Unijní fraška s prezidentem Ukrajiny: Pryč od evropských hodnot!

Ukrajina dle předsedy Evropské rady Donalda Tuska prý splnila úkol bezvízového režimu na výbornou a prý s tím souhlasí i všechny členské země EU. Jan Schneider, ač jako soukromá osoba netázán, prohlašuje, že ani omylem.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko (vlevo) a předseda Evropské komise Donald Tusk se radují z uzavření dohody, která vyčerpané Ukrajině slibuje řešení. To, zda se nadějný plán podaří přenést z papíru do reality, je však věc jiná. foto: Reuters

Ukrajinský prezident Petro Porošenko (vlevo) a předseda Evropské komise Donald...

Ukrajinskému prezidentu Petro Porošenkovi velmi záleží na tom, aby dosáhl pro Ukrajince možnost cestovat až na půl roku do Evropské unie bez víza. Přijel si proto vyslechnout do Bruselu předběžný verdikt. V tomto okamžiku tok informace přerušíme a vložíme pointu, kterou některá média dala skromně až na konec zprávy, jiná vůbec.

Jednou z podmínek EU, kterou měla Ukrajina splnit, bylo elektronické majetkové přiznání ukrajinských politiků a úředníků, což však na Ukrajině vzbudilo ohromné pozdvižení, a není jisté, zda to tím skončilo. Veřejnost byla totiž natvrdo konfrontována s tím, jak někteří pomajdanští politici (včetně Porošenka) ukrutně zbohatli (milióny dolarů v hotovosti, luxusní nemovitosti, sbírky umění, kolekce šperků), aniž si na toto bohatství mohli legálně vydělat. S tímto vědomím se vraťme k bruselskému hodnocení Ukrajiny.

Morálně plně kompatibilní

Šéfové Evropské rady a Evropské komise Donald Tusk a Jean-Claude Juncker ocenili reformní úsilí Ukrajiny a přislíbili zavést bezvízový režim do konce roku. Ukrajina se zřejmě stala s EU morálně plně kompatibilní. „Úspěch Ukrajiny je úspěchem celé Evropy,“ liboval si Tusk, který svůj projev zahájil v ukrajinštině.

Šéfové Evropské rady a Evropské komise Donald Tusk a Jean-Claude Juncker ocenili reformní úsilí Ukrajiny a přislíbili zavést bezvízový režim do konce roku. Ukrajina se zřejmě stala s EU morálně plně kompatibilní.

„Jste příkladem statečnosti, důstojnosti a praktického rozumu. Vím, že si zasloužíte víc, zejména od nás, od Evropy,“ řekl také Tusk a prohlásil též cosi o tom, jak si EU váží trpělivosti ukrajinského lidu, aniž by se však dotázal, jak dlouho si Porošenko myslí, že na sobě ukrajinský lid nechá štípat pařezy.

Ukrajina dle Tuska prý splnila svůj úkol ohledně bezvízového režimu na výbornou a prý s tím souhlasí i všechny členské země EU. Ač jako soukromá osoba netázán, prohlašuji za sebe, že tedy ani omylem, a jestli s tím souhlasí nějaký český představitel, rychle o něm prohlásím, že je blbec, dokud se to beztrestně smí.

Je-li tato bruselská fraška výrazem „evropských hodnot“, pak rychle pryč! Již teď mnozí omlouvají pokřivený charakter (svůj, ale „skromně“ mluví o „národním“) okupací německou a pak tristními léty reálného socialismu. Takto by se jim totiž dostalo ještě dalšího, těžko vyvratitelného argumentu: Jak asi může vypadat charakter českého národa, když mu bylo souzeno po tom všem místo morálního pozvednutí ještě prožít tuto deklarovaně upadlou dobu eurounijní?

Počet příspěvků: 4, poslední 7.12.2016 12:13 Zobrazuji posledních 4 příspěvků.