Výzva Raúlu Castrovi

Reakce europoslance Edvarda Kožušníka na smrt disidenta Juana Wilfreda Sota, jenž zemřel údajně na následky zásahu kubánské policie.

Raúl Castro (vpravo) převzal 19. dubna definitivně veškerou moc po bratru Fidelovi. Nahradil ho i v čele vládnoucí Komunistické strany Kuby. A ohlásil opatrné reformy. foto: © REUTERS/Desmond BoylanČeská pozice

Raúl Castro (vpravo) převzal 19. dubna definitivně veškerou moc po bratru Fidelovi. Nahradil ho i v čele vládnoucí Komunistické strany Kuby. A ohlásil opatrné reformy.

Vyzývám kubánského prezidenta Raúla Castra, aby okamžitě upustil od svého záměru prezentovaného na posledním sjezdu Komunistické strany Kuby vytlačit opozici z náměstí a ulic. Po čtvrtečním zásahu kubánské policie proti demonstraci opozičního uskupení Coalición Central Opositora zemřel na jeho následky v neděli v kubánské Santa Claře dlouholetý disident Juan Wilfredo Soto. Podle očitého svědectví držitele Sacharovovy ceny Gullierma Farinase, se kterým jsem se letos v únoru přímo v Santa Claře setkal, byl policejní zásah proti demonstrantům brutální.

Právě dnes má Castrova vláda prezentovat přes 300 ekonomických a společenských reforem. Pokud mají být tyto reformy jen zástěrkou, na jejímž pozadí se budou stupňovat represe proti civilnímu obyvatelstvu vrcholící fyzickou likvidací opozice, jsou jakákoliv očekávání kubánského režimu v přehodnocení společného postoje EU vůči Kubě jen velmi naivní představou, která je zcela odtržená od skutečné reality, v níž žije kubánský lid. Události posledních dnů a hodin jen potvrzují, že záměrem castrovského režimu nejsou reformy karibského komunistického skanzenu, ale likvidace opozice.

Edvard Kožušník, poslanec Evropského parlamentu

Počet příspěvků: 1, poslední 9.5.2011 12:34 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.