Diskuse k článku

Ukrajina, Rusko, Česko, historie, nacionalismus a fotbal

Spor Ukrajiny a UEFA o ukrajinské fotbalové dresy není jediným případem v uplynulých letech, kdy byli Ukrajinci obviněni, že vnášejí do fotbalu nacionalismus.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Kašparová 11.7.2021 21:18

Ternopil? Nemyslíte Tarnopol?

J. Schneider 11.7.2021 10:47

Krym byl znovusjednocen s Ruskem, jak uvádějí renomovaní právníci, hodní tohoto označení <http://www.aalep.eu/legitimate-case-recognition-crimea>. K legálnosti referenda stačí ocitovat ukrajinskou ústavu: According to section 10 of the Ukrainian Constitution of 1996, the territory of Crimea is covered by the autonomous legal status, which is legally applied to the rights of peoples. According to Article 138.2 of this section of the Ukrainian Constitution, in particular the jurisdiction of the Autonomous Republic of Crimea includes ‘the organization and conduct of local referendums’, while the possible subject of such referendums is not limited to this special ‘Crimean’ section of the Constitution.

J. Vágner 10.7.2021 21:50

Co je na tom složitého? Ukrajina? Když se tam hodí nacíci, použijí se nacíci. A zabalí se to do hromady keců pro slaboduche.

J. Kucirek 9.7.2021 10:07

Ukrajina je dnes žhavé želízko v ohni, o které starostlivě pečuji USA/NATO. Proti komu je to namířené, si múže každý domyslet.

V. Novák 8.7.2021 20:10

Ukrajinská historie není na evropské poměry nijak složitá - do r. 1918 žádná Ukrajina neexistovala, pak Němci založili na okupovaném území několik protektorátů, ty porazila Rudá armáda. Pak se trochu přetahovali s Poláky o území a po válce Stalin přilepil Halič, Zakarpatsko a Severní Bukovinu k UkrSSR, která byla sama Leninovým slepencem Malé Rusi a Novorossije. A Chruščov přilepil ještě ruský Krym, což v té době bylo stejně významné, jako u nás přehodit jeden okres z jednoho kraje k jinému.

Složitá je historie útvaru, který na území i dnešní Ukrajiny existoval dříve., ale vždy byl ruský, protože tam žili především Rusové. Dokonce i ti, kteří nechtěli mít nic společného s carským Ruskem, se považovali za Rusy.

V. Grepl 10.7.2021 12:43

Pozdravujte v Kremlu судруху Новаку EU

V. Novák 10.7.2021 17:10

Něco k věci byste neměl, Greple?

Kde byste k tomu přišel, že...

V. Grepl 10.7.2021 19:51

zásah;-DEU

V. Grepl 10.7.2021 19:55

nevěšte hlavu, příště si Vladimír Vladimírovič určitě udělá na Vás čas ;-DEU

V. Novák 10.7.2021 22:20

A furt se nějak nedaří namítnout cokoli věcného, že, Greple?

No, zkoušejte to, zkoušejte, třeba se časem zadaří...

V. Grepl 11.7.2021 20:19

stále nic nechápete? Tak alespoň vzpomínejte na staré dobré rudé časy. удачи;-DEU

V. Novák 12.7.2021 14:51

K chápání jste dosud nic nepředložil, Greple.

V. Grepl 12.7.2021 21:57

stále před sebou unikáte a tím ostatním ukazujete svoje rudé stopy. Přestaňte utíkat před minulostí a začnete konečně prožívat přítomnost - tak se přece u vás v sovsvazu kalila ocel roztomilý Павко Корчагин :-)EU

V. Novák 15.7.2021 10:01

A furt k věci nic, Greple.

V. Grepl 15.7.2021 14:47

Vzpomeňte na svoje šťastná léta prožité za lavicemi VUML. Tam naleznete šifru k porozumění tomu, co vám sděluji. Mой отец был трактористом, я хочу быть коммунистом ;-DEU

R. Doubravský 10.7.2021 18:41

Ani česká historie není na evropské poměry složitá - do r. 1918 žádné Československo neexistovalo, pak Němci založili Protektorát.

V. Novák 10.7.2021 22:18

No, pokud vám tohle vykládali ve škole, tak jste ji musel navštěvovat nedávno. A nejspíš inkluzivní...

Čtěte a poučte se - České království existovalo nepřetržitě od začátku 13. stol. kdy Přemysl Otakar I. získal dědičný královský titul. I před tím existovalo dvakrát království, ale ne nepřetržitě, byla knížectví - a to od konce století 9. A Království české (a Markrabství moravské) si spokojeně doexistovala do října 1918, kdy byla zrušena a nahrazena republikou.

Je to dostatečně stručné, abyste to dokázal vstřebat?

Naproti tomu Ukrajina prostě až do oněch efemérních německých protektorátů neexistovala. A první dlouhodobě existující ukrajinský stát byla Ukrajinská Sovětská Socialistická Republika, leninsko-stalinský slepenec.

R. Doubravský 10.7.2021 22:57

Nepoznal jste parodii svého nejapného textu? To že Ukrajina většinou neměla vlastní regulérní státnost neznamená, že tamní společnost nemá dějiny. Počínaje Kyjevskou Rusí přes Polsko-Litevskou Unii, Chmelnického revoltu, Kyjevský hetmanát a Záporožskou Síč, přes Ruskou a Rakousko-Uherskou dominanci až po Ukrajinskou lidovou republiku, Sovětskou Ukrajinu až k dnešnímu plně samostatnému státu. Podle vás, nijak složité. Stěží mě o historii poučíte.

V. Novák 11.7.2021 10:28

O předukrajinských dějinách dnešní Ukrajiny jsem psal ve druhém odstavci a nechápu, co jste nepochopil na větě "Složitá je historie útvaru, který na území i dnešní Ukrajiny existoval dříve". Nejpozději od od 16. století to bylo území osídlené ruskými kozáky, třeba těmi Záporožci, kteří se vždy považovali za Rusy, v 17. století se poddali ruskému carovi. I ti, kteří nechtěli mít s ruským carem nic společného a tíhli k Rzeczi Pospolité, se vždy považovali za Rusy. Možná i vy jste si mohl všimnout, že i ta Kyjevská byla Rus - ne Ukrajina.

Tedy neexistovala žádná Ukrajina ani Ukrajinci, ať už jako stát nebo součást jiného státu nebo států, a to až do oněch německých protektorátů a sovětských republik. Na rozdíl od Čech a Moravy, které existovaly, dokonce jako právní entity po nějakých 1000 let od Bořivoje. Do r. 1918 jako království a markrabství, později jako

Parodie je velmi obtížný útvar a vám se zjevně nepovedl.

R. Doubravský 11.7.2021 11:29

No, Kyjevskou Rus nepochybně obývali předkové lidí, kteří se dnes považují za Ukrajince. Nějaké důvody k tomu jistě mají, ale vy vpodstatě tvrdíte, že Ukrajinci jsou Rusové. S podobnou logikou můžete tvrdit, že Češi jsou Austrijáci. Parodii ať posoudí někdo jiný.

L. Kašparová 11.7.2021 21:22

Někteří za Ukrajince, někteří za Rusy. Nicméně státní útvar Ukrajina do Petljury neexistoval.

V. Novák 12.7.2021 15:07

Kyjevskou Rus obývali lidé, kteří se považovali za poddané příslušného knížete - Vladimirce, Rjazaňce ,Černigovce, Novgorodce,... a přejali jméno vládnoucí, rychle asimilované vrstvy Russů. Za vznik jednotného ruského národa, tedy okamžik, kdy si všichni uvědomili, že jsou nejen Suzdalci nebo Tverci, ale taky Rusové, se považuje bitva na Kulikově poli.

Ale i za Kyjevské Rusi byla oblast za dněperskými peřejemi "porohy" (Zaporožje) "divoké pole", kde žili jen kočovníci. Od té doby, kdy se na Krymu usadili Tataři, kteří se odmítli vrátit s Bátúovými Mongoly na východ, tam ani nikdo jiný než kočovníci a pak polovojensky organizovaní kozáci žít nemohl - Tataři "sklízeli stepi".

Kozáci byli převážně Rusové, uprchlí mužici. Nejvíc jich přicházelo za Ivana IV. a pak za "smuty" po smrti cara Fjodora, za Borise Godunova a Poláky podporovaných Lžidimitrijů. Během smuty se Poláci pokusili tuto "okrajinu" ovládnout, což se jim nezdařilo a brzo jich měli kozáci tak plný kecky, že je Bohdan Chmelnický snadno zvedl k rebelii. Ovše

V. Novák 12.7.2021 15:12

(pokr.) Ovšem zvedl je slovy "Pojďme bojovat za víru pravoslavnou a naši zemi ruskou!" Ruskou - ne "ukrajinskou"! I hetman Vygovskyj, který to naopak táhl s Poláky a s Ruskem nechtěl mít nic společného, bojoval za vytvoření Velkoknížectví Ruského, které se mělo stát součástí Rzeczi Pospolité. Poláci mu to slíbili pak na to "zapomněli" - ale ono to bylo stejně jedno, protože od něj odpadli i jeho kozáci.

Prostě Ukrajina neexistovala a historie té oblasti je ukrajinská asi tak, jak byly Sámova říše, Marobudovo království nebo stát nějakého boiohaemskéhoo "-rixe" české. Historie Ukrajiny začíná těmi protektoráty a sovětskými republikami, z nichž nakonec Lenin se Stalinem vytvořili UkrSSR.

V. Novák 12.7.2021 20:18

(dokončení). Nikde netvrdím, že Ukrajinci jsou Rusové. Tvrdím, že byli Rusové, konkrétně Malorusové. Ještě v 19. stol byla maloruština považována za dialekt ruštiny, dokonce i Taras Ševčenko, který jí vytvořil pravidla, ji označoval za jihoruštinu.

Od té doby, co bolševici ustavili Ukrajinu v rámci SSSR, z Ševčenkovy jihoruštiny udělali její úřední jazyk a uznali ukrajinský národ - a hlavně od té doby, kdy to přijali sami Malorusové, jsou Ukrajinci. Není lepší kritérium příslušnosti k národu než vlastní přesvědčení.