas jsme to meli pred "viteznym" unorem take, nazyvalo se to zrizeni zemske, historicke zeme byly tri: Cechy, Morava, Slezko nez to dedicky syfilit Gottwald v roce 1949, po nem v r. 1998 soucasny prezident, tehdy predseda vlady Zeman zrusili a nahradili centristickym zrizenim kraju podle sovetskeho vzoru. Bez toho nemuze byt Svycarsko vzorem. Centrizmus, v CR dosahuje az extremni miry je uhlavnim nepritelem prime demokracie a referend. Zemske zrizeni, zemske samospravy a legislativy maji u nas 1200 letou tradici.

S. Tomáš 25.3.2018 7:40

Re: Svycarsky vzor

Staré zemské zřízení, volené zastupitelstvo a zemský prezident - jak jsem nedávno někde přečetl - bylo zrušeno někdy okolo roku 1930, po válce už to byla jen napodobenina. Zrušení fungujících okresních úřadů byl hodně drahý špás, místo nich vzniklo velké množství pověřených obcí, které vzaly pravomoci skutečným obcím. Pokud zde po r.89 byly návrhy na spolkové uspořádání, měla by vzhledem k počtu obyvatelstva být samostatnou zemí také Praha, ale ta se tomu nejvíc bránila. Patrně z obav, že stane se z ní turistické hlavní město jako Vídeň s mezinárodnímuí atrakcemi typu prezident a federální vláda, ale bez tvrdého diktátu ostatním zemím, kde vše mohla řídit zemská zastupitelstva a zemské vlády včetně svých zákonů.

P. Čech 25.3.2018 8:50

Re: Svycarsky vzor

Nepleťte si zemské a kantonální upořádání U nás byly země tři, Česká a Moravská a Slezská. Ve Švýcarsku je kantonů 26. Srovnávat Švýcarské kantony lze snad jen s našimi Kraji, jichž je 14. Zeman že zrušil zemské zřízení? To je už opravdu nesmysl. Švýcarsko může být vzorem kdykoliv. Ono totiž kdykoliv je možné náš nezažitý (občané o něj neprojevují nějaký obzvláštní zájem)politický systém nahradit systémem švýcarské zastupitelské demokracie. Jen chtít a nevymlouvat se na to, že nejsme Švýcaři. Naši lidé, kteří do Švýcarska emigrovali, také nebyli Švýcaři, ale rychle se jimi stali. Všechno jde, když se chce, to říkával už můj děda.

J. Lancik 25.3.2018 16:10

Re: Svycarsky vzor

Pane ctete pozorne, napsal jsem, ze zemske zrizeni v roce 1949 zrusil Gottwald. Zeman v roce 1998 predstavil "nove" stato, rekl bych bezpravni usporadani. Tehdy ignoroval model Masarykovy republiky a nasledoval model Gottwaldovych 14 kraju.

J. Lancik 25.3.2018 16:26

Re: Svycarsky vzor

Dodal bych, ze (aspon pro me jako konzervativce) idealni by byl navrat ke stopravnimu usporadani pred rokem 1918. Tedy k zemskym snemum a zemskym samospravam. Rakousko si tento system zachovalo. Land tags maji i v Nemecku a to je prave tajemstvi uspechu jejich ekonomik. Jak rika Petr Pitthart: Decentralizovat, decentralizovat a jeste jednou decentralizovat.

P. Čech 25.3.2018 17:21

Re: Svycarsky vzor

Decentralizovat! To říkám také. Ovšem nikoliv po vzoru Německa či Rakouska, ale podle vzoru Švýcarska. Komplexní obrácení toku financí od výběru daní v obcích přes kraje po stát, Zrušení systému nadměrného množství ministerstev a posílení vlivu krajů a obcí. Zrušení poslanecké sněmovny a posílení pravomocí a odpovědnosti na senát.Posílit je možno i pravomoce prezidenta, ale není to nutností.

S. Tomáš 26.3.2018 9:01

Re: Svycarsky vzor

Švýcarsko může být vzorem? Jsou tam oficiální 4 rovnoprávné jazyky. Dovedete si u nás představit, že úředníci musí umět mluvit mimo češtiny třeba německy, ukrajinsky a vietnamsky - řečmi národů u nás nejpočetnějších?

S. Tomáš 24.3.2018 16:58

Švýcarské referendum je obyčejně formalita

Kdyby soud v roce 1990 nedal ženám volební právo, proti vůli voličů, neměly by ho dodnes

P. Čech 24.3.2018 17:35

Re: Švýcarské referendum je obyčejně formalita

Vollební právo žen bylo ve Švýcarsku uzákoněno na základě všeobčanského hlasování v roce 1971. Jen v kantonu Appenzell bylo zavedeno na základě soudního rozhodnutí v roce 1990

P. Čech 25.3.2018 8:57

Re: Švýcarské referendum je obyčejně formalita

Je vidět, že o tom nic nevíte, zato o tom zasvěceně diskutujete. Volební právo obdržely švýcarské ženy v roce 1971 a to na základě všobčanského hlasování. Pouze v jediném kantonu muselo toto být nařízeno soudem v roce 1990 a to v kantonu Appenzell.

P. Čech 24.3.2018 16:26

Vidím to trochu jinak.

Autor má v mnohém pravdu, ale ne ve všem. Politický systém Švýcarské federace není přímá demokracie, ale demokracie zastupitelská. A navíc, Švýcarsko zná a má kormě referenda ještě všeobčanské hlasování. Ono to totiž není totéž. I počet podpisů , nutných k vyhlášení referenda a všeobčanského hlasování není stejný a pro posbírání podpisů je u obou různá doba. Mezinárodní smlouvy nejsou u všeobčanských hlasování vyloučeny. Bylo to možno vidět před časem, kdy švýcarští občané ve všeobčanském hlasování odmítli účast Švýcarska v EU. Nechápu, proč se u nás o věci neustále diskutuje a hledají se zejména důvody, proč zákon o obecném referendu neschválit. Švýcarská zastupitelská demokracie má více než 200 letou historii a vytváří ve státě vysoce efektivní způsob řízení. Hlavně fugující řízení. Občané Švýcarska tento systém považují za svůj a obecně jej podporují. To nelze prohlásit o žádném jiném systému a žádném jiném státě. Proč tedy neuznáme tuto evidentní pravdu a nepřevezmeme švýcarský,

P. Čech 24.3.2018 16:29

Re: Vidím to trochu jinak.

staletími prověřený a hlavně efektivně fungující systém? Proto, že nejsme Švýcaři, ale Češi? To se opravdu nemáme čím chlubit. podle mne jsou ovšem lidé téměř na celém světě stejní, pouze fungují a nebo nefungují (u nás) v různých politických systémech.

J. Křivan 24.3.2018 23:25

Re: Vidím to trochu jinak.

Demokracie ve Švýcarsku je především pro prostý lid, nic proti ní, ale jinak tam vládne tuhá nenápadná bankovní diktatura., která je zároveň zdrojem bohatství Švýcarska. Potom si mohou dovolit i ten luxus který jim můžeme jen závidět. Podle mne se jedná o neopakovatelnou skutečnost, kterou nelze okopírovat.

P. Čech 25.3.2018 9:04

Re: Vidím to trochu jinak.

Švýcarsko nedělá Švýcarskem jejich bankovní systém, Švýcarsko dělá Švýcarskou federací jeho politický systém - zastupitelská demokracie. Skutečná zastupitelská demokracie a ne jakkoliv jinde "demokracie" znásilněná. neděje se tam nic, co by bylo v rozporu s vůlí většiny občanů a pokud náhodou ano, mají občané ve svých rukou přímý nástroj,pomocí něhož to mohou změnit. Ten jejich bankovní systém také vybudovali jejich občané a ne nějací mimozemšťané. Švýcarsko je malá demokratická země hrdých občanů. Hrdých na svůj stát a politický systém. Nelezou nikomu do zadku, ani Rusku, ani USA, ani Německu, Francii či Itálii. Jsou sví. A takovými bychom mohli být i my, ovšem jen bez vlády a moci politických stran.

J. Křivan 25.3.2018 23:19

Nechte si svojí iluzi. První offshore byly už před 2ww právě tam. Možnost ukrýt své peníze využívali všichni kdo to potřebovali. Hodně se k nim už nikdy nedostalo. Nejspíš by mohl o tom své říci třeba Ransdorf