Úkol číslo jedna: Zjistit mezi nelegálními migranty džihádistu

Je zvrácené, že zatímco se od Evropanů očekává tolerance a otevřenost, mezi těmi, kdo u nás chtějí žít, je spousta takových, kteří odmítají prozradit i to, jak se jmenují a odkud přicházejí.

István Léko 27.8.2015

Z Afriky připlouvají každý měsíc stovky nových uprchlíků. foto: Reuters

Z Afriky připlouvají každý měsíc stovky nových uprchlíků.

Šokující statistiku zveřejnila agentura Frontex. Za prvních sedm měsíců vstoupilo na území Evropské unie zhruba 340 tisíc nelegálních migrantů (především přes Itálii, Řecko a Maďarsko), což je o 175 procent více než za stejné období loňského roku. Další čísla na tomto místě nemá smysl uvádět, stačí konstatovat, že uprchlická vlna stále roste, a doufejme, že poklesne někdy kolem listopadu či prosince, až se zhorší počasí.

Ředitel agentury Fabrice Leggeri prohlásil, že pro Evropu to znamená mimořádnou situaci, kterou musí každá země řešit. Ano, ale jak? Politici a úřady se sice snaží, jenže to vypadá, že značná část jejich prohlášení či kroků je nešťastná, nešikovná. Dokonce přímo nechutná, například když nějaký politik problém běženců záměrně zneužívá ke zviditelnění u voličů.

Riziko pro Evropu

Politika a veřejnost jsou rozpolcené, levicoví liberálové vedou s konzervativci ostré spory, co by bylo lepší pro Evropu či pro tu či onu zemi. Ještě začátkem roku to vypadalo, že jedna strana by ráda přijala bez rozdílu všechny uprchlíky, zatímco druhá jen ty, kterým doma hrozí nebezpečí, děti bez rodičů, křesťany a ty, kteří mohou být pro společnost přínosem – tedy lékaře, inženýry, právníky a podobně. Jistěže v rámci uprchlické vlny do EU přicházejí i ženy, děti a křesťané, ale většinu (podle odhadů zhruba 80 procent) tvoří muži v plné síle ve věku mezi 20 a 30 lety a téměř všichni jsou muslimové.

Teroristé z Islámského státu převlečení za uprchlíky představují pro Evropu absolutní riziko. Jejich odhalení je je extrémně nákladný a komplikovaný proces.

Obě strany se shodly, že teroristé z Islámského státu převlečení za uprchlíky představují pro Evropu absolutní riziko. Takže se zdá, že jakoby úkolem číslo jedna je zjistit, kdo z těch statisíců nelegálních migrantů je džihádista. Odhalit maskovaného teroristu je extrémně nákladný a komplikovaný proces, vzpomeňme si, jak nedávno v Německu identifikovali muže, který se vydával za běžence ze Sýrie. Po složitém a dlouhém vyšetřování se zjistilo, že jde ve skutečnosti o muže z Maroka, který ve Francii seděl ve vězení za verbování mladých lidí do teroristické skupiny.

Úředníci provádějící registraci jsou rozčarovaní z velkého počtu běženců bez dokumentů, takže je téměř nemožné zjistit, kdo jsou a odkud přicházejí. „Sebrali nám papíry,“ brání se, ale jak je pak možné, že chytré telefony a poměrně vysoká hotovost u nich zůstaly? Nedává to logiku. Pokud jsem uprchlík, mám přece větší šanci získat v EU azyl a menší na vyhoštění, když pečlivě uchovám příslušné dokumenty.

Žádné otisky prstů

Navzdory tomu tito lidé udělají vše, aby zůstali neidentifikovatelní. Ze stejného důvodu velká část migrantů hystericky křičí „No fingerprint!“, když jim policisté chtějí odebrat otisky. Na konečky prstů prý mnohdy aplikují vteřinové lepidlo, které na nějaký čas znemožní úřadům tento úkon provést.

Dokonce v Česku jsou zaznamenány případy, kdy otec vyhrožuje, že když mu vezmou otisky, podřízne vlastní dítě

Dokonce v Česku jsou zaznamenány případy, kdy otec vyhrožuje, že když mu vezmou otisky, podřízne vlastní dítě. Je zvrácené, že zatímco se od Evropanů očekává tolerance a otevřenost, mezi těmi, kdo u nás chtějí žít, je spousta lidí, kteří odmítají prozradit i to, jak se jmenují a odkud přicházejí.