Ukrajina potřebuje zbraně, neboť konflikt nemá vojenské řešení

Říká se, že dodávky válečného materiálu by podráždily ruského prezidenta Putina a jen válku eskalovaly. Zdá se, že na Západě je jen málo takových, kteří jsou ochotní o vojenském posílení Ukrajiny uvažovat. Aby však Rusko pochopilo, že konflikt skutečně nemá vojenské řešení, je třeba mít v ruce pořádný klacek. Píše Václav Rambousek.

Ukrajina, Rusko, USA a Evropská unie. foto: Montáž Richard CortésČeská pozice

Ukrajina, Rusko, USA a Evropská unie.

Sankce vůči Rusku mají početné odpůrce jednak z řad prokremelských politiků a novinářů, jednak mezi těmi, jejichž ekonomických zájmů se dotýkají. Pravdou také je, že většina Rusů, uhnětená dlouhodobou propagandou do jednotné masy, zhoršení své životní úrovně víceméně přijímá, možná dokonce považuje za vlasteneckou povinnost. Ostatně, co mohou ztratit v ruské glubince – na vesnicích, kde si o tekoucí vodě a kanalizaci mohou i v 21. století nechat jen zdát?

Existuje však i vlivná skupinka Rusů – otázkou je, nakolik vlivná –, kteří jsou zvyklí trávit léto v Monte Carlu a Vánoce přinejmenším v Egyptě, mít rodiny v londýnských čtvrtích, jako je Mayfair, v horším případě pak v Karlových Varech, létat první třídou a děti posílat do drahých soukromých škol. A někteří z nich kvůli uvedení na černé listině, jiní kvůli vyschnutí přísunu petrodolarů v důsledku západního bojkotu ruských soukromých i státních firem toto vše ztrácejí.

Mohou se proto začít na ruského prezidenta Vladimira Vladimiroviče Putina zlobit: „Vládni nám, báťuško, po libosti, Bůh a Patriarcha s tebou, ale na naše příjmy, na ty nám, holoubku, nesahej.“ Putin by nebyl první z carů či generálních tajemníků, který by nevoli bojarů, dvořanů a věrchušky mohl pocítit.

Nepřítel Západ

Druhým rysem rusko-ukrajinského konfliktu je sílící volání Ukrajiny, aby jí byly dodané moderní západní zbraně. Až na výjimky Západ odpovídá, že tento střet nemá vojenské řešení. A dodává, že takové dodávky by podráždily Putina a jen by tuto válku eskalovaly.

Západ je pro ruského prezidenta Putina nepřítelem, a ukazuje se, že jím vždy byl, a dodávky zbraní Ukrajině to nijak nezmění

Tato starost o duševní klid kremelského vládce je podivná a neměla by hrát roli. Západ je totiž pro něho nepřítelem, a ukazuje se, že jím vždy byl, a dodávky zbraní Ukrajině to nijak nezmění. Zdá se však, že v dané západní zemi je jen málo takových, kteří jsou ochotní o vojenském posílení Ukrajiny uvažovat.

Bývalý americký diplomat George Kennan (1904–2005), který v sovětském Rusku prožil několik let, shrnul své zkušenosti s touto zemí a jejími politiky následovně: jediné, čemu rozumí, je pořádný klacek v ruce. Pokud jej nemáte, zbývá pouze „orientální handrkování“. Mimochodem, Kennanův slavný „dlouhý telegram“, ve kterém v roce 1946 popsal podstatu sovětského režimu, je nadále aktuální, a bylo by dobře, kdyby si jej mnozí na Západě i u nás znovu přečetli.

Podobnost sovětského a ruského režimu

Nyní je jasné, že bývalý sovětský i nynější ruský režim produkují podobnou, ne-li stejnou domácí i zahraniční politiku. Tudíž je stejná i jejich podstata, dokonce v detailech. Nemá snad, byť Leningraďan, Vladimir Putin mongolsko-tatarskou mentalitu, jež se skrývá za jeho tváří?

Bývalý sovětský i nynější ruský režim produkují podobnou, ne-li stejnou domácí i zahraniční politiku. Tudíž je stejná i jejich podstata.

„Orientální handrkování“ bylo možné sledovat pod názvem Minské rozhovory I. a II. A pravděpodobně budou následovat další, protože konflikt nemá vojenské řešení. Je skutečně nepředstavitelné, že by ukrajinská armáda, byť jedna z největších v Evropě, dokázala porazit protivníka, kterého podporuje několik let modernizovaná a posilovaná ruská armáda – minimálně od konfliktu s Gruzií v roce 2008 –, jejíž příslušníci rádi tráví dovolenou s kalašnikovem v ruce.

V Ukrajině na tom byla armáda mnoho let opačně: rozkrádání, korupce, úpadek technický, morální a zřejmě i velení – vrchol představuje vláda exprezidenta Viktora Janukovyče. Navíc nyní na mnoha místech zadržují útočníky dobrovolníci, nikoli regulérní armáda, kteří se často starají i o zásobování.

Nesmyslné vyjednávání

Skutečné vyjednávání s nějakým výsledkem se může odehrávat, jen sedí-li za jednacím stolem obě strany konfliktu. Pokud pouze jedna, postrádá vyjednávání smysl.

Skutečné vyjednávání s nějakým výsledkem se může odehrávat, jen sedí-li za jednacím stolem obě strany konfliktu

Navzdory tomu je neustále slyšet výzvy politických pokrytců nebo institucí, jako je OSN, „oběma stranám“, aby zasedly za jednací stůl. U něj je však bez druhé strany možné sedět bez výsledku libovolně dlouho. Jinak řečeno, právě proto, že ukrajinský konflikt nemá vojenské řešení, potřebuje Ukrajina západní zbraně. Aby totiž i Rusko pochopilo, že konflikt skutečně nemá vojenské řešení.

Babul Rambousku, poslechni si...... 11:01 5.3.2015
J. Křivan úrodná půda za zbraně Dobrý... 12:06 4.3.2015

Počet příspěvků: 18, poslední 21.3.2015 11:47 Zobrazuji posledních 18 příspěvků.