USA: Donald Trump může v prezidentských volbách uspět

Zdá se, že vítězství Hillary Clintonové není stejně pravděpodobné jako před několika měsíci a sázka na ni riskantnější. Naopak kurz Donalda Trumpa je překvapivě vysoko.

Často si skákali do řeči. Hillary Clintonová a Donald Trump ve druhé televizní debatě. foto: Reuters

Často si skákali do řeči. Hillary Clintonová a Donald Trump ve druhé televizní...

Na volby se často nahlíží na základě osobních preferencí, proto nejsou ani názory na jejich vítěze nestranné. Říká se, že bookmakeři se nemýlí, což však v případě politických sázek neplatí. Příkladem je prezidentská volba v České republice či brexit.

V USA průzkumy ukazují pokles podpory Hillary Clintonové a nárůst preferencí republikánského kandidáta Donalda Trumpa, navzdory tomu demokratická kandidátka stále mírně vede. Průzkumy však jsou prováděny na malých vzorcích a nálady se rychle mění (nakolik jsou zrádné, ukázaly například ty před brexitem). Navíc preference Clintonové pravděpodobně začnou klesat kvůli obnovení kauzy jejích e-mailů.

Z dat vyplývá, že kurz v případě Trump versus Clintonová nemusí být založen na reálných šancích (při psaní článku u Tipsportu 3.50 : 1,30; v začátcích byl na Trumpa 8; podobně na některých zahraničních portálech), ale spíše na osobních preferencích a na částečné informovanosti. Trump tedy může v prezidentských volbách uspět.

Sociální sítě

Z analýzy sociálních sítí je zřejmé, že o Trumpa je větší zájem než o Clintonovou. To neznamená, že ve volbách uspěje, protože mezi jeho followery může být mnoho jeho odpůrců. Vzhledem k tomu, že Clintonová je populární u liberální mládeže z velkoměst, která je na sociálních sítích jako doma, překvapuje, že na Facebooku má o několik milionů méně fanoušků než Trump.

Z komentářů na Facebooku i YouTube se zdá, že Hillary Clintonová není populárnější než Donald Trump

Stránka Donald Trump for President 2016 má dvakrát více lajků než stránka Hillary Clinton for President Supporters (v Čechách vyhrával při prezidentských volbách Karel Schwarzenberg – srovnávat odlišná prostředí je ošidné). Také stránka Women for Donalda Trumpa má překvapivě více než 55 tisíc lajků, přičemž stránka Women for Hillary Clinton 2016 necelých 1,6 tisíce.

Z komentářů na Facebooku i YouTube se zdá, že Clintonová není populárnější než Trump. Trumpovo vítězství, protože má větší „záběr“, než měl Barack Obama, předpovídá například systém umělé inteligence, jež analyzuje sociální sítě. Na anglické Wikipedii vyhledává Trumpa zhruba dvakrát více lidí než Clintonovou, což je pochopitelné, protože je dlouhodobě více vidět. To jí ale také může spíše uškodit než pomoci.

Sebenaplňující se předpověď

Většina lidí je z principu s politikou více nespokojená než spokojená, a proto je lze obtížně přesvědčit, že situace je dobrá – i když tomu tak třeba je. Voličům vyhovuje, když se jim říká, že doteď bylo špatně, ale vše bude lepší – například v našich volbách slogan ANO „bude líp“.

V České republice se to stalo v prezidentských volbách. Karel Schwarzenberg měl oproti Miloši Zemanovi obtížnou pozici, když kandidoval jako představitel vládnoucí strany a člen vlády, čehož náš současný prezident využíval a využívá i Trump. Ten získal nejvíce hlasů v historii Republikánské strany, a to pro i proti.

Pokud podle většiny hlasujících na internetu zvítězil Trump, je možné, že šlo o jejich sebenaplňující se předpověď. Chtěli, aby zvítězil, a pravděpodobně mu dají i svůj hlas.

Clintonová dostala v demokratických primárkách méně hlasů než při své předchozí kandidatuře. Může se stát, že averze vůči Trumpovi převáží, ale může i vyburcovat jeho voliče. Trump má od začátku značně negativní obraz a jeho zhoršení si lze jen obtížně představit. Voliči si však mohou říci, že není zase tak špatný. Clintonová se potýká s opačným problémem – očekávání byla velká.

Analytici a studie se v názoru na vítěze první debaty liší, ale podle hlasování – celkem více než 3,2 milionu odpovědí – na internetu Trump zvítězil. A také ve druhé i ve třetí. Jeho odpůrci poukazují na nevědecky získaná data, popřípadě na najímání trollů. Otázkou ale zůstává, zda lze výsledky natolik zkreslit. Pokud ano, nabízí se úvaha, proč se o to nepokusili stoupenci obou kandidátů či proč jedni byli aktivnější.

Vítěz je často vítězem jen pro sledujícího. Nemusí záležet na argumentech, ale pouze na dojmu, který může být povrchní, například televizní debata Kennedy versus Nixon. Pokud podle většiny hlasujících na internetu zvítězil Trump, je možné, že šlo o jejich sebenaplňující se předpověď. Chtěli, aby zvítězil, a pravděpodobně mu dají i svůj hlas.

Obnovení kauzy e-mailů

Největším nepřítelem Clintonové je kauza jejích pracovních e-mailů posílaných ze soukromého účtu. Po prvním vyšetřování FBI její preference výrazně poklesly a Trump ji poprvé v průzkumech předstihl.Proto obnovení vyšetřování této kauzy překvapilo, vyvolalo obrovský zájem médií a může znamenat zvrat ve volebním klání.

Největším nepřítelem Clintonové je kauza jejích e-mailů. Proto obnovení vyšetřování této kauzy překvapilo, vyvolalo obrovský zájem médií a může znamenat zvrat ve volebním klání.

Zajímavější než samotné e-maily jsou okolnosti obnoveného vyšetřování. Podle předběžných zpráv je spojené s kauzou Anthonyho Weinera, manžela spolupracovnice Clintonové Humy Abedinové, jež pro ni začala pracovat jako stážistka a doprovází ji více než 20 let, v současnosti je vícepředsedkyní kampaně. Abedinová je příčinou konspiračních teorií. Skupina senátorů v dopise Ministerstvu zahraničí USA například varovala před napojením její rodiny na extremistické islámské skupiny.

Její manžel, bývalý kongresman, se politicky zničil sextingem, když posílal zprávy se svými intimními fotografiemi ženám. Manželé Weinerovi jsou spjatí s Clintonovými – Bill Clinton je oddával. Abedinová stála za svým manželem po prvním i druhém skandálu. Po třetím na konci srpna, kdy údajně poslal fotografie nezletilé dívce, na nichž byl obnažený vedle syna, se ale rozhodla žít odděleně.

Podle předběžných informací kauza Weinerova posledního sextingu je příčinou vyšetřování Clintonové, protože v jeho počítači byly objeveny její e-maily. Abedinová přitom pod přísahou vypovídala, že všechna zařízení, jež používala k e-mailové korespondenci, odevzdala. Po obnovení vyšetřování zmizela z kampaně, skrývá se ve svém bytě a prý prohlásila, že neví, jak se e-maily dostaly do počítače jejího manžela.

Negativní dopad

Není jasné, zda vyšetřování e-mailů ukáže pochybení Clintonové či jejích spolupracovníků. Neví se ani, jak dlouho bude trvat. Nabízí se ale otázka, zda by FBI otvírala tuto kauzu pár dnů před volbami, kdyby neměla vážné podezření. Její šéf James Comey, bývalý republikán jmenovaný Obamou, prohlásil, že cítil povinnost toto rozhodnutí zveřejnit.

Obnovení kauzy e-mailů může zejména ovlivnit preference nerozhodnutých voličů. Nemusí sice namísto Clintonové volit Trumpa, ale nepůjdou k volbám či budou volit třetí stranu. To by mělo negativní dopad na Clintonovou, protože Trump má stabilní voličskou základnu.

Obnovení kauzy e-mailů může zejména ovlivnit preference nerozhodnutých voličů. Nemusí sice namísto Clintonové volit Trumpa, ale nepůjdou k volbám či budou volit třetí stranu. To by mělo negativní dopad na Clintonovou, protože Trump má stabilní voličskou základnu.

Existují důvody, proč v amerických prezidentských volbách 8. listopadu zvítězí demokratické kandidátka Hillary Clintonová. Zdá se však, že její vítězství již není stejně pravděpodobné jako před pár měsíci a sázka na ni riskantnější. Naopak Trumpův kurz je překvapivě vysoko. „Sází“ na něho i profesor Allan Lichtman, který tipuje správně budoucí prezidenty 30 let a má na to metodu. Také pokles ceny akcií a další ekonomické ukazatele naznačují Trumpovo vítězství.

Počet příspěvků: 2, poslední 4.11.2016 02:15 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.